antropologia
Naukowcy znajdują coraz więcej śladów tego wymarłego już gatunku człowieka.
kosmos
Nie urosły tak pięknie jak w ziemskiej glebie, ale żyją.
mózg
Na razie u myszy, ale w przyszłości kto wie? Naukowcy wiedzą też, na czym polega odświeżający pamięć wpływ płynu rdzeniowo-mózgowego pobranego od młodych osobników.
zwierzęta
Szpaki dają na niebie grupowe pokazy pilotażu, podczas których ich złożone z setek osobników stada wirują w synchronicznym tańcu. W jaki sposób spontanicznie i bez sternika zachowują porządek?
Dzięki temu nie dają się upolować.
antropocen
Aż 27 proc. emisji gazów cieplarnianych związanej z gospodarką gruntami i rolnictwem jest "eksportowane" do innych krajów - szacują uczeni w najnowszym "Science".
Tylko do 2050 r. obniżyłoby to o blisko połowę roczną emisję gazów cieplarnianych związaną z wycinką lasów pod pastwiska i uprawy paszy - wyliczają uczeni z Niemiec.
zdrowie
Przykro mi. Tak wynika z badania naukowego, którego wyniki opisano w najnowszym wydaniu pisma "Developmental Cell".
I z tego biorą się nasze obecne kłopoty.
Ludzie naturalnie biegają w tempie, które zapewnia im największą efektywność energetyczną, a więc najmniejsze spalanie kalorii. Niezależnie od dystansu.
Globalne ocieplenie pomoże wirusom przeskakiwać między nosicielami, z gatunku na gatunek - ostrzegają naukowcy w "Nature".
nauka
Pandemia przyzwyczaiła nas do pracy z domu. I choć twórczość indywidualna mogła w jej czasie kwitnąć, to twórczość grupowa ucierpiała.
ekocyd
To wyniki szacunków opublikowanych przez międzynarodowy zespół naukowców w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
biologia
W trzech ponownie zbadanych meteorytach naukowcy odnaleźli wszystkie zasady azotowe budujące DNA i RNA.
Książki
Świat zdominowało zwierzę, które nie uważa się za zwierzę. To efekt uboczny naszej bujnej wyobraźni. Tej, która czyni nas ludźmi.
Samce pewnych tropikalnych pająków, które po stosunku nie potrafią salwować się błyskawiczną ucieczką, są pożerane przez samice. Miłość nie wybacza.
prognoza pogody
Związany z tym niżem chłodny front atmosferyczny zahaczy jeszcze o południowo-wschodnią Polskę. I tam burza może jeszcze zagrzmieć.
Porównanie genomów dingo australijskiego z DNA pięciu psich ras oraz wilka grenlandzkiego potwierdza, że dingo jest najbliżej spokrewniony z psem.
Energia to uniwersalna waluta Wszechświata, a matematyka to uniwersalny język służący do opisu rzeczywistości. Książka "Matematyka na zielono" z perspektywy nauk ścisłych tłumaczy przyczyny i następstwa nadchodzącej katastrofy ekologicznej.
Coraz więcej badań pokazuje, że powinniśmy dbać o odpowiedni poziom tego neuroprzekaźnika.
W najnowszym "Nature" ukazuje się pierwsza publikacja naukowa, która tak wyraźnie obwinia ludzkość o obserwowane w ostatnich dekadach wielkie wymieranie owadów.
Naukowcy doszli do tego wniosku, porównując zmarszczki na lodowej powierzchni Europy - księżycu Jowisza - ze zmarszczkami istniejącymi na zmrożonej powierzchni lądolodu Grenlandii.
Wielkanoc
IMGW prognozuje, że Wielkanoc będzie raczej chłodna.
Nie potrafimy odejść od paliw kopalnych, choć Rosja wypowiedziała nam wojnę. I co, odejdziemy od nich dla naszych dzieci i wnuków?
W czwartek ma być nawet 20 st. C.
Dobra wiadomość tygodnia: ornitolodzy potwierdzili obecność w Polsce bardzo rzadkiego orła południowego.
Dokładnie dokumentujemy nie tylko zbrodnie przeciw ludziom popełniane przez Rosjan w naszym kraju, ale i ich zbrodnie przeciw środowisku naturalnemu.
Przez najbliższe dwa dni czeka nas znaczne ocieplenie. Już dziś na południu naszego kraju temperatura wzrośnie do 16 st. C. Jutro prawie cała Polska może liczyć na 13-17 st. C.
Planety wcale nie muszą się rodzić tak, jak zakłada obowiązująca teoria dotycząca Układu Słonecznego. Astronomowie właśnie zdobyli na to dowód.
IPCC
Dobra wiadomość jest taka, że da się to zrobić. - Znajdujemy się na rozdrożu prowadzącym do różnych przyszłości - podkreśla prof. Hoesung Lee, przewodniczący Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu.
IMGW wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to wspólny projekt USA, Rosji, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Japonii i Kanady.
Naukowcy wykazali to, spryskując oksytocyną nosy żyjących w niewoli lwów i obserwując zmianę ich zachowania.
COVID-19
Opuszczony przez ludzi i pilnowany przez wyposażone w megafony psy roboty Szanghaj wygląda dystopijnie. Chińska strategia "zero COVID" zawodzi.
Czeka nas ostra zmiana pogody. Wraca mokra zima. Po suszy przez prawie cały marzec w najbliższych dniach intensywnie popada. Także śnieg.
Jak się okazuje, ich biologiczna skuteczność nie leży w ich sile fizycznej czy rozmiarach, ale w braterstwie "broni".
Według prognozy pogody IMGW słoneczny będzie właściwie tylko poniedziałek. W miarę ciepło ma być natomiast tylko do środy. Potem spadnie śnieg.
Sałata GMO uchroni astronautów przed utratą kości. A na Ziemi genetycznie modyfikowana sałata przyda się osobom zagrożonym osteoporozą. To tylko jedno z wielu ciekawych i ważnych odkryć naukowych minionego tygodnia.
Chodzi, oczywiście, o nietoperze - wyjątkowe ssaki, które żywią się wyłącznie krwią. Tajemnica ich przystosowania się do tej niezwykłej diety tkwi w ich DNA.
Tak, nauka ma coraz mniej wątpliwości na ten temat - piszą prof. Frans de Waal i prof. Kristin Andrews. A to oznacza, że musimy zmienić nasze postępowanie wobec innych zwierząt.
Copyright © Agora SA