Kraj
PiS organizuje europejską prawicę. W sobotę do Warszawy przyjadą liderzy eurosceptycznych i nacjonalistycznych partii, by rozmawiać o przyszłości Europy. Wśród nich fani i przyjaciele Władimira Putina.
Świat
Słowacki rząd chce dać po 500 euro seniorom, jeśli zaszczepią się przeciwko COVID-owi. A w Czechach mnożą się skargi na firmy odmawiające zatrudnienia niezaszczepionych.
Peter Marki-Zay, kandydat zjednoczonej węgierskiej opozycji na premiera, spotkał się z politykami PO i Polski 2050. Zachęcał Polaków, by poszli do wyborów razem
Rządzący Węgrami Fidesz zbiera na opozycję haki przed wyborami w przyszłym roku. Polecenie służbom wywiadowczym w tej sprawie miał dać przewodniczący parlamentu - informują węgierskie media.
Rząd kanclerza Olafa Scholza ma być bardziej postępowy niż za czasów Angeli Merkel. Jednym z jego symboli ma być "feministyczna polityka zagraniczna" zapowiadana przez Zielonych.
Czescy Piraci otwarcie krytykują rząd PiS za przepisy aborcyjne naruszające prawa kobiet. Polski ambasador otrzymał w tej sprawie list podpisany przez 45 parlamentarzystów.
Nowym szefem dyplomacji ma zostać Jan Lipavsky z Partii Piratów, który ma mocne prozachodnie i proeuropejskie poglądy. Zastrzeżenia wobec tej kandydatury zgłasza jednak prorosyjski prezydent Milosz Zeman
Z powodu zakażenia koronawirusem czeski prezydent nie powoła w piątek nowego rządu. Ma to zrobić w niedzielę przy zachowaniu "wszelkich środków ostrożności".
Niemcy pod rządami nowej koalicji mają być bardziej proeuropejskie, zachowując dobre relacje z Amerykanami. Skończyć ma się za to taryfa ulgowa wobec państw łamiących praworządność.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń Słowacy postanowili wzorem Austriaków wprowadzić w kraju surowe restrykcje. Po dziesięciu dniach władze mają zdecydować, czy uchylą częściowo lockdown.
W szczycie czwartej fali pandemii czeskie szpitale przeżywają oblężenie. Gdzieniegdzie dyrekcja stara się wyczerpany personel motywować dodatkowymi premiami, sięgającymi 9 tys. zł.
Białoruskie służby biją migrantów i wymuszają na nich haracze. Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej rozdzielają zaś rodziny i ignorują prośby o azyl - wynika z raportu HRW.
Autorzy tegorocznego raportu o stanie demokracji na świecie umieścili Polskę, Węgry, Słowenię i Serbię wśród państw w Europie, które zaliczyły największy regres w ostatniej dekadzie.
Austria weszła w poniedziałek w pierwszy dzień twardego lockdownu. Ma potrwać 20 dni, o ile nie poprawi się sytuacja w przepełnionych szpitalach. W sobotę w centrach handlowych były jeszcze tłumy.
Grupa 24 wolontariuszy jest oskarżona o współpracę z siatką przemytników i o szpiegowanie greckich służb. Organizacje broniące praw człowieka uważają te zarzuty za wydumane.
Słynący z krytycznych wypowiedzi wobec UE i Zachodu węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó został właśnie nagrodzony przez rosyjskiego prezydenta za "szerzenie przyjaźni pomiędzy narodami".
By przebywać w większości publicznych miejsc w Czechach i na Słowacji, nie wystarczy już negatywny test na obecność koronawirusa. Władze obydwu krajów liczą, że wobec tego obywatele chętniej będą się szczepić.
Premier Morawiecki w rozmowie z niemieckim tabloidem mówi, że jego rząd broni Europy przed napływem "setek milionów imigrantów". Usprawiedliwia też wypychanie uchodźców na stronę białoruską.
Węgierski rząd wykazuje się jak zwykle większym sprytem od PiS. Nie pieni się, że nie wykona wyroków TSUE. Deklaruje, że je szanuje, w rzeczywistości tworzy zaś nowe prawo i wszystko zostaje po staremu.
Najgorsze dopiero nadejdzie - alarmują zmagający się z kolejną falą zakażeń Holendrzy i szykują się do wprowadzania nowych obostrzeń. Podobnie jest w całej Europie - w przeciwieństwie do Polski rządy wielu krajów zdecydowały się na radykalne kroki w...
