Klimat i Środowisko
Mieszkańcy Majdanu Zahorodyńskiego w województwie lubelskim usłyszeli dziwny hałas, od którego rozszczekały się psy we wsi. Wywołały go dwa bieliki, które... spadły z nieba.
Żyjące w pobliżu Sri Lanki płetwale błękitne dorastają do 22 metrów. Ale to wciąż nic w porównaniu z 300-metrowym tankowcem. W zderzeniu z tak gigantycznym statkiem nawet największe zwierzęta świata są bez szans.
Islandia, obok Norwegii i Japonii, jest jednym z zaledwie trzech państw, które jeszcze zezwalają na komercyjny połów wielorybów. Ale za dwa lata ten kraj może skończyć z zabijaniem płetwali i innych wielkich waleni.
W zoo w amerykańskim Syracuse nieheteronormatywna para pingwinów została rodzicami. To pierwsza taka sytuacja w Rosamond Gifford Zoo, choć nie pierwsza na świecie.
Projekt ustawy o parkach narodowych likwiduje konkursy na dyrektorów, bo są "czasochłonne". PiS chce podporządkować sobie parki narodowe, dlatego je centralizuje.
W Polsce głównym emitentem metanu są przemysł wydobywczy, transport i zużycie kopalin. Dane nie są jednak pełne, bo wycieki metanu są kiepsko monitorowane. Planowane przez rząd przejście naszej energetyki z węgla na gaz może zapędzić nas w pułapkę.
Mają niesłuszną opinię żarłoków pustoszących wody z ryb. - Sami zaczęliśmy przekształcać wody w "stołówkę" dla kormoranów, a one po prostu z tego skorzystały - mówi "Wyborczej" dr Szymon Bzoma, ekspert od kormoranów, autor strategii zarządzania tym...
Niedopałki papierosów to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie odpadów, a do tego trujący. A gdyby tak zbieranie tych śmieci zlecić ptakom? Oczywiście za wynagrodzenie!
Norwegia. W tym roku wilki w specjalnej strefie ochronnej są bezpieczne. To sukces organizacji prozwierzęcych i ekologicznych, które toczą walkę z antywilczym lobby.
Po pokazie fajerwerków "Światełko do Nieba" na warszawskim placu Defilad podczas 30. finału WOŚP na Jurka Owsiaka spadła fala krytyki. Ornitolodzy podkreślają, że taki pokaz to zagrożenie dla ptaków.
Badanie na brytyjskich wydrach pokazuje, że toksyczne związki gromadzą się w żywych organizmach i środowisku. Pochodzą z substancji, które są wszechobecne w naszym życiu, m.in. w opakowaniach na żywność.
Słowiński Park Narodowy pokazał krabiki amerykańskie. Gatunek pochodzący z Ameryki Północnej zamieszkał na polskich plażach
Rankiem 3 stycznia zarabiający na życie łowieniem ozdobnych ryb 53-letni Somasiri Peries zanurkował przy rafie koralowej niedaleko Kolombo, stolicy Sri Lanki. Krótko potem dostrzegli go z łodzi rybacy. Jego ciało holował po wodzie krokodyl różańcowy.
- To jest bardzo zły pomysł, ponieważ w sposób nieodwracalny zmieni przyrodę i krajobraz Pojezierza Drawskiego, które są tam zachowane w wyjątkowo dobrym stanie w skali europejskiej, a może nawet i światowej - mówi prof. Robert Czerniawski.
Nie będzie licytacji polowania, z którego zysk miał zasilić zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po interwencji WOŚP aukcja została usunięta.
Orki są w stanie odebrać młode wielorybiej matce, ale nie zabiją dorosłego osobnika. Taki przynajmniej panował dotąd pogląd. Najnowsze badanie wskazuje, że orki potrafią dać sobie radę nawet z płetwalem błękitnym, największym zwierzęciem na naszej...
Ten bocian miał wyjątkowego pecha. Przeleciał 7 tys. km z Polski do Afryki i wpadł na linie wysokiego napięcia. Niestety, nie przeżył kolizji.
Wydmy w Ain Sefra przyprószył śnieg. Coś takiego widziano tutaj dotąd tylko kilka razy. Takie anomalie to jeden ze znaków globalnej zmiany klimatycznej.
Być może to jedno z największych skupisk wielorybów, jakie kiedykolwiek udokumentowano - napisał fotograf i biolog Conor Ryan, który sfilmował wieloryby.
W dzikiej przyrodzie śmierć jest naturalnym zjawiskiem, a nie jakimś skandalem. W internecie to prawda nie do przyjęcia.
