Klimat i Środowisko
To będzie największy zakaz używania szkodliwych chemikaliów w historii. Producenci już narzekają. I nic dziwnego, bo branża chemiczna może na tym stracić ponad 100 mld euro rocznych obrotów.
Nie wystarczy po prostu narysować linię wokół jakiegoś obszaru i powiedzieć: "Nie możecie tu zbudować parkingu". Pomysł objęcia ochroną 30 proc. Ziemi jest dobry, ale dla zachowania bioróżnorodności kluczowa jest efektywność tych 30 proc. To jednak...
Na rybołowa oznaczonego numerem CJ7 zwrócone są oczy wszystkich miłośników przyrody w Anglii. W gnieździe w południowoangielskim hrabstwie Dorset wysiaduje jajo. Ten gatunek robi to tutaj po raz pierwszy od prawie 200 lat. To sukces programu...
Za ochronę ziemi, dzikiej przyrody i środowiska czasem płaci się najwyższą cenę. W 2021 roku zapłaciło ją 214 osób.
Światowe moce produkcyjne elektrowni węglowych w budowie zmniejszyły się o 13 proc. Łącznie z 525 do rekordowo niskiego poziomu 457 gigawatów. Jednak to wciąż za mało, by powstrzymać katastrofę klimatyczną.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze uratowało przed śmiercią od świerzbu kolejne rysie. W Polsce żyje między 150 a 200 tych zagrożonych zwierząt. W całej Europie - około 9 tys. Ile kotów musi się urodzić, żeby mówić o stabilności populacji?
Zdesperowany lud Batwa zaczął wracać do Parku Narodowego Kahuzi-Biéga, z którego go wysiedlono. Prosto pod lufy strażników parku, którzy rozpętali terror - za zgodą dyrekcji i przy wsparciu kongijskiej armii.
Jest tak nieuchwytny i tajemniczy, że niektórzy przyrównują go do potwora z Loch Ness albo Wielkiej Stopy. Najnowszy raport z badań przekonuje, że dzięcioła wielkodziobego zbyt szybko uznano za gatunek wymarły.
Jeden leśnik powiedział mi, że żaden z nich nie chciałby być dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, za którego kadencji cała Puszcza Białowieska stałaby się parkiem narodowym. To tak, jakby unieważnił całą wieloletnią pracę leśników w tym lesie,...
Burza tropikalna "Megi" pochłonęła już ponad 100 ofiar. Spod błota wciąż wydobywane są ciała. - Nie spodziewamy się już ocalałych - powiedział burmistrz jednego z miast.
Rosnąca liczba huraganów na Atlantyku w 2020 roku to skutek zmiany klimatu. Towarzyszą im ekstremalne opady.
Wypchane słonie, tygrysy bengalskie, niedźwiedzie polarne, nosorożce, pufy ze słoniowych nóg - łącznie ponad tysiąc przedmiotów z ponad 400 gatunków zwierząt objętych ochroną. Takie znalezisko zabezpieczyła hiszpańska policja w Walencji.
Dwa bieliki wykluły się w Szkocji, a wydarzenia na żywo relacjonowała kamera. To ornitologiczne święto w Wielkiej Brytanii, bo na Wyspach to gatunek wciąż zagrożony wyginięciem.
Podobno życie pisze najciekawsze scenariusze, a już z pewnością najdziwniejsze. Bo raczej nikt nie spodziewał się pekariowca jadącego samochodem i wcinającego paczkę cheetosów, prawda?
Z powodu topniejącego lodu po Arktyce pływa coraz więcej statków. A to oznacza więcej zanieczyszczeń. Z kolei więcej zanieczyszczeń to jeszcze większe topnienie lodu. Błędne koło przybliża nas do katastrofy klimatycznej.
Świecący obiekt pożądania akwarystów dostał się w końcu do wód naturalnych. Zmodyfikowany genetycznie danio pręgowany może zagrażać rzekom Brazylii.
8 mln dolarów kary, kolejnych 27 mln na zapobieganie kolizjom ptaków z turbinami wiatrowymi i prawie 30 tys. za każdego kolejnego martwego ptaka dla amerykańskiego potentata OZE. USA za Bidena dają czytelny znak, że skończyła się tolerancja dla...
W marcu zasięg lodu morskiego był grubo poniżej średniej z ostatnich dwóch dekad, odnotowano rekordowo wysokie temperatury, a na dodatek rozpadł się jeden z lodowców szelfowych. Te zdarzenia były tak znaczące, że odnieśli się do nich eksperci z NASA...
Przed bielikami w Wielkiej Brytanii stoi nowe śmiertelne zagrożenie: trutki na szczury. Obrońcy ptaków boją się, że zniweczy to sukces reintrodukcji tego gatunku. Trują się też inne ptaki drapieżne.
Zoo to nie jest miejsce dla ptaków. Przekonuje o tym flaming mały Pink Floyd, który uciekł z ogrodu zoologicznego w Kansas, bo nie zdążono podciąć mu skrzydeł.
