Świat
Z powodu nagłego wzrostu zachorowań na COVID-19 rumuńskie władze wprowadziły godzinę policyjną i zamknęły szkoły. Rumunia wraz z Bułgarią mają najniższy odsetek zaszczepionych w całej UE.
- Polska? Niedobrze, policja bardzo brutalna - mówi mi Syryjczyk w niemieckim ośrodku dla uchodźców. Większość z 2 tys. migrantów dotarła tam z Białorusi przez Polskę.
Joanna S., Polka ze szwedzkim paszportem, została zatrzymana w Hiszpanii na polecenie polskiej prokuratury. Pod pozorem inwestowania w dzieła sztuki stworzyła gigantyczną piramidę finansową.
Stan zdrowia czeskiego prezydenta jest tak zły, że czeski Senat uznał, że nie może dłużej sprawować władzy. Okazuje się, że otoczenie Milosza Zemana mogło celowo kłamać w tej sprawie.
W przyszłorocznych wyborach parlamentarnych na Węgrzech rywalem Viktora Orbána będzie Peter Marki-Zay. Ten 49-letni konserwatywny polityk zupełnie niespodziewanie wygrał prawybory opozycji.
Nawet czterystu migrantów w ciągu jednego weekendu dociera z Białorusi przez Polskę do Niemiec. Po niemieckiej stronie problem jest tak poważny, że policjanci żądają przywrócenia kontroli na granicy.
Rywalizacja toczy się pomiędzy przedstawicielką lewicy Klárą Dobrev a konserwatystą Péterem Márkim-Zayem. Z ust obojga padają ciężkie zarzuty o zdradę i działanie na rzecz partii Viktora Orbána.
Po przegranych wyborach Andrej Babisz zapowiada płynne przekazanie rządu swojemu następcy. Ale to może się przeciągać miesiącami ze względu na zły stan zdrowia prezydenta Milosza Zemana.
Opozycja niespodziewanie pokonała partię Andreja Babisza w wyborach parlamentarnych. Jednak o tym, kto i kiedy stanie na czele nowego rządu, zadecyduje prezydent Milosz Zeman
Partia premiera Andreja Babisza przegrała wybory parlamentarne, nie będzie też w stanie zmontować koalicji z żadnym ugrupowaniem. Ale stawką było coś więcej niż tylko stanowisko premiera: Czesi zatrzymali swój kraj na drodze ku demokracji...
Po zliczeniu ponad 98 proc. głosów ANO Babisza przegrywa o włos z centroprawicową koalicją Razem. Nawet jeśli partia premiera nieznacznie wygra, i tak nie będzie w stanie już stworzyć koalicji.
Stawka tych wyborów jest dla Andreja Babisza bardzo wysoka. Toczy się gra nie tylko o jego polityczną przyszłość, ale też o jego osobistą wolność. Dlatego może zaryzykować koalicję z radykałami - mówi czeski politolog Peter Just.
Gergely Karácsony zrezygnował w piątek z ubiegania się o stanowisko kandydata na premiera węgierskiej opozycji. Od tygodni malały jego szanse w starciu z Viktorem Orbánem.
Liberalni czescy Piraci mieli rządzić Czechami. Ale w kampanii przed trwającymi do soboty wyborami zalała ich fala fake newsów: że chcą sprowadzić migrantów, zabrać seniorom emerytury, zamknąć dla nich szpitale...
W piątek i sobotę Czesi idą na wybory. Sondaże dają wygraną partii premiera Andreja Babisza, który oskarżany jest przez opozycję o zepchnięcie kraju na drogę, którą idą Polska i Węgry.
Czechy żyją aferą z premierem Andrejem Babiszem, który miał przed laty nabyć luksusowe nieruchomości przez spółki zarejestrowane w rajach podatkowych. Dzięki temu miał uniknąć podatków.
Pod pozorem prowadzenia galerii sztuki Joanna Segelström kierowała piramidą finansową. Prokuratura szacuje straty osób, które jej zaufały, na 300 mln zł. Część pieniędzy trafiła do spółki zarejestrowanej na Cyprze.
"Pandora Papers" to największe międzynarodowe śledztwo dziennikarskie w historii. Zaangażowało się w nie 600 reporterów ze 117 krajów. "Gazeta Wyborcza" była od początku częścią tego projektu.
Piosenkarka Shakira i modelka Claudia Schiffer ukryły swoje majątki na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. A prezydent Rosji Władimir Putin przez spółkę w Monako podarował apartament matce swojego nieślubnego dziecka.
