Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin zadeklarowali w czwartek, że uzgodnili programy integracji swoich państw. Na razie ekonomicznej, za nią jednak, jak zapowiadają, pójdzie i polityczna.
W najbliższy czwartek Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin mają się spotkać na Kremlu, by "ostatecznie" ustalić zawartość 28 "map drogowych", czyli planów "integracji" swoich państw. Wśród nich jest też zacieśnianie współpracy militarnej.
"Jeśli będziemy pisać na mogiłach, gdzie zginął, a takich mogił na cmentarzu może być kilka, to z politycznego punktu widzenia nie będzie prawidłowe". Dlatego o skutkach tej wojny Rosjanie dowiedzieli się po jej zakończeniu.
30 lat temu partyjni twardogłowi nieudolnie wystąpili przeciw planom ratowania Związku Radzieckiego forsowanym przez Michaiła Gorbaczowa. W rezultacie wbili gwóźdź do trumny swego państwa.
Sytuacja w Afganistanie, konflikt ukraiński, los Aleksieja Nawalnego - to były główne tematy politycznej części rozmów Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie jej "pożegnalnej" jako kanclerza wizyty w Moskwie.
W Rosji liczba zgonów spowodowanych koronawirusem bije rekordy. Zgodnie z oficjalnymi, mocno zaniżanymi danymi, codziennie umiera ponad 800 osób. Epidemia odebrała już życie 600 tys. obywateli.
Kreml do triumfu talibów podchodzi spokojnie. Od dawna przygotowuje się do walki ze związanymi z nim zagrożeniami. Ale też buduje dobre relacje z nowymi władcami Afganistanu, choć oficjalnie uważa ich za terrorystów.
Rosjanie wywołują deficyt gazu w Europie. Jego ceny biją rekordy - są dwa razy wyższe od tych, za które dostarczany on jest do naszych domów. Moskwa zmusza Europejczyków do zgody na szybkie uruchomienie nowej "bałtyckiej rury".
Media rosyjskie bardzo mało uwagi zwracają na polski konflikt polityczny. Kremlowskie kanały i gazety mają z nami kłopot światopoglądowy.
Rosjanie pozwolili mu na to. Teraz słono płacą za tę obojętność.
[CO W ROSJI PISZCZY] Rosja zafundowała sobie nową Komisję ds. Oświaty Historycznej. Tworzą ją ludzie resortów siłowych i służb specjalnych, a szefuje jej piewca i obrońca patriotycznych mitów, były minister kultury Władimir Medinski.
- Zmiany przyjdą wcześniej czy później, ludzie będą walczyć ze wsparciem demokratycznych państw lub bez. Pytanie, ile ofiar trzeba będzie ponieść, jeśli tego wsparcia nie otrzymamy. Jeśli świat nie będzie wywierał presji na reżim - mówi Swiatłana...
Odszedł Siergiej Kowalow, człowiek bezkompromisowo uczciwy, legendarny bohater radzieckiego ruchu dysydenckiego, sławny obrońca praw człowieka, który uparcie trwał przy demokratycznych zasadach.
W Rosji od 1 sierpnia oficjalnie wolno polować na zwierzęta z "Czerwonej księgi". To prawo dali sobie myśliwi z ustępującej Dumy.
Zaostrza się konflikt na granicy Białorusi z Litwą, do której Mińsk wpuszcza tysiące nielegalnych migrantów. Białorusini oskarżyli Litwę o zamordowanie na granicy Irakijczyka, a rzekomi "wojownicy Allaha" grożą zemstą i zamachami w listach do...
Wybory do Dumy i części regionalnych zgromadzeń ustawodawczych będą w Rosji za półtora miesiąca. Kreml starannie dobiera, kogo do nich dopuścić, i dorabia gębę tym, którzy mogliby okazać się konkurentami jego partii.
Rosja razem z sojusznikami w Azji Środkowej szykuje się do odparcia agresji z przechodzącego w ręce talibów Afganistanu. Ale też dziękuje im za to, że odsunęli od jej granic zagrożenie ze strony USA.
Sankt Petersburg (dawny Leningrad) zyskał przydomek "rasczleningrad" (miasto ćwiartowania). Sam Komitet Śledczy broni dobrego imienia małej ojczyzny Władimira Putina i podkreśla, że mordercy ćwiartują zwłoki ofiar nie tylko tu.
Dziennikarze natrafili na tajne więzienie pod Sankt Petersburgiem. Nie jest to pierwsze takie odkrycie w Rosji.
Aleksander Łukaszenka imituje "reformę konstytucyjną" obiecaną Władimirowi Putinowi. Gotowy jest projekt ustawy zasadniczej, zgodnie z którym mógłby pozostać prezydentem do 2035 r.