Wybory parlamentarne odbywają się równolegle z prezydenckimi. Na ich zwycięzcę typowany jest Rumen Radew, walczący o reelekcję - sondaże dają mu ponad 50 proc. poparcia.
- Nie wywieszę tęczowej flagi, ale mój konserwatyzm to przede wszystkim rozdział państwa od Kościoła - tłumaczy Péter Márki-Zay, niespodziewany zwycięzca prawyborów węgierskiej opozycji.
Z powodu wzrostu zarażeń Niemcy, Słowacy i Czesi wprowadzają dodatkowe restrykcje. Dotkną głównie tych, którzy nie są zaszczepieni.
W RPA zmarł były prezydent kraju Frederik Willem de Klerk. Doprowadził do zniesienia apartheidu w Republice Południowej Afryki, ale nigdy nie uznał go za zbrodnię przeciwko ludzkości.
Bezradność polskiej dyplomacji w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego pokazuje, gdzie znaleźliśmy się po sześciu latach rządów PiS. Wyrazem tego jest publiczny apel premiera Mateusza Morawieckiego z trybuny sejmowej, który nieśmiało poprosił władze...
- Kryzys migracyjny na granicy białoruskiej dałoby się rozwiązać, gdyby Polska nie była tak bardzo izolowana w Europie - mówi Gustav Gressel, ekspert European Council on Foreign Relations, specjalizujący się w obszarze Rosji i Europy...
Przywódca serbskich Bośniaków Milorad Dodik grozi wycofaniem Republiki Serbskiej z Bośni i Hercegowiny. Może to oznaczać powrót do krwawych wojen lat 90.
Zdaniem białoruskiej niezależnej redakcji Reform.by dzisiejsza próba masowego przekroczenia granicy ma być jedynie "rozgrzewką" przed jeszcze większą, zorganizowaną akcją migrantów, planowaną na 10 listopada.
Lajos Kosa, wiceprzewodniczący Fideszu, stwierdził, że program używany jest zgodnie z prawem. Za jego pośrednictwem inwigilowani byli jednak dziennikarze.
Rozmowy koalicyjne miały pójść gładko, a nowy kanclerz zostać wybrany w ciągu miesiąca. Niespodziewanie jednak negocjacje wstrzymali Zieloni.
Szczególnie trudna sytuacja pandemiczna panuje obecnie w Bawarii. Premierzy Turyngii i Saksonii apelują o zaostrzenie restrykcji, by uniknąć kolejnego lockdownu.
Komisja Helsińska przy amerykańskim Kongresie debatowała w środę o "erozji demokracji w Polsce i na Węgrzech". Kongresmeni uznali, że jest ona zagrożona w obydwu krajach.
Komisja Helsińska przy amerykańskim Kongresie dyskutowała nad "erozją demokracji na Węgrzech i w Polsce" i wnioskami dla amerykańskiej polityki zagranicznej.
Bułgarscy politycy od miesięcy nie potrafią się dogadać w sprawie stworzenia rządu. Kolejne wybory, zaplanowane za tydzień, również mogą nie przynieść rozstrzygnięcia.
Robert Fico twierdzi, że szczepienia służą wyłącznie "interesom koncernów farmaceutycznych". Teraz okazało się, że w Grecji sfałszował test PCR, by przerwać kwarantannę. Ale Słowaków bardziej bulwersują inne nagrania z rozmów Ficy ze znajomymi.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w czwartek, że Unia uzależni wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Polski od zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Kaczyński ogłosił nawiązanie stałej współpracy ze stowarzyszeniem OdNowa RP Marcina Ociepy. "Ociepiści" mają dostać stanowiska w pięciu ministerstwach i wystawić kandydata na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych.
Za "odwagę niesienia pomocy ludziom na granicy" uhonorowano fundację Ocalenie, a za obronę zasad praworządności - Ewę Siedlecką, dziennikarkę "Polityki". Przyznano nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.
Premier Węgier Viktor Orban witał w Budapeszcie przywódczynię francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen z honorami należnymi głowie państwa. - Węgry idą na czele walki o wolność - komplementowała gospodarzy Le Pen.
Trzy partie, które mają stworzyć wspólny rząd, dzieli stosunek do gazociągu Nord Stream 2 i polityki energetycznej. Rozmowy mogą się przeciągnąć do połowy grudnia.
Copyright © Agora SA