czaschelmna
Osoby, które przez wiele lat władają rzeczą, mogą nabyć ją na własność przez zasiedzenie. Dużo częściej słyszy się o zasiedzeniu nieruchomości, ale warto również wiedzieć, kiedy i pod jakimi warunkami można zasiedzieć rzecz ruchomą.
Związki nieformalne to częste zjawisko w dzisiejszych czasach. W przypadku rozstania, po latach wspólnego życia należy rozliczyć się finansowo. Jak to zrobić, by żadna ze stron nie poniosła strat?
Wiele małżonków wyjechało z Polski w poszukiwaniu lepszego zarobku. Niestety, niejednokrotnie małżeństwa nie przetrwały tej próby i nadszedł czas podjęcia decyzji o rozwodzie. Powstaje zatem pytanie, gdzie w takich okolicznościach przeprowadzić...
Odziedziczyć można nie tylko majątek, ale i długi. Jak skutecznie zrzec się spadku, żeby uniknąć spłacania nie swoich zobowiązań oraz wieloletnich sporów sądowych?
Pewien przedsiębiorca otrzymał od wierzyciela pismo, w którym ten domaga się natychmiastowego spłacenia długu. Grozi, że w przeciwnym wypadku doprowadzi do nałożenia na dłużnika zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Czy taka groźba jest...
Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem często zastanawiają się, ile czasu od orzeczenia powinno upłynąć, by móc starać się o podwyższenie alimentów. Czy rok to nie za mało?
Sprawa rozwodowa bywa niejednokrotnie wielowątkowa. Oprócz oczekiwania na orzeczenie rozwodu małżonków można w tym samym postępowaniu domagać się rozstrzygnięcia wielu innych kwestii. W szczególności chodzi o sprawy dotyczące dzieci - wyjaśnia...
Troska o kwestie związane z dziedziczeniem wspólnego mieszkania po śmierci partnera, z którym żyliśmy w konkubinacie, jest uzasadniona - jak uregulować sytuację, żeby nie zostać bez dachu nad głową, radzi adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Jeśli zapomnimy o złożeniu w wyznaczonym terminie apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji, sprawa wydaje się beznadziejna. Co można zrobić?
Znęcanie psychiczne jest najczęstszą ze spotykanych form przemocy. A przecież osoba pokrzywdzona nie musi być skazana na życie w strachu. Co zrobić w takiej sytuacji? Radzi Marlena Słupińska-Strysik, adwokatka.
W małżeństwie może pojawić się wiele problemów związanych z finansami. Nierzadko jedna ze stron unika udziału w kosztach związanych z zaspokojeniem potrzeb rodziny. Jakie możliwości ma druga strona?
Coraz większą popularnością cieszą się farmy fotowoltaiczne zlokalizowane na polach. Dzierżawiąc grunt trzeba być ostrożnym, bo umowy często naszpikowane są kruczkami prawnymi.
Gdy do obdarowanego spadkiem zgłaszają się inni spadkobiercy po zwrot należnego im zachowku czy jest jakiś sposób na to, żeby im go nie płacić? O możliwych wariantach rozwiązań opowiada adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Służebność mieszkania bardzo często jest niewłaściwie wykorzystywana i niejednokrotnie staje się zarzewiem wielkich problemów. Tego typu sytuacje zwykle mają miejsce na wsi, gdzie dziadkowie zapisują gospodarstwo dzieciom i chcą zrobić to w taki...
Kwota zachowku niejednokrotnie przewyższa możliwości zarobkowe osób, które otrzymały spadek. O możliwych w takiej sytuacji rozwiązaniach opowiada adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Czas Świecia
Mamy prawo do prywatności w obrębie własnego domu. Nawet jeśli go wynajmujemy, a niechcianym nachodzącym nas gościem jest jego właściciel. Co zrobić, jeśli ktoś nas nachodzi w domu lub przekracza bramy posesji, gdy my tego nie chcemy - podpowiada...
Działki rolne są o wiele tańsze niż działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Ich zakup może więc wydawać się bardzo atrakcyjny. Niestety, jeśli będziemy chcieli wybudować dom, należy spodziewać się problemów.
Niejednokrotnie zdarza się że trudne relacje rodzinne uniemożliwiają kontakty dziadków z wnuczętami. Co zrobić, jeśli synowa utrudnia babci kontakt z wnukami? - wyjaśnia adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Żyję z partnerem w konkubinacie i martwi mnie, że po jego śmierci będę musiała się wyprowadzić z naszego wspólnego mieszkania - jak uregulować taką sytuację radzi adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
W sytuacji, gdy najbliżsi krewni spadkodawcy zostają pominięci w testamencie albo gdy spadkodawca za życia rozporządza swoim majątkiem na rzecz innych osób, z pomocą przychodzi instytucja zachowku. Wielu czytelników zastanawia się jednak, czy sprawę...
