Kultura
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę pisarz Serhij Żadan, autor wybitnego "Internatu", pozostał w Charkowie. Polscy naukowcy zgłosili go właśnie do literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka, żeby mu ją przyznać, musiałaby złamać regulamin.
Kamera podąża za protestującymi, wchodzi w tłum, jest w centrum Kijowa, gdy padają pierwsze strzały. Ten dokument znakomicie oddaje atmosferę wydarzeń na Majdanie z przełomu 2013 i 2014 roku. Groza miesza się z euforią, radość z rozpaczą. "Tak...
Strefa czytania i oglądania
Ludzie będą bronili Ukrainy. Każdy ma już koktajle Mołotowa, ludzie trzymają się razem, nikt nikogo nie zdradzi. To niemożliwe. Ukraińcy swoimi życiami płacą za życie całej Europy.
- Władimir Putin zadał potężny cios samemu sobie. Niestety, przy okazji także Rosji i Rosjanom - mówi "Wyborczej" Borys Akunin*, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy.
Jurij Andruchowycz od samego początku nie miał wątpliwości, że Putin się nie zatrzyma. Oksana Zabużko chce, by polski czytelnik dowiedział się, dlaczego jej naród przez lata musiał milczeć, by przetrwać. A Olga Tokarczuk kłania się Ukraińcom.
Niezrozumienie historii Ukrainy i waga Donbasu, narastające poczucie grozy i rozpad dotychczasowego świata. Zabużko, Żadan, Czech, Pieniążek, Wizowska, Szymanik i Forró o byłej wojnie w Donbasie oraz przyczynach tamtej i dzisiejszej rosyjskiej...
Boimy się, mając w pamięci opowieści dziadków, wychowywani w cieniu II wojny światowej. Jak więc muszą się czuć ci, których kraj właśnie zaatakowano i którzy nie są w stanie skontaktować się z najbliższymi?
Tę książkę powinni przeczytać ci wszyscy, którzy krytykują publiczne wystąpienia jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej kultury polskiej. Wtedy zrozumieją, że Agnieszka Holland od zawsze opowiadała się za wolnością jednostki, przeciw...
Olga Tokarczuk na Uniwersytecie Warszawskim odebrała tytuł doktora honoris causa. - Zastanawiałam się, czy w obecnej sytuacji wojennej, w czasach, gdy powraca cenzura, gdy próbuje się odwoływać dyrektorów teatrów i wprowadzać reformę systemu...
Atak Rosji na Ukrainę. Jurij Andruchowycz, jeden z najważniejszych ukraińskich pisarzy: - Myślicie, że Putin uklęknie przed Zachodem? On ma sankcje w dupie.
Książki
Im słabsza nasza pamięć, tym łatwiej nacjonalistom przychodzi wepchnięcie nam przeszłości "z drugiej ręki".
O autobiografii Churchilla mówiono z ironią i zazdrością: "Napisał ją tak, jakby to była historia wszechświata". Z biografii autorstwa Niny Smolar wyłania się obraz człowieka pewnego swych racji, zakochanego w sobie i żyjącego w przekonaniu o...
W rozmowie z "Wyborczą" w maju 2021 roku mówił, że wciąż liczy na to, że będzie mógł dokończyć swoje śledztwo. Choć od lat chorował, marzył, by wrócić w rodzinne strony i ustalić miejsce, w którym sąsiedzi pochowali jego rodziców.
- Mówimy o innej niż dzisiaj rzeczywistości. Przemoc seksualna? Pedofilia? Niewiele wiedzieliśmy o mechanizmach, zachowaniu ludzi, którzy przeszli przez takie doświadczenia - mówi Marcin Kącki, reporter, dziennikarz "Wyborczej", autor wznowionej...
Społeczeństwo
Uznałyśmy, że konieczne jest stworzenie Archiwum Kryzysu Humanitarnego, dokumentacja wszelkiego rodzaju zachowań w strefie objętej stanem wyjątkowym. Rozmowa z badaczką Natalią Judzińską
Zmarł wybitny poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, badacz Mickiewicza, wielbiciel Leśmiana. Żegnąjąc go, prawicowa prasa podkreśla, że "z rozrzewnieniem pisał o wieszaniu wrogów Polski". I dodaje: "No i mamy do jakich źródeł sięgać".
- W czasie wojny przyzwyczajono się do tego, że życie żydowskie jest towarem. I takim towarem było też dziecko żydowskie po wojnie - mówi Anna Bikont, reporterka i pisarka, autorka ukazującej się właśnie książki "Cena. W poszukiwaniu żydowskich...
Wisława Szymborska, literacka noblistka z 1996 r., zmarła 1 lutego 2012 r. - Kiedy jako student podróżowałem po Włoszech autostopem, dobrze było powiedzieć, że jest się z ojczyzny Bońka. Dziś autostopowiczom pomaga przyznanie się do pochodzenia z...
Odwiedziłem moją osiedlową i kameralną księgarnię. Zaprzyjaźnionych właścicieli spytałem: "Co słychać?". Odpowiedź: "Znóws wszyscy na zdalnej albo kwarantannie. Jak nic najlepszym ratunkiem będą książki!".
