Książki
Nie ma rzeczy ważniejszej od zrozumienia bohatera, odnalezienia własnego życia w jego przypadkach, szczęściu i tragediach.
- W RPA kontroli poddawani byli wszyscy, również biali - wszystko po to, by apartheid nigdy nie upadł - mówi Michałowi Nogasiowi laureat Bookera, Damon Galgut.
Dorastała w czasach segregacji rasowej na głębokim Południu, a gdy zabrała głos, weszła do kanonu czarnej literatury.
Whitehead: "Szukałem zapachów, dźwięków, atmosfery Harlemu z czasów, gdy przechadzali się po nim zakochani w sobie moi rodzice".
Marias kreśli własną wizję tego, czym powinno być człowieczeństwo.
Muzyka
Poznaliście charyzmatyczną wokalistkę dopiero przy okazji "Stranger Things"? Oto nasza podpowiedź, co z tym faktem zrobić dalej.
Kultura
Matki ubierające kilkuletnich synów w żołnierskie mundury, ojcowie podający im karabin. Oto codzienność w kraju, od którego dzieli nas kilkadziesiąt, kilkaset kilometrów.
Co warto przeczytać w wolny weekend? Na przykład opowieść o zniknięciu dziewczyny we włoskim hotelu ukrytym w gęstym lesie albo historię mężczyzny, który znalazł się w samym środku gangsterskich porachunków w Harlemie.
Oto 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike" 2022. To 26. edycja nagrody, której fundatorami są "Wyborcza" i Fundacja Agory.
Do Stambułu z Pamukiem, do Neapolu z Ferrante, do Lizbony z Antunesem, a do Sokołowska z Bator i Tokarczuk. Oto przepis na wakacje śladem znanych tytułów.
- Każdy przechodzi w swoim życiu przez stadium, zbliżone do poczwarki, takiej pozornej śmierci. Sam doświadczyłem czegoś takiego przynajmniej trzy razy, za każdym razem stając się kimś zupełnie innym - mówi Radek Rak.
- Czytam cudze reportaże i wciąż podkreślam miejsca, które mnie zachwycają. Wydaje mi się, że jestem zazdrosny, ale nie zawistny - mówi Mariusz Szczygieł. W nowej książce "Fakty muszą zatańczyć" zdradza kulisy swojego zawodu. Opowiada o tym, jak...
W środę (1 czerwca) w księgarniach pojawi się pierwsza od 8 lat i pierwsza po Noblu powieść Olgi Tokarczuk. To literacka gra z "Czarodziejską górą" Tomasza Manna. "Chciałam w niej pogrzebać, z miłością, bez złośliwości" - mówi noblistka.
W sobotę w Teatrze Studio w Warszawie po raz 13. wręczona zostanie Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej jury nagradza najlepszy reportaż literacki wydany w Polsce w ubiegłym roku. Przed galą - w ramach Dnia Reportażu - spotkać i posłuchać można...
Targi Książki w Warszawie odbywają się od czwartku 26 maja do niedzieli 29 maja na placu Defilad przez Pałacem Kultury i Nauki. Polecamy najciekawsze książkowe nowości dla dorosłych, dzieci, a także dla wielbicieli kryminałów i thrillerów.
W horrorach cenię i lubię to, że wyrywa człowieka z jego metafizycznego samozadowolenia. Horror odgrywa dziś rolę trochę religijną - przypomina, że są siły, których nie kontrolujemy.
Dla Hanny Krall nie ma rzeczy niemożliwych. Postanowiła, że trzy swoje książki - z osobistą dedykacją - przekaże prezydentowi Ukrainy. W tym tygodniu dotarły do Kijowa. A autorka "Zdążyć przed Panem Bogiem" obchodzi dziś 87. urodziny.
- Gdy patrzę na to, w jaki sposób dziś kochają się ludzie, jak asekurancko podchodzą do związków, to rozmach uczucia łączącego polską studentkę i radzieckiego oficera robi na mnie ogromne wrażenie - mówi Łukasz Orbitowski. Właśnie ukazuje się jego...
Historia dwóch utalentowanych skrzypaczek, opowieść o samotnym mężczyźnie, który w czasach gorączki złota usiłuje odnaleźć brata, biografia jednego z najwybitniejszych w historii mężów stanu. Oto niektóre z książek, które warto zabrać ze sobą na...
Wielu Francuzów ma poczucie, że Macron postawił ich w sytuacji bez wyjścia. Że sam doprowadził do tego, by znowu stanęła naprzeciw niego Marine Le Pen
Dobra wiadomość dla miłośników literatury. Znów, podróżując po Polsce, będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. Wśród gwiazd tegorocznych festiwali m.in. Olga Tokarczuk oraz wielkie nazwiska ze świata: Richard Flanagan, Georgi...