Sportowcy z Rosji, którzy mają wziąć udział w tokijskiej olimpiadzie, dostali instrukcje, co i jak mają teraz mówić i pisać w internecie, a także jakich tematów w czasie igrzysk nie poruszać.
Ukraina za sprawą swych zachodnich mocodawców staje się "anty-Rosją". Moskwa na to nie pozwoli i grozi sąsiedniemu państwu rozbiorem. Taki jest przekaz umieszczonego na stronie Kremla artykułu Władimira Putina.
Partia Działania i Solidarności proeuropejskiej prezydent Mai Sandu wygrała wczorajsze przedterminowe wybory parlamentarne, odsuwając od władzy bliskich Rosji komunistów, socjalistów oraz skorumpowanych oligarchów.
Rosję trwoży ekspansja islamistów w opuszczanym przez Amerykanów Afganistanie, która zagraża też jej azjatyckim rubieżom. Kreml stara się wysondować intencje talibów i zaprosił ich na rozmowy do Moskwy.
Kreml nie broni Wiktara Babaryki, wieloletniego dyrektora Biełgazprombanku skazanego na 14 lat łagru, bo chciał być rywalem Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi. Kreml szanuje prawo satrapów do gnębienia poddanych.
Aleksander Łukaszenka zalewa Litwę falą nielegalnych migrantów i jeszcze na tym zarabia. Szef Rady Europejskiej Charles Michel razem z litewską premier Ingridą Šimonyte zapoznawał się dziś z sytuacją na granicy z Białorusią.
Rosja ma odnowioną, podpisaną właśnie przez Władimira Putina strategię bezpieczeństwa narodowego. Dokument przedstawia wizję kraju jako otoczonej pierścieniem wrogów twierdzy - krzepkiej i samowystarczalnej.
Kiedy Polacy grali i kibicowali w Sankt Petersburgu, sytuacja epidemiczna była tam już tragiczna. Władze miasta z wprowadzeniem obostrzeń czekają jednak na ostatni rozgrywany tam mecz turnieju.
Wbrew zapowiedziom socjologów premier Nikol Paszynian w świetnym stylu wygrał wybory parlamentarne. Jak zapowiada, będzie kontynuował "aksamitną" rewolucję sprzed trzech lat, której był bohaterem.
Koronawirus znów atakuje Rosję. W Moskwie liczba dziennych zakażeń bije rekordy. Władze stopniowo wprowadzają przymus wakcynacji, ludzie wolą jednak kupować fałszywe świadectwa o szczepieniu, niż się szczepić.
Dziś w Armenii odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne decydujące o politycznym losie premiera Nikola Paszyniana, który doszedł do władzy w 2018 r. w rezultacie "kolorowej rewolucji".
Po rozmowach Joego Bidena z Władimirem Putinem kremlowskie media udowadniają, że zwycięzcą okazał się prezydent Rosji. Kłopot mają jednak z tym, że trudno im wskazać przegranego.
Zgodnie z tym, co na konferencji prasowej po spotkaniu z Joem Bidenem w Genewie mówił Władimir Putin, prezydenci nie osiągnęli żadnego postępu w kwestiach Ukrainy i praw człowieka.
W pilnie strzeżonej XVIII-wiecznej willi w parku La Grange w Genewie odbył się szczyt USA - Rosja. "Resetu" nikt się nie spodziewał, ale do polepszenia relacji, które są najchłodniejsze od czasów zimnej wojny, nie potrzeba wiele.
Prezydenci Rosji i USA spotykają się w Genewie w momencie, w którym relacje między ich krajami są "na dnie". Porozumieć w istotnych sprawach im się jutro nie uda. Ale rozmawiać ze sobą muszą.
W Rosji podnosi się trzecia fala epidemii koronawirusa. Jest niebezpiecznie, bo zapowiadana przez władze powszechna wakcynacja "najlepszą szczepionką na świecie", ojczystym Sputnikiem V, okazuje się porażką.
Gra, w której Aleksander Łukaszenka wykorzystuje Romana Protasiewicza, jest i brutalna, i misterna. Wymuszone torturami zeznania więźnia biją w rosyjskiego oligarchę Dmitrija Mazepina, biznesowego konkurenta Bat'ki.
Do Moskwy Białorusinom nie po drodze i jakkolwiek by psy brzydko szczekały, białoruska karawana będzie iść ku Zachodowi dalej.
Rozsierdzony na podwładnych gen. Aleksandr Bastrykin, szef Komitetu Śledczego, kazał wypuścić z aresztu policjanta, który zastrzelił obezwładnionego 19-latka, a tych, co go posadzili, pociągnąć do odpowiedzialności.
Copyright © Agora SA