Rosja
Rosja razem z sojusznikami w Azji Środkowej szykuje się do odparcia agresji z przechodzącego w ręce talibów Afganistanu. Ale też dziękuje im za to, że odsunęli od jej granic zagrożenie ze strony USA.
Sankt Petersburg (dawny Leningrad) zyskał przydomek "rasczleningrad" (miasto ćwiartowania). Sam Komitet Śledczy broni dobrego imienia małej ojczyzny Władimira Putina i podkreśla, że mordercy ćwiartują zwłoki ofiar nie tylko tu.
Dziennikarze natrafili na tajne więzienie pod Sankt Petersburgiem. Nie jest to pierwsze takie odkrycie w Rosji.
Świat
Aleksander Łukaszenka imituje "reformę konstytucyjną" obiecaną Władimirowi Putinowi. Gotowy jest projekt ustawy zasadniczej, zgodnie z którym mógłby pozostać prezydentem do 2035 r.
Sportowcy z Rosji, którzy mają wziąć udział w tokijskiej olimpiadzie, dostali instrukcje, co i jak mają teraz mówić i pisać w internecie, a także jakich tematów w czasie igrzysk nie poruszać.
Ukraina za sprawą swych zachodnich mocodawców staje się "anty-Rosją". Moskwa na to nie pozwoli i grozi sąsiedniemu państwu rozbiorem. Taki jest przekaz umieszczonego na stronie Kremla artykułu Władimira Putina.
mołdawia
Partia Działania i Solidarności proeuropejskiej prezydent Mai Sandu wygrała wczorajsze przedterminowe wybory parlamentarne, odsuwając od władzy bliskich Rosji komunistów, socjalistów oraz skorumpowanych oligarchów.
afganistan
Rosję trwoży ekspansja islamistów w opuszczanym przez Amerykanów Afganistanie, która zagraża też jej azjatyckim rubieżom. Kreml stara się wysondować intencje talibów i zaprosił ich na rozmowy do Moskwy.
Kreml nie broni Wiktara Babaryki, wieloletniego dyrektora Biełgazprombanku skazanego na 14 lat łagru, bo chciał być rywalem Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi. Kreml szanuje prawo satrapów do gnębienia poddanych.
Aleksander Łukaszenka zalewa Litwę falą nielegalnych migrantów i jeszcze na tym zarabia. Szef Rady Europejskiej Charles Michel razem z litewską premier Ingridą Šimonyte zapoznawał się dziś z sytuacją na granicy z Białorusią.
Rosja ma odnowioną, podpisaną właśnie przez Władimira Putina strategię bezpieczeństwa narodowego. Dokument przedstawia wizję kraju jako otoczonej pierścieniem wrogów twierdzy - krzepkiej i samowystarczalnej.
Kiedy Polacy grali i kibicowali w Sankt Petersburgu, sytuacja epidemiczna była tam już tragiczna. Władze miasta z wprowadzeniem obostrzeń czekają jednak na ostatni rozgrywany tam mecz turnieju.
Armenia
Wbrew zapowiedziom socjologów premier Nikol Paszynian w świetnym stylu wygrał wybory parlamentarne. Jak zapowiada, będzie kontynuował "aksamitną" rewolucję sprzed trzech lat, której był bohaterem.
Koronawirus znów atakuje Rosję. W Moskwie liczba dziennych zakażeń bije rekordy. Władze stopniowo wprowadzają przymus wakcynacji, ludzie wolą jednak kupować fałszywe świadectwa o szczepieniu, niż się szczepić.
Dziś w Armenii odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne decydujące o politycznym losie premiera Nikola Paszyniana, który doszedł do władzy w 2018 r. w rezultacie "kolorowej rewolucji".
Władimir Putin
Po rozmowach Joego Bidena z Władimirem Putinem kremlowskie media udowadniają, że zwycięzcą okazał się prezydent Rosji. Kłopot mają jednak z tym, że trudno im wskazać przegranego.
Zgodnie z tym, co na konferencji prasowej po spotkaniu z Joem Bidenem w Genewie mówił Władimir Putin, prezydenci nie osiągnęli żadnego postępu w kwestiach Ukrainy i praw człowieka.
W pilnie strzeżonej XVIII-wiecznej willi w parku La Grange w Genewie odbył się szczyt USA - Rosja. "Resetu" nikt się nie spodziewał, ale do polepszenia relacji, które są najchłodniejsze od czasów zimnej wojny, nie potrzeba wiele.
USA
Prezydenci Rosji i USA spotykają się w Genewie w momencie, w którym relacje między ich krajami są "na dnie". Porozumieć w istotnych sprawach im się jutro nie uda. Ale rozmawiać ze sobą muszą.
W Rosji podnosi się trzecia fala epidemii koronawirusa. Jest niebezpiecznie, bo zapowiadana przez władze powszechna wakcynacja "najlepszą szczepionką na świecie", ojczystym Sputnikiem V, okazuje się porażką.
Swiatłana Cichanouska
- Zmiany przyjdą wcześniej czy później, ludzie będą walczyć ze wsparciem demokratycznych państw lub bez. Pytanie, ile ofiar trzeba będzie ponieść, jeśli tego wsparcia nie otrzymamy. Jeśli świat nie będzie wywierał presji na reżim - mówi Swiatłana...
