Świat
Przy drzwiach do mieszkań osób zakażonych COVID-em zostaną wkrótce zainstalowane w Szanghaju elektroniczne alarmy. Włączą się, gdy chorzy będą próbowali ukradkiem wyjść z domu. Władze planują też ewakuację i dezynfekcję całych osiedli.
Władze Tajwanu ogłosiły, że do przyjęcia czwartej dawki, a ściśle mówiąc: drugiej przypominającej, zostały uprawnione osoby w wieku ponad 65 lat oraz cierpiący na choroby przewlekłe i z obniżoną odpornością. Nad podobnym ruchem zastanawia się UE.
Rząd państwa na Pacyfiku podpisał porozumienie w Pekinie we wtorek, ale premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare poinformował o tym parlament w Honiare dopiero dzień później. Dlaczego to taka drażliwa sprawa?
W wielu krajach narastająca frustracja społeczna i pogarszająca się koniunktura dałaby politykom do myślenia. Tymczasem Xi Jinping, który szykuje się do jesiennego XX zjazdu partii, na którym zamierza zagwarantować sobie dożywotnią władzę, jeszcze...
W wielu krajach świata szczytem marzeń jest luksusowy apartament na własność. Nie w Korei Północnej, gdzie mieszkania na najwyższych piętrach nowych wieżowców nie znajdują chętnych.
W szpitalach na Sri Lance brakuje podstawowych leków, w tym insuliny, leków nasercowych czy serum na jad węży, w wielogodzinnych kolejkach po olej opałowy i benzynę zmarło już dziewięć osób, półki sklepowe świecą pustkami, a większość blisko...
Składając przysięgę w parlamencie, nowy premier zacytował znany poemat w urdu. Wraz z 70-letnim Shahbazem Sharifem w Pakistanie wracają rządy bogatej i kulturalnej dynastii politycznej, jednej z tych, jakie były u steru kraju przez większą część...
W nocy z soboty na niedzielę Imran Khan, który wywołał kryzys konstytucyjny w swoim kraju, stał się pierwszym pakistańskim premierem odsuniętym od władzy przez parlament.
Amerykanie ostrzegają, że Pjongjang przygotowuje się do nowej próby jądrowej. Reżim miałby uświetnić w ten sposób 110. rocznicę urodzin twórcy KRLD Kim Ir Sena.
Od początku roku Hongkong opuściło już 157 tys. ekspatów. W efekcie globalna stolica finansów staje się mniej kosmopolityczna i bardziej chińska. Nieradząca sobie szefowa autonomii Carrie Lam zapowiedziała, że rezygnuje z ubiegania się o drugi...
Nowy film propagandowy wyświetlany chińskim urzędnikom nie pozostawia wątpliwości, po której stronie wojny w Ukrainie są Chiny.
Broniąc się przed odwołaniem, premier Pakistanu Imran Khan zdecydował się rozwiązać parlament. Nowy kryzys polityczny w 220-milionowym kraju uzbrojonym w atom, który graniczy z Afganistanem, Chinami, Indiami i Iranem, niesie ze sobą perspektywę...
Tokio przypomniało Rosji o swoich prawach do Wysp Kurylskich na Oceanie Spokojnym. W czwartek japońska dyplomacja znów zaczęła określać je mianem "nielegalnie okupowanych" wysp.
Oficjalnie trzymają się na dystans, w rzeczywistości budują antyzachodni obóz, któremu będą przewodzić. Od inwazji na Ukrainę Chiny zapewniają o swym "solidnym niczym skała" poparciu dla Rosji, zaś o sprowokowanie wojny winią NATO i USA.
"Razem będziemy dążyć do budowy wielobiegunowego, sprawiedliwego i demokratycznego porządku światowego" - zapowiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przed spotkaniem ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.
W poniedziałek zamknięty został 25-milionowy Szanghaj. Finansowa stolica Chin, która balansuje między prewencją pandemii a koniecznością dbania o gospodarkę, weszła w lockdown nie od razu cała, jak dwa lata temu Wuhan, tylko w dwóch ratach.
Generałowie z Mjanmy liczą, że nawet po inwazji na Ukrainę Rosja będzie ich zaopatrywać w broń. Wolą się uzależnić od Moskwy niż od sąsiednich Chin. Junta wciąż krwawo tłumi opór przeciwko swym rządom.
Wyspy Salomona, które uzyskały niepodległość w 1978 r., mogą zmienić protektora. Do tej pory to Australia zapewniała im pomoc gospodarczą i wojskową, teraz chce ją zastąpić Pekin
"Niezindentyfikowany obiekt", o którym donosiły wczoraj wywiady japoński i południowokoreański, okazał się rakietą typu ICBM - pochwaliła się Korea Północna. Doniesienie o wystrzeleniu przez ten kraj międzykontynentalnego pocisku, z zasięgiem na...
Od dziś wietnamskie linie lotnicze nie będą obsługiwać połączeń z Rosją. W Azji Południowo-Wschodniej rosną obawy o sektor turystyczny, który korzystał z pieniędzy wygrzewających się na azjatyckich plażach Rosjan.
