Film
Biografia Edwarda Żebrowskiego-Bernsteina pióra Jakuba Sochy nie mieści się w ramach filmoznawstwa. Tak jak jej bohater, "główny rabin" polskiej inteligencji artystycznej lat 70., nie mieścił się w ramach kina.
"Wieża. Jasny dzień" to film, który działa niczym wykrywacz naszych współczesnych lęków. Za ten debiut Jagoda Szelc została nagrodzona dwoma Złotymi Lwami w Gdyni i Paszportem "Polityki". Od 23 marca w kinach.
W piątek 16 marca wchodzi do kin film Philippe'a Van Leeuwa "W czterech ścianach życia", który wojnę w Syrii pokazuje z perspektywy zabarykadowanego mieszkania w Damaszku. Bohaterowie nie są tylko ofiarami wojny, wojna jest także w nich.
Opinie
Polskę, która w 1980 r. stała się, mówiąc słowami obecnego premiera, "natchnieniem świata", budowali ci, których ta sama władza nazywa kolaborantami. Czy był kolaborantem Jan Paweł II, gdy w 1983 r. rozmawiał na Wawelu w cztery oczy, w sali bez...
Oscary 2019
Największego zwycięzcę oscarowej ceremonii - "Kształt wody" Guillerma del Toro - oglądam na zimno, jak przez szybę. Może nie rozpoznaję kinofilskich odniesień? Za to "Czas mroku", opowieść ku pokrzepieniu brexitowych serc, poruszy polskiego widza....
68. Berlinale otworzyło sezon wielkich festiwali filmowych. Złoty Niedźwiedź dla artystki wizualnej z Rumunii Adiny Pintilie za fenomenalne "Touch Me Not" - odważna i trafna decyzja jury. Szumowska nagrodzona za studium obłudy.
Utrwalanie dobrego wizerunku Polski - co to w ogóle znaczy? Mamy robić filmy hołubiące własny kraj? Gdzie krytyczne myślenie? Gdzie rozwój? A poza tym powiedzmy sobie prawdę: jeśli spojrzeć szeroko, świat się nami nie interesuje. Nikt nie wie, co...
W przedostatnim dniu 68. Berlinale premierę miał nowy film Szumowskiej. Dzień później reżyserka odebrała za "Twarz" Wielką Nagrodę Jury. Ten wspaniale fotografowany, pełen soczystych dialogów i dosadnych obserwacji film po pierwszym olśnieniu budzi...
Już w sobotę 23 lutego poznamy zwycięzcę 68. festiwalu w Berlinie. A raczej zwyciężczynię. Jakie szanse ma Małgorzata Szumowska?
Reżyser Rupert Everett w "Szczęśliwym księciu" gra z grymasem, który jakby przejął od Marlona Brando. To może być pierwszy film o Oscarze Wildzie, który zdobędzie popularność. Z kolei francuska "Modlitwa" Cedrica Kahna może się kojarzyć z wczesnymi...
Na festiwalu w Berlinie dwa znakomite filmy o sile literatury: "Księgarnia" Isabel Coixet i "Dowłatow" Aleksieja Germana juniora.
W pokazanej na otwarcie Festiwalu Filmowego w Berlinie "Wyspie psów" Disney spotyka się z Kurosawą i z animacją Miyazakiego. Wes Anderson stworzył film mocny w detalach i niuansach.
Wraz ze wzrostem zagrożenia na naszym kontynencie kino złagodniało. Europa szuka oparcia w humanistycznych tradycjach. Przynajmniej takie wnioski płyną z lektury programu 68. Berlinale. Festiwal - z kilkoma polskimi akcentami - rozpoczyna się w...
Książki
Gdy "Dziady" Dejmka zdjęto z afisza, wybuchł Marzec '68, rozpoczęły się protesty studentów i antysemicka nagonka władz. Ale co właściwie działo się na scenie w spektaklu? O tym właśnie jest książka Janusza Majcherka i Tomasza Mościckiego.
W ciągu 15 lat, które minęły od jego debiutanckiego filmu "Powrót", Andriej Zwiagincew wysforował się na jednego z czołowych światowych reżyserów. Jego "Niemiłość" ma szansę na Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.
- Nie zgadzam się, gdy słyszę, że to "film o współczesnej rodzinie". Nie znam takiej rodziny, w której oboje rodzice chcieliby się pozbyć dziecka - mówi Andriej Zwiagincew. W piątek 2 lutego do kin wchodzi jego nominowany do Oscara film "Niemiłość".
Książki Barbary Hollender z portretami 81 reżyserów - właśnie wyszedł trzeci tom, "Od Munka do Maślony" - tworzą zdjęcie rodzinne polskiego kina. Pisane z reporterską pasją, przeznaczone dla każdego, mówią tyleż o kinie, ileż o Polsce.
Węgierski film "Dusza i ciało" Ildikó Enyedi, nagrodzony rok temu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem, wypada oryginalnie na tle społecznej kampanii #MeToo. Plasuje się na antypodach dyskusji o seksualnej przemocy, molestowaniu, złym dotyku. Od piątku...
"Niemiłość" to film o Rosji, która chwilami wygląda jak świat przyszłości: kraj korporacji, supermarketów, złoconych cerkiewnych kopuł. Kraj wyzwolonej pazerności i pozrywanych ludzkich więzi. Kraj kłamstwa, gdzie słowo "Bóg" weszło do języka...
W TVP Polonia filmowa opowieść Ady Krysi Willenberg z Izraela, która przeżyła czasy Zagłady. Film o pięknej postaci, w którym rażą propagandowe efekty. Jakby tematem nie był człowiek, tylko "dobre imię naszego kraju".