W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał tworzenie nowych i poszerzenie istniejących parków narodowych. Właśnie pokazał, że były to tylko nic niewarte słowa. I że dla rządzącego obozu ważniejsze od prawa i troski o przyrodę są dobre...
- Ptak, któremu trzeba było amputować skrzydło, będzie nieustannie podejmował próby lotu. Znam przypadek puszczyka, który codziennie o zmierzchu rozbijał się o siatkę swojej woliery. Próbował wylecieć na łowy, choć latanie było już poza zakresem...
Finlandia, Szwecja i Norwegia chcą zredukować swoje populacje wilków. Ostatni z krajów chce zabić blisko 60 proc. swoich wilków. Przeżyć ma nie więcej niż trzy pary tego gatunku.
Antarktydę odwiedzają statki przypływające z 1500 portów. Mogą przewozić też "pasażerów na gapę": gatunki inwazyjne groźne dla wód morskiego, mroźnego ekosystemu.
To nagranie mrozi krew w żyłach. Rozpędzony jeleń wynurza się z zarośli i z ogromną siłą uderza w myśliwego. To znany w środowisku myśliwskim bloger
Mogłoby się wydawać, że nie ma już tak dużych zwierząt, które byłyby niemal nieznane nauce. Jednak saola to nie tylko zwierzę mało znane, ale również krytycznie zagrożone wyginięciem. Naukowcy chcą teraz uratować "azjatyckiego jednorożca".
- Medialna narracja o uratowaniu niedźwiadka przed wilkami demonizuje je. Przecież to są drapieżniki, muszą jeść i wykarmić młode. A tu się ludziom mówi, że są złe, bo nastawały na życie małego, biednego misia - mówi "Wyborczej" dr Ewa Zgrabczyńska,...
Biologiczni mężczyźni mogą czasem rodzić dzieci, homoseksualizm jest zaraźliwy, a ludzie żyli miliardy lat temu - to wypowiedzi "nagrodzone" w tym roku Biologiczną Bzdurą Roku.
Cristian Ghilli postrzelił się przypadkowo w brzuch na polowaniu. Zmarł na stole operacyjnym.
Czegoś takiego jeszcze w Parku Narodowym Yellowstone nie obserwowano. Niedźwiedź nie tylko ukradł wilkom zdobycz, ale wcześniej za nimi podążał podczas polowania. Wygląda na to, że całkowicie świadomie.
Port Newcastle jest zasilany energią z wiatru. - Tak naprawdę nie mamy wyboru - mówi jego dyrektor. Do 2040 roku chce w ogóle zrezygnować z przychodów z węgla.
- Kiedyś jeden z wilków złapał mnie zębami za kurtkę. Ale nie chciał mi zrobić krzywdy, raczej pokazać, kto tu naprawdę rządzi - śmieje się Ester Marqués, opiekunka wilków w Centro del Lobo Ibérico w Hiszpanii.
Dotąd huragany kojarzono głównie z tropikami. Ale na skutek zmiany klimatu niebezpieczeństwo wisi również nad umiarkowaną strefą geograficzną, gdzie żyje najwięcej ludzi.
Naukowcy policzyli, że podczas pożarów mokradeł Pantanal w Brazylii w 2020 r. zginęło prawie 17 mln ssaków, ptaków i gadów. Przyznają, że mogło ich umrzeć dużo więcej.
Komisja Europejska chce, by w Polsce obywatele mieli większy wpływ na zarządzanie lasami. Ale nie chce tego polski rząd. Czeka nas kolejna rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
Za 5-10 lat część lodowca szelfowego Thwaites zsunie się do oceanu. Jego całkowity rozpad podniósłby poziom mórz i oceanów o ponad 65 cm.
Szykuje się kolejna "maksymalna redukcja populacji dzika". Zapowiedział ją wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski. - Siedem ostatnich lat pokazało, że jest to metoda nieskuteczna, ponieważ im więcej dzików strzelamy, tym więcej mamy...
Ponad 550 łap, czaszek, nóg, uszu, pazurów, kości, skór oraz ciał zwierząt. Tyle trofeów łowieckich, również z zagrożonych gatunków, sprzedano na aukcji w USA. Nagranie ujawniła międzynarodowa organizacja prozwierzęca Humane Society International.
Brytyjski rząd zapowiada ustawę zakazującą sprowadzania do kraju trofeów łowieckich. Od lat walczą o to organizacje ekologiczne, które od dawna krytykują władze za opieszałość.
To już piętnasty tajfun, który w tym roku uderzył w Filipiny. "Rai", zwany lokalnie "Odette", zabił już przynajmniej 31 osób.
Copyright © Agora SA