Mało znane teksty Ryszarda Kapuścińskiego ukazały się właśnie w jednym tomie "Latynoafryka". Publikował je w latach 1971-89 na łamach "Kontynentów", były zapisem refleksji na temat sytuacji na świecie - od Chile po Angolę. A może w rzeczywistości...
Przemysław Czarnek chciałby zostać rodzicem, pardon, ojcem duchowym wszystkich polskich obywateli, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia. Oczyma wyobraźni widzi swoje zwycięstwo nad hormonami młodych Polek i Polaków.
Film
Mój ojciec czuł się za Kuklińskiego odpowiedzialny. Zaopiekował się nim, bo gdy pułkownik dotarł szczęśliwie do Stanów, musiał budować życie od początku. Nie miał tu nikogo bliskiego
Nie ma dnia, w którym nie drżałbym o własne dziecko. Mogą je zgarnąć z ulicy, pobić, zgwałcić, zastrzelić, zrobić z jego ciałem, co tylko im się żywnie podoba. Bo jest czarne.
Wśród polskich premier: nowe książki Anny Bikont, Olgi Drendy, Piotra Siemiona i zbiór tekstów na 90. urodziny Wiesława Myśliwskiego. Wśród propozycji ze świata: od dawna oczekiwana Annie Ernaux, najnowsza powieść ubiegłorocznego noblisty, sporo...
W tym roku "paskowi" z "Wiadomości" TVP trzymali poziom z poprzednich lat. Najchętniej umieszczali na dole ekranu Tuska, opozycję, Niemcy i Niemców oraz informację, że "Polska jest piękna".
"Nauczyłem się pisać i od razu zacząłem pisać wiersze". Marcin Świetlicki, poeta, pisarz i wokalista kilku zespołów, kończy w Wigilię 60 lat. I wybiera 444 wiersze, o których pisze: "Chciałbym, żeby akurat te (...) po mnie zostały".
Artur Andrus: O, wiem, co mnie bawi, śmieszy, raduje. To, jak za każdym razem jesteśmy przekonani, że będziemy mistrzami świata w piłce nożnej
Różewicz należał do Sodalicji Mariańskiej, ale zaczął powątpiewać w prawdy wiary jeszcze jako nastolatek i zanim wybuchła II wojna, która zmieniła jego spojrzenie na dobro, zło, znaczenie człowieka.
Oto dziesiątka polskich artystek i artystów, którzy w 2021 roku chwycili wiatr w żagle, pokazali mistrzostwo. Niektórzy z nich to debiutanci, talent i praca innych żarzyły się już wcześniej. Ale w 2021 to był ogień!
Autor "Blaszanego bębenka" sprawił, że o Gdańsku dowiedział się cały świat. A jednak Jacek Kurski i - przez chwilę - Lech Wałęsa chcieli odebrać mu honorowe obywatelstwo.
Bohaterowie Luiselli słyszą, że nadchodzą dzieci, że próbują przedostać się przez granicę, że gubią się na pustyni i trafiają na niewzruszonych urzędników i brutalnych strażników.
Teatr
- Kobieta związana z drugą kobietą niczemu nie służy. Marnują się siły rozrodcze, porządkowe i kuchenne.
- Po kilku miesiącach od Nobla stałem się rozpoznawalny jako sekretarz Szymborskiej. Moja studentka powiedziała po pierwszym wykładzie: "Ja pana znam! Pan jest sekretarzem tej Curie-Skłodowskiej!" - wspominał Michał Rusinek.
- Polski rząd nie tylko nie opowiada się po stronie chrześcijaństwa, ale całkowicie zaprzecza jego naukom - mówi Pietro Bartolo, lekarz, społecznik i europoseł, który odwiedził strefę stanu wyjątkowego.
Wielu z nas kolejne występy bohaterów tej książki zbyt często bawiły. A powinny przerażać.
Tegoroczny noblista jest uchodźcą. I nie ma złudzeń: kto raz wyjechał, nigdy nie wróci naprawdę. 10 grudnia Abdulrazak Gurnah odbierze medal noblowski. A my przeczytaliśmy jego trzy, nieznane jeszcze w Polsce, książki.
Oto 10 najlepszych książek 2021 r. według redakcji "Książek. Magazynu do Czytania". 3 polskie, 7 zagranicznych, w tym dwie z Francji i po jednej z Holandii, Rumunii i Niemiec. Aż 8 powieści. Ale tym razem po raz pierwszy Książką Roku zostaje nie...
Cieszę się, że po latach szarpania się pokornie odnalazłem miejsce w szeregu. Uważam się za niezłego pisarza, mocno powyżej przeciętnej. Jestem z tym, w wieku 72 lat, pogodzony - mówi brytyjski pisarz Martin Amis.
O kobietach, które zbuntowały się przeciwko dyskryminującemu je światu i poecie, który wyniszczony obłędem, skoczył do Sekwany. Polecamy książki na weekend.
Znów cenzura, by tylko nikt nie pomyślał, że prezes partii rządzącej popełnia błędy. Choć to przecież wiedza powszechna.
Copyright © Agora SA