Tylko Zdrowie
Problemy z przewodem pokarmowym to najczęstsza dolegliwość, na jaką się skarżymy. W większości przypadków są one spowodowane zwykłą niestrawnością, ale czasem przyczyny są poważniejsze, wtedy należy wykonać badania.
Nauka
Jak chronić się przed udarem słonecznym? Kto bezwzględnie powinien zostać w domu? Ile pić wody? Jak przygotować się do podróży?
Wysoka temperatura może się stać naprawdę poważnym zagrożeniem zdrowia. Najbardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci.
Niestrawność, wrzody żołądka, nadwrażliwość jelit, zapalenie trzustki, a może wyrostek? Co nas może boleć w brzuchu.
Zamykać okna w upalny dzień czy przeciwnie - robić przewiew? Czym zastąpić elektryczny klimatyzator? Jak przespać noc w nagrzanym mieszkaniu?
Miejski park czy nawet osiedlowy plac zabaw to miejsca, gdzie prawdopodobieństwo spotkania z kleszczem jest statystycznie największe. Te pajęczaki mogą być dla człowieka groźne, bo przenoszą choroby, m.in. boreliozę.
W przypadku nowotworów ogromne znaczenie ma profilaktyka. Niestety często pacjenci odkładają zalecane badania, bo dobrze się czują, nic im nie dolega. To błąd, nie odkładajmy badań w nieskończoność, wykonane w porę mogą ocalić nam życie. Rozmowa z...
Podstawową ocenę pracy serca zazwyczaj przeprowadza się na podstawie badania krwi żylnej pacjenta. Jakie jeszcze badania wykonuje się w diagnostyce chorób kardiologicznych i o czym mogą świadczyć odstępstwa od normy?
Specjaliści ostrzegają, że mamy "drugą pandemię". To choroby związane z piciem alkoholu podczas lockdownu.
Cukrzyca powoduje wiele powikłań. Jednym z nich jest neuropatia cukrzycowa, która uszkadza nerwy, niszcząc włókna czuciowe, ruchowe i anatomiczne. Chorzy mogą mieć problemy z chwytaniem i utrzymaniem przedmiotu w dłoni, kłopoty z chodzeniem, a nawet...
Problemy ze śluzówką, chore dziąsła czy zęby mają niszczący wpływ na różne organy. Stan jamy ustnej jest o wiele ważniejszy dla naszego organizmu, niż można przypuszczać. Jak dbać o tę część układu pokarmowego?
Osoby ze skrzywioną przegrodą nosową i często chorujące na zatoki mają większą skłonność do infekcji wirusowych i bakteryjnych. To dotyczy także COVID-19.
Kraj
Grypa to jedna z najczęstszych wirusowych chorób zakaźnych - ostra i wyjątkowo zaraźliwa. Szczyt zachorowań to okres od grudnia do marca. Co zrobić, żeby nie zachorować? Jak się leczyć?
Cukrzyca dotyka obecnie około 400 mln ludzi na świecie. Niestety, nawet połowa z nich nie osiąga pożądanych przez lekarzy "celów glikemicznych", czyli odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Na czym dziś skupiają się diabetolodzy, co przede wszystkim...
Kobiety częściej doznają urazów na stoku narciarskim. Jednak wypadki mężczyzn mają poważniejsze skutki. Prawdopodobnie wynika to z ich sposobu jazdy - bardziej agresywnego, z większą szybkością i brawurą.
Chcesz zmniejszyć ryzyko urazu na stoku? Łap równowagę, czyli pracuj nad reakcją nerwowo-mięśniową. Chodzi o ułamki sekund, które decydują o tym, jak na zachwianie równowagi zareaguje twoje ciało.
W Polsce co roku wciąż chorują nie tylko dzieci, ale i też dorośli. Przed tą groźną chorobą może nas ochronić szczepionka na krztusiec i nawet dorośli mogą się nią zaszczepić.
Tegoroczni laureaci nagrody Nobla z fizyki to już emerytowani profesorowie. Są przykładem jednej z zasad rządzących przyznawaniem Nobli: trzeba dokonać czegoś wielkiego i... dożyć.