Ostatni rodzimy niedźwiedź brunatny został w Pirenejach zastrzelony w 2004 roku. Dziś w górach na granicy Francji i Hiszpanii żyje 70 osobników. W ciągu ostatnich 26 lat program reintrodukcji gatunku odniósł spektakularny sukces.
W zdecydowanej większość przypadków martwe wieloryby zabiera się z plaż. Ale z gnijących zwłok przyroda ma pożytek, a ich transport to kosztowna operacja. Może więc warto je zostawiać?
Koale tracą miejsca do życia, wiele z nich zginęło w pożarach, a do tego wyniszcza je choroba weneryczna. Spada ich różnorodność genetyczna, co może być kolejnym gwoździem do trumny gatunku. Odpowiedzią na ostatni z problemów jest Living Koala...
W Ukrainie mamy 56 parków narodowych. W Polsce tylko 23. Dlaczego?
Przywitała nas tabliczka ostrzegająca przed ścinką drzew i zakazująca wstępu do lasu. Ale nie wskazano na niej czasu obowiązywania zakazu, a lasu nie można zamknąć bezterminowo. Więc niezrażeni podreptaliśmy dalej, w głąb Puszczy Bukowej.
Nosorożce sumatrzańskie to jedne z najbardziej zagrożonych gatunków. Na wolności żyje ich zaledwie 80, dlatego próbuje się rozmnażać je w niewoli, co jednak nie jest łatwe. Tym razem się udało.
W ubiegłym tygodniu belgijscy parlamentarzyści przyjęli rezolucję wzywającą rząd tego kraju do niezwłocznego wprowadzenia zakazu importu trofeów łowieckich z chronionych międzynarodowym prawem gatunków zwierząt.
Wiemy już, że zmiana klimatu zagraża naszemu bezpieczeństwu, życiu zwierząt, a nawet przetrwaniu całych ekosystemów. Są też groźne dla zabytków - słynnych mumii z pustyni Atacama.
Globalna społeczność obrońców przyrody ma coraz większą świadomość tego, że troską powinniśmy otaczać nie tylko gatunki, ale również ich kultury i ich zróżnicowanie. O co chodzi?
Do 2020 roku topniał powoli, stopniowo tracąc masę i objętość. Teraz lodowiec szelfowy Conger rozpadł się zupełnie. Naukowcy widzą w tym zdarzeniu zapowiedź tego, co będzie się działo z innymi lodowcami szelfowymi Antarktydy wskutek globalnego...
Naczelna Rada Łowiecka nie chce Pawła Lisiaka na stanowisku łowczego krajowego. Oskarża go o "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych". Ale nie ma jak go odwołać.
Organizacje ekologiczne alarmują o pożarze Rezerwatu Biosfery Morza Czarnego. Zapłonął przypuszczalnie w wyniku walk o Chersoń. Wojna dotknęła już 44 proc. najcenniejszych przyrodniczych obszarów Ukrainy.
Każdy taki przypadek mrozi krew w żyłach. Jednak śmiertelnych ofiar rekinów jest niewiele i przypuszczalnie są efektem pomyłek. To raczej rekiny powinny się nas obawiać.
- Renaturyzacja to nie jest żaden wymysł przyrodników, tylko forma nowatorskiej ochrony przed powodzią i suszą, z sukcesem stosowana w krajach wysokorozwiniętych - przekonują organizacje. Punktują błędy rządu, ale też sugerują rozwiązania dotyczące...
O tej porze roku Antarktyda powinna się ochładzać po lecie, natomiast Arktyka powoli ocieplać. Tymczasem w ostatnich dniach stacje pomiarowe na Antarktydzie odnotowały temperatury wyższe o blisko 50 st. C, a w pobliżu bieguna północnego o 30 st. C....
Letni lód z Antarktyki może zniknąć już w latach 30. tego stulecia. To pogłębi katastrofalne zmiany klimatu. Ale nawet teraz mamy techniczne narzędzia, by to zatrzymać. Tyle że sama redukcja CO2 nie wystarczy. Kluczowa jest walka z emisjami metanu.
Feldman Ecopark w Charkowie znów znalazło się pod ostrzałem. Teren zoo stał się obszarem walk, od dwóch tygodni giną tam ludzie i zwierzęta.
W Australii nad jeziorem Bael Bael jedni do kaczek strzelają, a inni próbują ratować te, które postrzał przeżyły.
- To nie są żadne przejścia dla zwierząt, to są dziurki o średnicy jakichś 10 centymetrów. Przecież tam nie zmieści się żaden mały ssak, taki jak: lis, borsuk czy zając. Możemy się z tego śmiać, ale to jest kompromitacja GDOŚ i całego resortu...
- Decyzja o zabiciu wilków powinna być zawsze ostatecznością. I nie chodzi tu tylko o troskę o wilki. Odstrzał może być nieskuteczny albo nawet pogłębić problem, bo rozbita grupa rodzinna wilków może zacząć jeszcze chętniej atakować psy, bo trudniej...
Copyright © Agora SA