Klimat i Środowisko
Choć urodził się dopiero w ubiegłym miesiącu, to już jest sławny na cały świat. Mowa o żyjącym w Pakistanie koziołku o imieniu Simba, którego cechą szczególną są wyjątkowo długie uszy - każde z nich liczy sobie 54 cm.
Mieszkańcy Dakoty Południowej bardzo się zdziwili, gdy niebo nagle stało się zielone. Pojawiły się nawet spiskowe spekulacje o tajemniczych fizycznych eksperymentach. Tymczasem wyjaśnienie tego zjawiska jest całkowicie naturalne.
Fundacja Compassion in World Farming przeprowadziła śledztwo w hodowlach świń we Włoszech, Francji, w Hiszpanii oraz Polsce. Ustalenia dotyczące traktowania macior przerażają. Również w naszym kraju.
Niewidzialny Turnicki Park Narodowy szuka swojego symbolu. Na plebiscytowej liście są również mało znane, ale fascynujące organizmy. W tym bardzo rzadki owad.
Liczba pożarów w brazylijskiej części Amazonii osiągnęła kolejny rekord. W ubiegłym miesiącu wybuchło ich najwięcej od 2007 roku.
Do tej pory zawsze był myśliwym, teraz stał się ofiarą. Na początku miesiąca ciało 55-letniego Riaana Naude znaleziono w jego samochodzie w Parku Narodowym Krugera w RPA. Motyw zabójstwa jest niejasny, ale raczej nie był rabunkowy.
Rejon Morza Barentsa to najszybciej nagrzewająca się część świata. Ekstremalny wzrost temperatur w Arktyce może być przyczyną ekstremalnych zjawisk pogodowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
- Jeśli wymrze taki rycyk albo kulik wielki, to nigdy już nie odtworzymy tych fantastycznych organizmów, tak jak nie odtworzymy tyranozaura albo tygrysów szablozębnych.
Lasy Państwowe zrejterowały przed rozmową o przyszłości Turnickiego Parku Narodowego, ponieważ - tu oficjalne tłumaczenie - debata na ten temat odbywała się w browarze. Jednocześnie leśnicy rok wcześniej sadzili drzewa wspólnie z pracownikami innego...
Od maja naliczono ich już 500, ale faktyczna liczba jest prawdopodobnie dwa razy większa. Najprawdopodobniej pingwiny umarły z głodu i z zimna, pośrednio w wyniku globalnego ocieplenia.
Pod koniec tygodnia Komitet ds. Przestrzegania Konwencji z Aarhus pochyli się nad skargami polskich organizacji pozarządowych. Skargi dotyczą nieprzestrzegania przez Polskę zapisów tej międzynarodowej umowy. Jeśli się do nich przychyli, Polska...
Tego naukowcy się nie spodziewali: fale upałów uszkodziły DNA chwostek koroniastych, skróciły im życie i ograniczyły liczbę potomstwa.
Pochodzą z różnych światów, ale wszyscy głęboko wierzą w to, że Turnicki Park Narodowy w końcu powstanie. I poświęcają temu swój wolny czas. A niektórzy wręcz całe życie.
Thwaites i Pine Island - dwa główne lodowce zachodniej części Antarktydy - topnieją w zastraszającym tempie. W ciągu najbliższych stuleci mogą znacznie podnieść globalny poziom wód morskich.
Florydzkie Manaty giną z braku pożywienia. Organizacje ekologiczne na drodze sądowej próbują zmusić agencje rządowe do działań mających uratować ten gatunek.
Naukowcy od dawna podejrzewali, że pod lodem Antarktydy znajdują się ukryte rzeki i jeziora, ale wcześniej tego nie badano. Okazało się, że lodowa pokrywa skrywa całe ekosystemy. Jeden z nich właśnie odkryto pod Lodowcem Szelfowym Rossa.
Pożary wywołane przez ludzi mogą niszczyć trzykrotnie więcej drzew niż te będące skutkiem uderzeń piorunów.
Wiadomości Szczecin
Szczecin to miasto bielików. Nie wierzycie? To wsiądźcie w autobus nr 61 i wysiądźcie na przystanku "Dziewoklicz" na Międzyodrzu. Będziecie mieli je jak na dłoni.
Aktywiści Greenpeace'u zajęli gazową platformę wiertniczą na Adriatyku. Kilka dni wcześniej znaleźli zatopioną 50 km od wybrzeży Chorwacji bliźniaczą platformę i wykryli na niej wyciek gazu.