Prawo
Mimo orzeczenia sądu i bezskutecznej egzekucji komorniczej niektórzy wierzyciele tracą nadzieję na odzyskanie przysługujących im należności. Można jeszcze spróbować skorzystać z tzw. wyjawienia majątku, radzi adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Działki rolne są o wiele tańsze od tych przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną. Ich zakup może więc wydawać się bardzo atrakcyjny. Czy na działce rolnej z warunkami zabudowy można postawić dom?
Czy rodzicowi, który jest w trakcie sprawy rozwodowej i na skutek zachowań współmałżonka ma znacznie utrudniony kontakt z dzieckiem, przysługują środki prawne, pozwalające uregulować kontakty z dzieckiem na czas trwania postępowania?
Sezon weselny i komunijny w pełni. Kto powinien rozliczyć się z otrzymanych prezentów z fiskusem, a kto ma szansę na zwolnienie z podatku?
Zachowek jest to roszczenie pieniężne, które przysługuje osobom bliskim dla spadkodawcy na wypadek, gdyby zostali pominięci w testamencie albo nie otrzymali należnego im zachowku w postaci dokonanych przez niego darowizn. Kiedy ulega przedawnieniu -...
W ciągu ostatniej dekady regularnie zwiększała się liczba ofiar czynów polegających na rozsyłaniu ich nagich zdjęć. Jak powinna zachować się osoba, której wizerunek został utrwalony lub rozpowszechniony bez jej zgody? - odpowiada adwokatka Marlena...
Przedsiębiorcy zastanawiają się czasem, czy mogą powierzyć komuś prowadzenie własnej firmy, zachowując jednocześnie swoją dotychczasową pozycję. Otóż istnieje taka możliwość i służy temu właśnie prokura - wyjaśnia adwokatka Marlena Słupińska -...
Wielu z nas pandemia koronawirusa zmusiła do przejścia w pracy na tryb zdalny. Wykonujemy obowiązki służbowe z domu, co wcale nie oznacza, że jesteśmy chronieni przed wypadkami. Mogą się one zdarzyć wszędzie, zarówno w zakładzie pracy, jak i w domu.
Kto może być świadkiem na rozprawie rozwodowej i w jakich sytuacjach udział świadków jest konieczny? - odpowiada Marlena Słupińska-Strysik, adwokatka.
Wprowadzanie przez małżonków innego ustroju niż wspólność majątkowa nadal nie jest popularne, przez co funkcjonowanie w nim często nastręcza różnych problemów. Jaki wpływ na dziedziczenie majątku ma zawarcie ze współmałżonkiem intercyzy - wyjaśnia...
Jakich formalności trzeba dopełnić, by uzyskać zgodę na wyprowadzkę z dzieckiem za granicę? Co może zrobić rodzic, który nagle dowiaduje się, że dziecko bez jego wiedzy i zgody opuściło teren Polski? Podpowiada adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Pandemia koronawirusa wielu z nas zmusiła do przejścia w pracy na tryb zdalny. Wykonujemy swoje obowiązki służbowe z domu, a to wcale nie oznacza, że jesteśmy chronieni przed różnego rodzaju wypadkami. Nieszczęście może zdarzyć się wszędzie, zarówno...
W kraju rozpoczął się spis powszechny. O co zapyta GUS i co grozi za odmowę uczestnictwa w badaniu, wyjaśnia adwokatka Marlena Słupińska-Strysik.
Szukanie wysublimowanych sposobów na unikanie podatków nierzadko kończy się kłopotami. Zupełnie inną kwestią jest dokonywanie transakcji, które mogą skutkować koniecznością zapłacenia wysokiego podatku, a których przy odrobinie staranności...
W sytuacji gdy jedno z rodziców płaci na swoje dziecko środki pieniężne na mocy wyroku sądu, wielokrotnie pada pytanie, kiedy w końcu można przestać płacić alimenty? Odpowiada radczyni prawna Marlena Słupińska - Strysik.
W ostatnim czasie coraz więcej małżeństw decyduje się na zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, czyli tzw. intercyzy. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Czy pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, jakie wyrządził innej osobie niż pracodawca? Odpowiada Marlena Słupińska-Strysik, radczyni prawna
W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy opowiedział się po stronie frankowiczów walczących o swoje prawa przeciwko bankom. Dzięki temu łatwiej będzie im odzyskać należne pieniądze.
W potocznym rozumieniu darowizna utożsamiana jest ze swoistym aktem łaski ze strony przysparzającego. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ na mocy darowizny dochodzi do bezpłatnego przysporzenia obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Co jednak zrobić...
Współwłaściciele często nie mogą porozumieć się w ramach sposobu eksploatacji nieruchomości czy wykonywania remontów i jedynym rozwiązaniem pozostaje sprzedaż. Jak do niej doprowadzić podpowiada radczyni prawna Marlena Słupińska-Strysik.
Copyright © Agora SA