Najpierw żmudnie przeglądaliśmy tysiące dokumentów, później weryfikowaliśmy fakty. Na końcu pracy nad "Pandora Papers" czekała rozmowa z ekspertami. Jednak dla wielu z nich temat unikania płacenia podatków jest tak grząski, że woleli zachować...
Śledztwo "Wyborczej" w ramach międzynarodowego projektu "Pandora Papers" pokazuje, że Rafał Brzoska, twórca InPostu, potentat polskiego biznesu, mógł sobie wydatnie obniżać podatki należne w Polsce dzięki sprytnym transakcjom na Cyprze.
Wolna Sobota
Węgierska opozycja się jednoczy, ale co z tego. Orbán przebudował państwo tak, że odzyska władzę w kilka miesięcy
Węgierska opozycja nieporadnością przypomina polską sprzed ostatniej kampanii wyborczej do parlamentu. A jednak Węgrzy mają szanse na pokonanie Orbána.
To na węgierskiej prowincji rozstrzygnie się, czy opozycja pokona w wyborach Viktora Orbana. Na razie najłatwiej tam narazić się rządzącemu Fideszowi i popaść w niełaskę.
LENA
- Orbán uwielbia opowiadać o tym, jak zbawi i uratuje Europę. Natomiast Węgrzy, ich szkoły, szpitale czy urzędy już go nie interesują - mówi Klára Dobrev, jedna z kandydatek węgierskiej opozycji na premiera.
Mateusz Morawiecki obraził się na premiera Andreja Babisza za Turów i w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd na konferencję demograficzną do Budapesztu. Szef polskiego rządu miał tam wystąpić w gronie autokratów.
Na Węgrzech trwają prawybory na wspólnych kandydatów do parlamentu i na premiera. Zainteresowanie nimi jest ogromne. Rządzący Fidesz próbuje głodem wziąć opozycję.
Coraz trudniej dostać się do Ameryki. Stawka od głowy wzrosła do 10 tys. dolarów. Na szczęście w cenie są trzy podejścia.
To już szósta wizyta Andrzeja Dudy na Węgrzech od objęcia przezeń prezydentury.
W Czechach setka wolontariuszy po godzinach pracy zasiada za komputerem i wynajduje podrzucane przez rosyjską i chińską propagandę fake newsy. - Wy w Polsce też macie z tym problem - mówią.
Polecenia wydaje ministrom przez Twittera, na opozycję parlamentarną nasyła wojsko, a jako narodową walutę wprowadza dziś bitcoina służącego praniu wielkich pieniędzy. Dlaczego mieszkańcy Salwadoru wciąż uwielbiają prezydenta Nadżiba Bukelego?
Talibowie ogłosili w we wtorek powołanie nowego "tymczasowego" rządu. Znaleźli się w nim najważniejsi dowódcy z rządów mułły Omara, obalonego przez Amerykanów w 2001 r.
Boris Wiszniewski z partii Jabłoko na liście wyborczej w Petersburgu znalazł dwóch innych "Borysów Wiszniewskich", którzy wyglądają niemal identycznie jak on.
W Salwadorze gangsterzy sieją strach i terror, wymuszają haracze, mordują cywili. Tysiące ludzi uciekają z pogrążającego się w chaosie kraju. A prezydent Nadżib Bukele, zwany "latynoamerykańskim Trumpem", wprowadza dziś bitcoina jako równoległą,...
Serbia, Albania i Macedonia Północna ogłosiły, że w 2023 r. złagodzą bariery handlowe i ułatwią przepływ pracowników. Rządy tych krajów są zniecierpliwione przeciągającymi się rozmowami o członkostwie w UE.
W Estonii parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta. Po raz pierwszy zdarzyło się, by do wyborów zgłosiła się tylko jedna osoba.
Węgry wydały setki milionów euro na budowę płotu na granicy z Serbią i próbują powstrzymać napływ migrantów za wszelką cenę. W europejskich sądach przegrywają jednak kolejne sprawy.
Pogarszająca się sytuacja na świecie będzie wpędzać coraz więcej ludzi w migracje. Europa musi zastanowić się nad tym, kogo i na jakich warunkach chce do siebie przyjmować, by nie dać się szantażować dyktatorom w rodzaju Łukaszenki.
Białoruś starannie zaplanowała sprowadzenie imigrantów z Iraku, by wywołać kryzys w Polsce - dowodzi Tadeusz Giczan, białoruski dziennikarz opozycyjnego kanału Nexta.
W trzydzieści lat od uzyskania niepodległości Ukraina nie zdołała pozbyć się znanych od dawna problemów. Jednak jej społeczeństwo obywatelskie jest silne, a wolności nigdy nie było więcej niż teraz.
Copyright © Agora SA