Powiedziała o tym amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo, występując przed podkomisją Senatu USA. To już druga taka przestroga Waszyngtonu pod adresem Chin. Od ich postawy zależy w dużym stopniu skuteczność sankcji nałożonych na Rosję Putina w...
Chiński bloger z Odessy jest dla Chińczyków jednym z nielicznych niezależnych źródeł informacji o wojnie w Ukrainie. Wanga Jixiana próbują uciszyć potężna machina propagandowa, cenzorzy i hejterzy.
Choć Waszyngton przez lata unikał określania czystek w Mjanmie (d. Birma) mianem ludobójstwa, teraz zmienił politykę w tej sprawie. "Biorąc pod uwagę to, co dzieje się na świecie, trzeba pilnie zacząć nazywać rzeczy po imieniu" - przekonują w USA.
"Chiny zastrzegają sobie prawo do własnej, niezależnej opinii o konflikcie na Ukrainie" - oznajmił tamtejszy MSZ nazajutrz po rozmowie Xi Jinpinga z Joem Bidenem poświęconej kwestii rosyjskiej agresji.
Chińskie media cytują słowa Xi o tym, że "konflikt nie jest w niczyim interesie". Chiński przywódca powiedział też, że Stany Zjednoczone i Chiny "muszą podjąć wspólne starania o utrzymanie pokoju na świecie".
Indie trzykrotnie wstrzymały się od głosu podczas głosowania nad rezolucjami potępiającymi rosyjską inwazje na Ukrainę. Tym samym stanęły u boku autorytarnych Chin, z którymi dzieli je konflikt graniczny.
Sędziowie uznali, że zakrywanie włosów, uszu i szyi przez muzułmanki nie wynika z nakazów religii. Sprawę do sądu złożyły muzułmańskie uczennice liceum w Udupi, których w styczniu nie wpuszczono do klasy w hidżabach.
Ponad 621 tys. nowych przypadków koronawirusa w jeden dzień - Korea Południowa, która przez dwa lata radziła sobie dobrze z pandemią, dziś bije światowe rekordy infekcji. Mimo to Seul zamierza złagodzić restrykcje sanitarne, a społeczeństwo te...
Podejrzany pocisk północnokoreański wybuchł dziś w powietrzu nad stołecznym Pjogjangiem. O niepowodzeniu testu rakietowego doniosło w oświadczeniu Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej.
Czy obecny wzrost zachorowań na COVID-19 spowolni "lokomotywę świata"? Chińscy producenci już zapowiadają opóźnienia w dostawach.
Chiny chcą udzielić Rosji nie tylko pomocy ekonomicznej, rozważają też zaopatrzenie jej w broń. Wczorajsze rozmowy w Rzymie z udziałem przedstawicieli USA, które miały powstrzymać przed tym Pekin, niewiele dały. Jednak o wszystkim ostatecznie...
Wywiady - amerykański i południowokoreański - już od pewnego czasu podejrzewały, że Kim Dżong Un wrócił do wstrzymanych w 2017 r. przygotowań do wystrzelenia największej rakiety świata z zasięgiem na każdą część terytorium USA.
Na czele Korei Południowej stanie nowicjusz polityczny Yoon Suk-yeol, zawodowy prokurator, który przez 27 lat oskarżał w procesach o korupcję. Z politykami spotykał się na salach sądowych.
Czy Rosja zdoła ominąć zachodnie sankcje przy pomocy Chin? Waszyngton stara się temu zapobiec i ostrzega: chińskie firmy przyłapane na omijaniu restrykcji czekają poważne konsekwencje ze strony USA.
Czy da się rozmawiać z Władimirem Putinem, by położyć kres rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Spora część świata wątpi w skuteczność dialogu, ale pojawiają się wciąż nowe próby mediacji.
Tokio w związku z agresją na Ukrainę zamroziło we wtorek aktywa kolejnej grupy 32 rosyjskich i białoruskich oficjeli oraz oligarchów - poinformowało japońskie ministerstwo finansów.
W cieniu wojny w odległej Europie, ale także sobotniego, już dziewiątego w tym roku północnokoreańskiego testu rakietowego oraz rekordowego skoku zachorowań na COVID-19 52-milionowa Korea Południowa idzie w środę do urn wybrać głowę państwa.
W ryzykownej grze Władimira Putina z Zachodem Chiny mogą odegrać pierwszoplanową rolę. Jednak od początku wojny na Ukrainie Pekin kluczy i wysyła sprzeczne sygnały.
Koszty wojny na Ukrainie dają do myślenia chińskim jastrzębiom i mogą oddalić inwazję Tajwanu - mówi Derek Grossman, starszy analityk Rand Corporation, think tanku, który pracuje dla Pentagonu
Amerykańscy sojusznicy w Azji dołączają do sankcji wobec Rosji. Chiny się wahają, poczynań Kremla broni jedynie koreański reżim Kim Dżong Una i birmańska junta.
Copyright © Agora SA