"Wizyta" to odważna, mądra książka. I w swoim przekazie boleśnie szczera.
Znakomita, nominowana w 2021 r. do National Book Award w kategorii literatura w przekładzie powieść mieści w sobie dojrzewanie w czasach rządów zbrodniczej junty w Chile, nasiąkanie popkulturą, informacjami o torturach i przekonaniem, że w każdym...
- Urodziłam się w ciele mężczyzny i przez wiele lat żyłam zgodnie z obowiązującymi stereotypami oraz rolami społecznymi. Nikt nie domyślał się, co się we mnie dzieje - rozmowa z Torrey Peters, autorką powieści "Trans i pół, bejbi"
"W oddali" Hernana Diaza to powieść o człowieku przeraźliwie samotnym. Hak?n, nie unikając porwań, padając ofiarą seksualnego wykorzystywania, poniewierany i poniżany, pieszo lub konno brnie przez lasy, prerie, pustynie, wąwozy, wyschnięte jeziora....
"Porzucenie kota", niewielka książka napisana tuż przed pandemią, to z pewnością jeden z kluczy do zrozumienia twórczości japońskiego prozaika. Dla polskich miłośników autora - lektura obowiązkowa.
"Maja i przyjaciele" to książka o dzieciach, które muszą radzić sobie z najrozmaitszymi problemami, także z tymi najgorszymi. Właśnie wyszła u nas po polsku i ukraińsku w ramach międzynarodowej akcji, z której zysk wesprze organizacje pomagające...
Reportaże dwójki debiutantów, Małgorzaty Gołoty i Rafała Hetmana, znalazły się w finale 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Poza Polakami jury wyróżniło książki uznanych na całym świecie amerykańskich reporterów Barbary Demick i Petera...
- Jestem autorem arcyplagiatu. Chciałem ukraść, ile wlezie! - mówi Marian Pilot*, laureat nagrody Nike.
Strefa czytania i oglądania
Niektórym łatwiej jest wierzyć, że za przerażającymi obrazami, które docierają do nas z Ukrainy, stoi spisek elit. Dla niektórych takie wytłumaczenie jest bardziej wiarygodne niż to, że jest to po prostu zbrodnicza polityka Władimira Putina.
Görbersdorf, dziś Sokołowsko, jesień 1913 roku. Do pierwszego w Europie uzdrowiska, w którym zastosowano metodę klimatyczno-dietetycznego leczenia gruźlicy, przybywa student ze Lwowa. W nowej powieści Tokarczuk nie brakuje aktualnych dziś akcentów.
Ogłoszono koniec pandemii i antyszczepionkowcy przerzucili się sprawnie na nowy temat. "Siostra nie została przyjęta do przychodni, bo wszędzie rozplenili się Ukraińcy" - piszą w sieci
Proza Wiesława Myśliwskiego, od samego debiutu po "Ucho Igielne", to namysł nad sprawami fundamentalnymi. Dlatego, choć mówi: "Nigdy nie zastanawiam się, kto będzie odbiorcą mojego utworu" zawsze stoją do niego kolejki.
- Kiedy zwyciężymy, wszystkich rosyjskich morderców trzeba będzie rozliczyć - zapowiada "Wyborczej" pisarz Andrij Lubka, jeden z najważniejszych głosów młodej Ukrainy. Obecnie od rana do nocy rozładowuje tiry i załadowuje pociągi ze wsparciem dla...
Wyborcza to Wy
Zaangażowani w udzielanie schronienia, zapewniający Ukraińcom przetrwanie, opiekę, zakwaterowanie obywatele coraz częściej pytają: gdzie jest i co robi rząd?
Praca nad "Wyspą kobiet" była formą ucieczki przed Ameryką rządzoną przez Donalda Trumpa. Chciałam oderwać od tego, co dookoła, od wypowiedzi człowieka, który lubował się w poniżaniu, kłamstwie, brutalności. Wstawałam o 5 rano, wchodziłam na piętro,...
"U311 Czerkasy" to opowieść o ostatnim ukraińskim trałowcu na Krymie. Jego załoga zdecydowała się bronić w sytuacji, gdy w 2014 roku rosyjska armia i "zielone ludziki" przejmowały siłą kolejne jednostki należące do podległej Kijowowi marynarki...
"Doceniamy wasze wsparcie w naszej walce z nazizmem na Ukrainie" - napisała w mediach społecznościowych ambasada Rosji do mieszkańców RPA. "To zbyt cyniczne" - odpowiedzieli dyplomaci niemieccy.
"Każda wojna to także niepowetowane straty w dziedzictwie narodowym i kulturze. Dziś muzea Ukrainy stają w obliczu ekstremalnych wyzwań" - piszą założyciele Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy.
Copyright © Agora SA