Kultura
"Trey Songz zgwałcił mnie w Las Vegas Hotel. Do tej pory nie mogę otrząsnąć się z tego koszmaru" - wyznała 11 stycznia na swoim Instagramie amerykańska koszykarka Dylan Gonzalez. Wcześniej na Twitterze napisała, że znany hiphopowiec to gwałciciel.
Kraj
- Każda osoba, która dostała niższą pensję, niż powinna, dostanie w tym tygodniu dodatkowy przelew, który koryguje różnicę - powiedział rzecznik rządu Piotr Muller na sobotniej konferencji prasowej.
"Sylwester marzeń z Dwójką" był polski, arcypolski - odwrócony czterema literami do rzeczywistości, mrugający oczkiem: "Furda tam jakieś korony-omikrony, złego licho nie weźmie, Bóg z nami, cieszmy się, zabawa trwa".
Muzyka
"Tribute to Gulda" to arcyciekawa płyta nagrana przez polskiego pianistę Adama Kośmieję, na której znalazły się improwizowane utwory Friedricha Guldy, mieszanka jazzu, baroku i klasycyzmu.
Występy u boku hollywoodzkich sław, premiery na deskach najważniejszych światowych teatrów, koncerty w najlepszych klubach i zachwyty krytyków literackich. Z zagranicznych sukcesów naszych rodaków jesteśmy dumni.
Słówka. Magazyn o języku
Dziś niektórzy mówią bolerioza i zamlażarka. A kto wie, że przekręcanie wyrazów, przestawianie liter było cechą języka warszawskiej ulicy?
Kwiz
Jeśli odpowiedziałeś prawidłowo na więcej niż pięć pytań, jesteś mistrzem. Oznacza to, że miałeś już styczność z warszawską gwarą. Jeżeli się nie udało, nic straconego, zawsze możesz ją poznać.
Oto dziesiątka polskich artystek i artystów, którzy w 2021 roku chwycili wiatr w żagle, pokazali mistrzostwo. Niektórzy z nich to debiutanci, talent i praca innych żarzyły się już wcześniej. Ale w 2021 to był ogień!
Oto 10 płyt z muzyką polską lub w wykonaniu polskich artystów, które ukazały się w tym roku nakładem prestiżowych zagranicznych wytwórni. Warto słuchać i dzielić się z innymi, również w formie świątecznego prezentu.
Pruderia w muzyce klasycznej nie nadąża za mediami społecznościowymi, ale za to ujawnia patriarchalny korzeń. Bruce Liu w samych bokserkach na basenie w Rio jest OK, Jewa Gieworgian w kostiumie kąpielowym, też na basenie, choć w Warszawie - już nie.
W rocznicę stanu wojennego przypominamy słowa z tego czasu. A razem z nimi żarty językowe - dobrze pokazują, że gdy jest ciężko, wyostrza nam się dowcip
Wiadomości z Krakowa
Zastanawialiście się, jak brzmi muzyka klasyczna pisana na dragach? Posłuchajcie 17 grudnia utworu Fausto Romitellego "Professor Bad Trip" w cyklu Post Scriptum. To muzyczne dopowiedzenie festiwalu Sacrum Profanum, który w tym roku odbył się pod...
"La Boheme" Giacomo Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej nie budzi łatwego zachwytu. To spektakl o wypaleniu i śmierci, trudno tu o fajerwerki, choć nie brakuje widowiskowych scen.
W Paryżu Magdalena Kozena śpiewa o pożądaniu Fedry, a w Centre Pompidou trwa jeszcze retrospekcja malarstwa Georgii O'Keeffe.
W trudnych czasach powinniśmy skupić się na tym, żeby pomóc przetrwać tym, którzy są w gorszej sytuacji niż my. W trudnych czasach trzeba być oparciem, a nie szukać oparcia w sztuce. Zresztą czy nie taki jest temat "La Boheme"? Rozmowa z Barbarą...
- Jeśli chcemy się uratować, musimy wygrać wybory w 2023 r. To jest wóz albo przewóz. Ale nawet jeśli wygramy, to nie będzie to już rzeczywistość sprzed sześciu lat - mówi wybitny kompozytor Paweł Szymanski, którego koncert na festiwalu Eufonie...
Książki
Wspomnienia Sinéad O'Connor swoją szczerością wprawiają w zakłopotanie, a biografia Karola Szymanowskiego pokazuje kompozytora jako wyoutowanego geja-podrywacza. Polecamy 5 książek o muzyce pod choinkę.
- "La Boheme" jest o utracie świata takiego, jakim był dotąd - mówi reżyserka Barbara Wysocka, która przenosi na scenę słynną operę Pucciniego.
