Klimat i Środowisko
Każdy taki przypadek mrozi krew w żyłach. Jednak śmiertelnych ofiar rekinów jest niewiele i przypuszczalnie są efektem pomyłek. To raczej rekiny powinny się nas obawiać.
- Renaturyzacja to nie jest żaden wymysł przyrodników, tylko forma nowatorskiej ochrony przed powodzią i suszą, z sukcesem stosowana w krajach wysokorozwiniętych - przekonują organizacje. Punktują błędy rządu, ale też sugerują rozwiązania dotyczące...
O tej porze roku Antarktyda powinna się ochładzać po lecie, natomiast Arktyka powoli ocieplać. Tymczasem w ostatnich dniach stacje pomiarowe na Antarktydzie odnotowały temperatury wyższe o blisko 50 st. C, a w pobliżu bieguna północnego o 30 st. C....
Letni lód z Antarktyki może zniknąć już w latach 30. tego stulecia. To pogłębi katastrofalne zmiany klimatu. Ale nawet teraz mamy techniczne narzędzia, by to zatrzymać. Tyle że sama redukcja CO2 nie wystarczy. Kluczowa jest walka z emisjami metanu.
Feldman Ecopark w Charkowie znów znalazło się pod ostrzałem. Teren zoo stał się obszarem walk, od dwóch tygodni giną tam ludzie i zwierzęta.
W Australii nad jeziorem Bael Bael jedni do kaczek strzelają, a inni próbują ratować te, które postrzał przeżyły.
- To nie są żadne przejścia dla zwierząt, to są dziurki o średnicy jakichś 10 centymetrów. Przecież tam nie zmieści się żaden mały ssak, taki jak: lis, borsuk czy zając. Możemy się z tego śmiać, ale to jest kompromitacja GDOŚ i całego resortu...
- Decyzja o zabiciu wilków powinna być zawsze ostatecznością. I nie chodzi tu tylko o troskę o wilki. Odstrzał może być nieskuteczny albo nawet pogłębić problem, bo rozbita grupa rodzinna wilków może zacząć jeszcze chętniej atakować psy, bo trudniej...
- Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dzięki lornetkom czy lunetom obcujemy z ptakami, z przyrodą. Ale teraz mogą zostać wykorzystane do ochrony ludzkiego życia - mówi Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony...
Niedawno w Australii uznano koale za gatunek zagrożony. Nic dziwnego - ich siedliska znikają w zastraszającym tempie. Tylko w jeden rok wycięto ponad 92 tys. hektarów buszu, w którym żyją koale.
Podkowiec Hilla nadal żyje, ale wciąż jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Trzeba było czekać 40 lat, aż udało się go ponownie odnaleźć.
W Queensland zginęło trzynaście, a w Nowej Południowej Walii dziewięć osób. Taki jest dotychczasowy bilans ofiar powodzi na południowym wschodzie Australii.
Do świętego Rai, który umarł w ostatni poniedziałek, tłumnie pielgrzymują żałobnicy. Ale dziko żyjącym słoniom mieszkańcy Sri Lanki podrzucają bomby ukryte w owocach.
Szukano go na dnie Morza Weddella, nieopodal Antarktydy, gdzie zatonął. Znaleziono na głębokości 3 tys. m w niemal idealnym stanie. Mowa o "Endurance", legendarnym statku wyprawy Ernesta Shackletona, który poszedł na dno w listopadzie 1915 roku.
Myśliwi nie chcą skrócenia sezonu polowań na ptaki w województwie śląskim. Argumentują to "prawem do własnej diety" i "dostępu do zdrowego mięsa w postaci świeżej dziczyzny".
Parku Narodowy Lodowców Santiago będzie chronił wielkie masy lodu w Andach. Nie chodzi tylko o dziką przyrodę, ale również o słodką wodę.
Światowa energetyka emituje dużo więcej metanu, niż się oficjalnie wykazuje. A to gaz cieplarniany bardziej niebezpieczny od dwutlenku węgla. Pilnie potrzebujemy redukcji emisji. Mają nam w tym pomóc satelity.
Zanieczyszczenie plastikiem i mikroplastikiem to obecnie jeden z najważniejszych ekologicznych problemów. Zgromadzenia ONZ ds. ochrony środowiska w Nairobi w Kenii przyjęło rezolucję, na mocy której powstanie specjalna międzynarodowa konwencja dla...
Podczas gdy Europa żyje wojną na Ukrainie, Australia doświadcza najcięższej powodzi od dziesięcioleci. Nie żyje już 10 osób.
Ukraina ogłosiła, że promieniowanie w Czarnobylu narazi rosyjskich żołnierzy. - Takie ostrzeżenia należy traktować zdecydowanie jako element wojny informacyjnej - mówi "Wyborczej" dr Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
- Mamy do czynienia z pełnoskalowym konfliktem, w który zaangażowane są duże ugrupowania sił zbrojnych. Z całą pewnością ten konflikt ma wpływ na środowisko naturalne Ukrainy i stanowi zagrożenie dla jej bezpieczeństwa ekologicznego - mówi dr hab....