Książka Renaty Lis nie chce być kolejnym głosem mniejszości. Jest sprzeciwem wobec świata posegregowanego i wyznaniem miłości do literatury rozumianej jako wielka wspólnota doświadczeń.
Pod nieobecność męża, który za granicą zarabia na budowę domu, młoda żona (Marta Nieradkiewicz) ma romans z nieletnim, zakochanym w niej do szaleństwa chłopakiem z sąsiedztwa. "Dzikie róże" Anny Jadowskiej od piątku w kinach.
Znajdziecie tu film historyczny o cechach arcydzieła, gombrowiczowski komediodramat, zdobywcę tegorocznej Złotej Palmy, obsypany nagrodami w Gdyni debiut czy opowieść z jednym z piękniejszych filmowych happy endów. Kolejność przypadkowa.
Kultura
Nigdy jeszcze nie miałam 80 lat. Dopiero teraz. Zawsze mi się wydawało, że 50, 60, no, nawet 70, to jeszcze nie jest wielka zmiana. Ale 80?
Kino może być motorem integracji - pokazuje gala Europejskich Nagród Filmowych. A w europejskiej rodzinie filmowej Polska zajmuje poczesne miejsce. Laury z Berlina przywiozły twórczynie "Twojego Vincenta", "Komunii" i "Pokotu".
"Nie chcemy i nie umiemy przyjąć, że my, Polacy, którym zbrodniczy najeźdźcy zniszczyli kraj, także dokonywaliśmy zbrodni". "Przy Planty 7/9", film o wielkiej pracy nad pamięcią dokonanej w Kielcach, mieście pogromu, już w kinach.
Od 1 grudnia w kinach "Serce miłości". Pokazywana m.in. na Berlinale opowieść o związku artystów Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek to jeden z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów roku. - Dbajmy o nudę i samotność, nauczmy się witać...
W Paryżu zmarła Helena Lemańska. Jej biografii próżno szukać w internecie. Ale to, co stworzyła, zapadło w pamięć milionów i do dziś jest pamiętane. "Wielka dama polskiej kinematografii" - mówi o niej Marcel Łoziński. Nieznane fakty z jej młodości...
- Byłem niedawno w moich rodzinnych stronach. Polityczna wojna, w którą wielu z nas się angażuje, tam w ogóle nie dociera - rozmowa z Piotrem Domalewskim, którego "Cicha noc" zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
"Cicha noc" Piotra Domalewskiego - kolejny głośny debiut w polskim kinie - nie jest ani alegorią Polski, ani filmem politycznym. Jest za to filmową terapią, która pozwala nam spojrzeć na nas samych z różnych perspektyw. I to podczas najważniejszego...
Jak podczas małżeńskiej bitwy na talerze, obie strony będą tłuc i wysadzać, co popadnie. Pogodzimy się dopiero na gruzach własnego domu, w heroicznym dziele odbudowy, które podziwiać będzie cały świat.
Telewizja
"Ładny świat zobaczyłem w jednej chwili" - mówi Jańcio, główny bohater filmu. I ma rację, Jan Jakub Kolski jest mistrzem w pokazywaniu piękna świata.
"Najlepszy" - nowy film reżysera "Bogów" - imponująco łączy dwie cechy. Ma prostą, komiksową akcję. A przy tym historia narkomana Jerzego Górskiego (Jakub Gierszał), który przeobraża się w mistrza sportu, ma tu drugie dno. Od 17 listopada w kinach.
- Moje doświadczenia z podwójną, polsko-niemiecko tożsamością pomagają odnajdywać się w nowych sytuacjach. I w budowaniu roli - mówi Jakub Gierszał. "Najlepszy" Łukasza Palkowskiego, reżysera "Bogów", z Gierszałem w roli głównej w kinach od 17...
Filipińczyk Lav Diaz pyta: zdać się na "boską sprawiedliwość" czy szukać zemsty na własną rękę? Jego blisko czterogodzinna "Kobieta, która odeszła" ma w sobie ukryty puls, narastające napięcie, które pod koniec eksploduje. Od piątku w kinach.
Media skrupulatnie zaznaczają: autor sztuki, na której oparto scenariusz, jest gejem, reżyser - hetero. Ale te fakty nie mają decydującego znaczenia. Przyjemność kina polega na tym, że możemy utożsamić się z każdym.
Polskie kino osiąga najwyższy stopień prawdziwości i wolności, kiedy wchodzi do mieszkań "dziwnych rodzin". Tak było w "33 scenach z życia" Szumowskiej czy "Parę osób, mały czas" Barańskiego. I tak jest w dokumencie "Beksińscy. Album wideofoniczny"....
Łódzka Filmówka otwiera archiwum i prezentuje je w internecie. Pod adresem etiudy.filmschool.lodz.pl każdy ma teraz darmowy dostęp do filmów dokumentalnych studentów PWSFTViT z lat 50., 60., 70.
Ten film buduje inną czasoprzestrzeń, w której bohatera - ekscentrycznego poetę Charmsa - nie dosięga śmierć. Charms mógłby powiedzieć jak Białoszewski: "Historia przyszła do mnie, nie ja do niej". Iwanowi Bołotnikowowi udaje się pokazać świat...
Choroba dwubiegunowa? Ciekawszą kwestią niż terapia, której poddawał się Młynarski, jest terapia społeczna, którą przeprowadzał na nas swoimi piosenkami. Film "Młynarski. Piosenka finałowa" od piątku w kinach
Copyright © Agora SA