- Cenzura weszła w świat muzyki. Władza, której poczynań nie popieram, idzie coraz dalej. Zaczęło się od teatru, od wystaw, od usuwania ze stanowisk niewygodnych władzy osób. Uznałam, że trzeba reagować - mówi pianistka Anna Górecka, córka Henryka...
Kraków - Wideo
Opinie
Publikujemy list zarządu Agory do pracowników "Gazety Wyborczej", a także odpowiedzi Adama Michnika, Jarosława Kurskiego i Jerzego Wójcika.
Teatr Wielki - Opera Narodowa wspomina Krzysztofa Pendereckego, a Mitch & Mitch przywołują Ennio Morricone. Transatlantyk zaprasza na filmowe hity w Fabryce Norblina, a ceniona monachijska wytwórnia ECM organizuje trzydniową serię koncertów....
Fani na całym świecie mogą cieszyć się pierwszą solową płytą Bruce'a Liu wydaną pod żółtym szyldem legendarnej wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon. To nagrania z 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie
W trakcie słów Jarosława Kaczyńskiego w ocenzurowanym utworze Pawła Szymańskiego miał nastąpić huk pistoletu. "Raczej kapiszonu" - mówi kompozytor.
Trwa dobra passa uwielbianego na świecie Jakub Józefa Orlińskiego. 23 listopada kontratenor debiutuje na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
- Cenzura wkroczyła na teren muzyki - uważa Paweł Szymański. Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów miał zaprezentować swój nowy utwór na festiwalu Eufonie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Zacytował w nim prezesa PiS -...
Niedługo po 18. Konkursie Chopinowskim w Warszawie 63-letni Pogorelich zaprosił paryskich słuchaczy na recital wypełniony wyłącznie utworami Fryderyka Chopina.
Na prawicy namnożyło się ekspertów od Chopina. Nie, nie ma to związku z zakończonym niedawno 18. Konkursem Chopinowskim, tylko z kryzysem uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Ale jak to?
"Kasa jest lepsza od seksu. Przyjemność trwa dłużej, a następnego dnia nie musisz fundować jej śniadania" - pisze w "The New Yorkerze" satyryk Seth Reiss. Autor zebrał najlepsze teksty, które pojawiły się w serialu "Billions" (Showtime/HBO GO) lub...
Teatr
Balet "Exodus/Bieguni-Harnasie" to popis zespołów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. I pesymistyczny obraz ludzkości idealnie pasujący do naszych czasów.
Praca
- Moje życie się zmieniło. Musiałem je podporządkować chorobie, okazało się jednak, że zachowując twardy reżim z cukrzycą można dobrze żyć - mówi Kristof Szabo, gwiazda baletu "Exodus/Bieguni-Harnasie"
Był "Drach", była "Syrena", teraz będzie "Pokora". Współpraca pisarza Szczepana Twardocha i kompozytora Aleksandra Nowaka zaowocowała operową trylogią śląską, która od piątku do niedzieli zostanie przedstawiona na festiwalu Auksodrone w Tychach.
- Nie zamierzam się szczepić ani testować - mówi zbuntowany członek orkiestry Filharmonii Narodowej. Siedmiu muzyków już zachorowało na COVID, trzeba było odwołać koncert. - Antyszczepionkowcy niech układają nuty w bibliotece. Stwarzają zagrożenie -...
Polskiego bas-barytona Tomasza Koniecznego zaprosił do wykonania tytułowej roli w operze Richarda Wagnera nowy dyrektor Opery Paryskiej Alexander Neef. Konieczny uruchomił całą swą maestrię wokalną.
"Anima Aeterna" potwierdza doskonałą formę polskiego kontratenora, który 23 listopada debiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku
"Fidelio" Beethovena na scenie Opery Narodowej w Warszawie zazancza, że nie ma dla człowieka większego cierpienia i upadku niż utrata wolności.
- Bardzo dużo ćwiczyłem pomiędzy kolejnymi etapami przesłuchań, nawet po siedem godzin dziennie. Gdy się tak dużo ćwiczy i nie widzi świata poza muzyką, można łatwo wpaść w rutynę, co później słychać w grze - mówi Bruce Liu, zwycięzca 18. Konkursu...
Aktualności
Niemiec drży przed wirusem COVID-19 jak osika, a dla turystów i górali z Podhala to strachy na Lachy.
Męska końcówka
W tych ciężkich czasach przypomniały mi się wspaniałe piosenki Kabaretu Starszych Panów, które mama nuciła pod nosem. Rozmowa z Szymonem Komasą, artystą, śpiewakiem
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń potwierdza pogłoski o ogromnej przewadze Bruce'a Liu i o niesamowitej rozgrywce, jaka rozegrała się o II miejsce. I wyjaśnia, dlaczego ulubienica publiczności Jewa Gieworgian nie dostała żadnej nagrody.
Copyright © Agora SA