Gra, w której Aleksander Łukaszenka wykorzystuje Romana Protasiewicza, jest i brutalna, i misterna. Wymuszone torturami zeznania więźnia biją w rosyjskiego oligarchę Dmitrija Mazepina, biznesowego konkurenta Bat'ki.
Do Moskwy Białorusinom nie po drodze i jakkolwiek by psy brzydko szczekały, białoruska karawana będzie iść ku Zachodowi dalej.
Rozsierdzony na podwładnych gen. Aleksandr Bastrykin, szef Komitetu Śledczego, kazał wypuścić z aresztu policjanta, który zastrzelił obezwładnionego 19-latka, a tych, co go posadzili, pociągnąć do odpowiedzialności.
- Białorusini wychodzą do pracy i biorą ze sobą bieliznę, szczoteczkę do zębów, skarpetki, na wypadek, gdyby zostali zatrzymani - mówi Swiatłana Cichanouska, przywódczyni wolnych Białorusinów, zwyciężczyni sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów...
W publicznej części swego spotkania w Soczi Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin pokazywali, że porwanie przez Białoruś samolotu Ryanair jest incydentem błahym. Już bez kamer ich pięciogodzinne rozmowy były znacznie trudniejsze.
Rosja zamierza zafundować sobie ogromne muzeum swoich sił zbrojnych. Tymczasem powodzeniem cieszy się wśród Rosjan konkurs na zdjęcia najpaskudniejszych szkolnych toalet.
Porwanie samolotu Ryanair, uprowadzenie Romana Protasiewicza staje się dla Aleksandra Łukaszenki tym, czym dla Władimira Putina przerwany lot MH17. Jak śmierć 298 ludzi nad Donbasem przybliżyła w 2014 r. opinii światowej tragedię Ukrainy, tak...
Aleksander Łukaszenka
Z punktu widzenia Kremla Łukaszenka dla swojej akcji wybrał moment fatalny. Putin usiłuje doprowadzić do rosyjsko-amerykańskiego szczytu. Joe Biden też dąży do spotkania w czerwcu i w takiej atmosferze, w jakiej mogłoby zaowocować konkretnymi...
Władimir Putin jeszcze nie odpowiedział na zaproszenie Joego Bidena do rozmów w cztery oczy. Rosjanom jednak bardzo zależy na tym, by do nich doszło, choć też obawiają się ryzyka związanego ze spotkaniem prezydentów.
Władze Rosji zapaliły się do pomysłu wykorzystywania więźniów do pracy na Dalekiej Północy. Mówią o "archipelagu życzliwej skazanym resocjalizacji". W istocie odrodzony GUŁag ma być źródłem taniej siły roboczej i remedium na odpływ z kraju źle...
Rosjanie z biednych wsi muszą wozić zmarłych do miast odległych nieraz o setki kilometrów, by tam ich okazać i otrzymać akt zgonu. Bez niego nieboszczyka pochować nie wolno.
Czy Putin, wykluczając opozycjonistów z polityki, tworzy z nich "zawodowych rewolucjonistów"?
Zdjęcia
9 maja przez moskiewski plac Czerwony jak co roku idealnym krokiem marszowym przeszło 12 018 ludzi, przejechało 191 maszyn bojowych, a nad Moskwą przeleciało 76 samolotów i helikopterów. Podczas defilady w 76. rocznicę zwycięstwa nad Niemcami...
Na moskiewskiej defiladzie w 76. rocznicę zwycięstwa nad Niemcami Władimir Putin ostrzegł rodaków przed odradzającym się, jego zdaniem, w Europie nazizmem. I potwierdził, że jego "dzielne siły zbrojne" są gotowe wystąpić w obronie "praw i interesów"...
Kreml niszczy opozycję, której pozwolił powstać w epoce Władimira Putina, bo nie jest w stanie wywiązać się z "kontraktu" gwarantującego narodowi dobrobyt w zamian za niemieszanie się do polityki.
Rosja i jej sojusznicy w Azji Środkowej obawiają się zagrożenia ze strony islamistów, którzy opanują Afganistan po wycofaniu się stamtąd sił USA i NATO.
Mołdawia
W zaciętej walce o władzę w Mołdawii nastąpił przełom. 11 lipca będą tam przedterminowe wybory, co oznacza, że kontrolę nad parlamentem straci prorosyjski były prezydent Igor Dodon. Polityk straszy, że kraj stanie się "poligonem NATO".
Prezydent Białorusi, który utrzymuje, że USA i Polska zaplanowały zamach na jego życie, ogłosił plany na wypadek swojej śmierci. Po jego odejściu władzę miałby przejąć "kolektywny prezydent", czyli Rada Bezpieczeństwa, i to ona poprowadzi wojnę z...
Masa wojsk i sprzętu, które Rosja zgromadziła nad granicą z Ukrainą, wraca do koszar. Moskwa, potęgując napięcie w regionie, nie tyle dążyła do konfrontacji, ile szykowała sobie korzystne pozycje do dialogu. Na swoich warunkach.
Copyright © Agora SA