Pobranie krwi to tylko krótka chwila, która może przyczynić się do wczesnego wykrycia i leczenia wielu chorób, bo wyniki morfologii pomogą lekarzowi postawić diagnozę.
Objawy chorób wątroby pojawiają się z reguły w późnych fazach. Aby temu przeciwdziałać, warto raz na jakiś czas sprawdzić jej stan.
Trzustka to miejsce produkcji insuliny - hormonu, którego zadaniem jest regulowanie poziomu cukru w organizmie. Jeśli ta fabryka nie działa dobrze, grozi nam poważna choroba. Jak rozpoznać cukrzycę i jakie badania pomogą ją zdiagnozować?
Na nerki choruje około 4,5 mln Polaków. Niestety, zaledwie co dziesiąty jest świadomy swojego stanu. Jakie badania moczu wykonać, by w porę wyłapać chorobę nerek
Eksperci zachęcają, by przynajmniej raz na jakiś czas popatrzeć na swój stolec. To element dbania o siebie, element higieny. Na co dokładnie mamy zwracać uwagę?
Po ukończeniu 40. roku życia warto udać się na kontrolną wizytę do okulisty. O badaniu wzroku szczególnie powinny pamiętać osoby, które pracują przed komputerem, no i te, które okulary noszą już od jakiegoś czasu.
Co może zafałszować wynik morfologii? Jak przygotować do badania krwi dziecko? I czy wyniki z różnych laboratoriów mogą się różnić?
Niestety, jak co roku przy okazji sezonu grzybiarskiego usłyszymy zapewne doniesienia o zatruciach. Największe poruszenie wzbudzają oczywiście te związane ze zjedzeniem muchomora sromotnikowego.
Jak zbierać grzyby? Na które uważać, a które - jak np. trufle - są szczególnie cenne? Jak uchronić się przed zatruciem? Mówi dr hab. Marta Wrzosek, była prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego
Szkolny plecak nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. masy ciała dziecka. Cięższy może powodować wady postawy.
W Gwinei zmarł pacjent z rzadką, wysoce zakaźną gorączką krwotoczną Marburg. Wywołuje ją wirus podobny do Eboli. To pierwszy przypadek tej choroby w Afryce Zachodniej - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Zaśnięcie na plaży w upalny dzień może się skończyć udarem słonecznym. Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Nadmiar słońca może uszkadzać skórę i zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, w tym szczególnie groźnego czerniaka. Jak zadbać o skórę podczas plażowania?
Chory początkowo nie zwraca większej uwagi na zmianę na twarzy, głowie czy szyi, myśląc, że to jakiś chwilowy kłopot z cerą, infekcja czy przypadkowe zadrapanie. Tak rozwija się rak skóry - najczęstszy nowotwór złośliwy atakujący ten właśnie narząd.
Nowa technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję zwiększy wykrywalność raka szyjki macicy i zrewolucjonizuje pracę ginekologów. Pierwsze badania już są prowadzone.
W Narodowej Strategii Onkologicznej walka z rakiem szyjki macicy jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej.
W ostatnich latach lekarze zaczęli wykonywać nowy typ cytologii, czyli cytologię LBC na podłożu płynnym.
Indyjscy lekarze alarmują, że dla chorych z mukormykozą zaczyna brakować antybiotyków.
Nadużywanie alkoholu wpływa na płodność i seks. U mężczyzn obniża poziom testosteronu, u kobiet może przyczyniać się do zaniku jajników i maskulinizacji.
Przemysł farmaceutyczny i naukowcy mają różne wizje przyszłości szczepień chroniących przed koronawirusem SARS-CoV-2.
Eksperci jednocześnie przestrzegają przed mieszaniem różnych szczepionek na COVID-19.
Wyczerpanie, poczucie winy, strach - młode mamy mogą bardzo źle znosić przymusowy pandemiczny lockdown - ostrzegają angielscy naukowcy.
Copyright © Agora SA