Jeszcze 30 lat temu było ich 10 tys., dziś zostało około 400. Za spadek liczebności tych krytycznie zagrożonych jaszczurek z karaibskiej wyspy Anegada odpowiadają koty domowe. Czyli człowiek, przez którego się rozpowszechniły.
Sławny na cały świat Krzywy Las w Nowym Czarnowie nieopodal Gryfina jeszcze cieszy oczy, ale drzew jest coraz mniej. To nieunikniony proces umierania, którego nie da się zatrzymać. Dlatego powstaje nowy las, który też ma być krzywy.
Wielka Brytania zakazała handlu zębami i "kłami" słoni. Ale ich nogi wciąż można legalnie kupić.
Władze niemieckiego Walldorf chcą zakazać wypuszczania kotów do końca sierpnia. Po to, by chronić ptaki.
Fundacja WWF Polska zamówiła ekspertyzę, która kosztowała ponad 72 tys. zł. Była finansowana z 1 proc. i nawet zapowiadana na stronie internetowej tej organizacji ekologicznej. A gdy była gotowa... jej treść została w gabinetach wtajemniczonych...
Kto mniej pasuje do świata ekologicznych organizacji pozarządowych: przyrodnicy czy menedżer z korporacyjną duszą i przeszłością?
Kiedy "Wyborcza" kończyła pracę nad śledztwem, które ujawniło konflikt rozsadzający WWF Polska, prezes organizacji zwołał spotkanie awaryjne z pracownikami. Zapowiedział, że fundacja skontaktuje się z darczyńcami, by ich uprzedzić o artykule, i...
Od września 2020 roku z WWF pożegnały się lub właśnie odchodzą 22 osoby. Cztery rozstały się w okolicznościach, które doprowadziły do konfliktu w organizacji. Dla kolejnych czterech sytuacja w niej stała się tak trudna, że musiały skorzystać z...
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Wybraliśmy w redakcji kilka, na które warto zwrócić uwagę.
Najnowszy raport o stanie klimatu w 2021, jaki wyszedł z będącej agendą ONZ Światowej Organizacji Meteorologicznej, podaje, że ludzkość ustanowiła kolejne "rekordy" przekroczenia wskaźników klimatycznych: od rosnących poziomów mórz i oceanów aż po...
Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego zaproponowała poprawki do dyrektywy OZE dotyczące biomasy. Nie poparli ich polscy europosłowie.
Bociany nie gustują w żabach. Ale potrafią jeść padlinę, spaghetti, a nawet własne pisklęta. Tajemnice tych niby dobrze znanych ptaków wyjawia Adam Zbyryt, współautor książki "Bocian. Biografia nieautoryzowana".
To jedna z największych żyjących ryb słodkowodnych. I zagrożona wyginięciem.
Wartość, na której powinniśmy zatrzymać globalne ocieplenie, najpewniej zostanie osiągnięta już w ciągu pięciu lat. To jeszcze nie tragedia, ale z pewnością poważny sygnał ostrzegawczy.
O blisko połowie żyjących gatunków ptaków można powiedzieć, że albo ich liczba spada, albo istnieje ku temu uzasadnione podejrzenie.
Rocznie "za burtę" wyrzuca się około 10 proc. złowionych ryb. Skala naszego marnotrawstwa jest gigantyczna.
Z Wielką Rafą Koralową nie jest już źle - jest fatalnie. Latem 2021-2022 doszło do kolejnego, już szóstego masowego blaknięcia koralowców.
Pierwsze martwe delfiny zwyczajne na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego zaczęły się pojawiać w ostatnim tygodniu lutego. Do 28 marca ich liczba przekroczyła już 80 osobników.
Po ubiegłorocznych pożarach syberyjskie lasy znów stanęły w ogniu. Do 8 maja zginęło już co najmniej 15 osób, jednak lista może być dłuższa.
Krytycznie zagrożone morświny kalifornijskie wciąż można uratować, choć zostało ich mniej niż 10. Naukowcy wyliczyli, że populacja się odrodzi, jeśli z Zatoki Kalifornijskiej znikną sieci skrzelowe. I tu pojawia się problem.
Najwięcej wilków w Europie żyje w części środkowo-wschodniej i południowo-wschodniej kontynentu. W Polsce wielkość populacji jest szacowana na ok. 2 tys. osobników. Jesteśmy jednym z tych krajów, w którym wilcza populacja jest liczna i skąd rozwija...
Copyright © Agora SA