"Federacja Rosyjska dokonała zbrojnego ataku na terytorium Ukrainy. Jest to sytuacja bez precedensu w powojennej historii Europy, która wymaga od nas jednoznacznych i odważnych działań politycznych i gospodarczych" - pisze Koalicji Klimatyczna. I...
- Jest taka chińska sentencja: jeśli nie zmienisz kierunku, to dojdziesz tam, dokąd zmierzasz. A ludzkość naprawdę idzie w złym kierunku - komentuje najnowszy raport IPCC prof. Zbigniew Kundzewicz.
Zatrucia toksycznym dymem, skażenie gleby i wód podziemnych - to możliwe skutki ataku rakietowego na bazę paliw pod Kijowem. Usuwanie skutków ataku może potrwać kilkadziesiąt lat.
Zoo w Kijowie przetrwało nocne walki o miasto. Nie ma ofiar, jednak nie ma możliwości ewakuacji zwierząt. Spod Kijowa próbuje wyjechać konwój ze zwierzętami z tamtejszego azylu.
- Cieszę się, że w tym całym straszliwym nieszczęściu nie dokładamy się do dramatu Ukraińców i dajemy im gwarancję wjazdu z pełną rodziną, także tą jej zwierzęcą częścią - mówi mec. Karolina Kuszlewicz.
Na Kijów spadają bomby i rakiety. Ludzie mogą schować się w metrze, ale zwierzęta z zoo nie. Poznańskie zoo jest gotowe udzielić pomocy. Nawet wywieźć zwierzęta w konwoju humanitarnym.
Wojna nie sprzyja ochronie przyrody. Pociski podpalają lasy, do gleby i wody trafiają chemiczne zanieczyszczenia. Trwający od 2014 roku konflikt na Ukrainie już wiele kosztował środowisko. Na wschodzie kraju, gdzie są kopalnie, mówi się już nawet o...
Polowania na ptaki nie mają uzasadnienia ekonomicznego ani przyrodniczego, a wielowiekowa tradycja, na którą powołują się myśliwi, jest nie do obronienia w czasach kryzysu różnorodności biologicznej i wymierania gatunków - piszą organizacje i...
- Nazywamy to "rybną owsianką". To rozrzedzona mieszanka zmielonych ryb z tłuszczem, witaminami i mikroelementami. W ten sposób nie tylko odkarmia się małą fokę, ale również poi. To zwierzę morskie, nie pije wody, ale pobiera ją z pokarmu - o...
Pasażera na gapę znaleziono w sałacie transportowanej z Hiszpanii do sieci marketów. Zaopiekowała się nim fundacja Epicrates.
Trzydzieści lat badań, 50 zespołów badawczych, 845 nadajników telemetrycznych. Zrekonstruowano światowe trasy wielorybów. Dzięki temu lepiej wiemy, co im zagraża.
Na początku chińskiego Roku Tygrysa jest dobra wiadomość: udało się zatrzymać wymieranie tygrysów. Ale do pełnego sukcesu jeszcze długa droga.
- Był skrajnie wychudzony, ważył zaledwie 11 kg. To w przypadku rocznego zwierzęcia jest ogromną niedowagą, ponieważ w tym wieku powinien ważyć już około 30 kg. To wychudzenie raczej nie wynikało z niedożywienia, ale z jakiejś choroby, to jest...
Wilki miały przeżyć, ale nie udało się uratować ich przed myśliwymi. Sąd apelacyjny w Norwegii uchylił zakaz odstrzału wilków w przeznaczonej dla nich specjalnej strefie ochronnej.
Klimatyczna Bzdura Roku 2021. Można by się spodziewać, że katastrofalna zmiana klimatu to fakt uznany nie tylko przez naukowców, ale również przez resztę społeczeństwa, w tym klasę polityczną. Niestety, nie wszyscy posiedli tę wiedzę.
Tam, gdzie koty domowe wypuszcza się samopas poza domem, w którym mieszkają, tam masowo giną gady, ptaki i inne dzikie zwierzęta. Właśnie dostaliśmy na to nowe dowody.
Początkowo spekulowano, że za śmierć ptaków może odpowiadać zatrute powietrze albo nawet... fale 5G. Poprosiliśmy o wyjaśnienie tego zjawiska naukowców.
Naukowcy obawiają się, że projekt ustawy o parkach narodowych rządu PiS otworzy ścieżkę do wyboru dyrektorów "po linii władzy" zamiast fachowców od ochrony przyrody. Związkowcy z "Solidarności" krytykują potencjalną centralizację parków, a...
Koala, jedna z ikon australijskiej przyrody, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może wyginąć na wolności. Władze zdecydowały uznać go za gatunek zagrożony.
Copyright © Agora SA