Świat
Chile bije światowe rekordy - na COVID-19 zaszczepiono tam już prawie 70 proc. ludności. Teraz resort zdrowia wyraził zgodę na podawanie chińskiego preparatu Sinovac dzieciom powyżej szóstego roku życia
Indianie z plemion tubylczych domagają się ochrony swoich rezerwatów oraz zatrzymania niszczenia puszczy amazońskiej. W niedzielę zaapelowali do światowych przywódców o zastopowanie dewastacji Amazonii.
Kolejne pertraktacje reżimu z opozycją demokratyczną mogą, ale nie muszą się udać. Poprzednie trzy próby okazały się nieporozumieniem.
Pokonana w wyborach prezydenckich miesiąc temu przywódczyni prawicowej opozycji Keiko Fujimori stanie znów przed sądem. Jest oskarżana o branie wielkich łapówek od brazylijskiego koncernu Odebrecht.
Między rządząca lewicą a opozycyjną prawicą nie ustaje spór o to, które postaci z tragicznych czasów wojny domowej należy upamiętniać. I czy dokonywać ekshumacji masowych grobów.
Sąd w Buenos Aires skazał na 24 i 20 lat więzienia dwóch oficerów argentyńskiej armii za gwałty na kobietach w katowni ESMA w czasach wojskowej dyktatury. Miały one miejsce ponad 40 lat temu.
Sobotnie trzęsienie ziemi spustoszyło południowo-zachodni kraniec wyspy. Zginęło co najmniej 1300 osób, kilka tysięcy więcej jest rannych. Zawaliły się domy, szpitale, mosty i drogi.
Na polecenie Daniela Ortegi policjanci najechali i zamknęli ostatnią niezależną gazetę "La Prensa", najstarszy dziennik w kraju. Knebel na media i opozycja za kratami mają dać rządzącemu od 2007 r. Nikaraguą dyktatorowi kolejną kadencję
Setki Kubańczyków wciąż siedzi w aresztach bez kontaktu z rodzinami. Jeden z nich, Luis Manuel Otero Alcantara, zapoczątkował akcję pisania dymisji w imieniu prezydenta Kuby.
Parlament odrzucił we wtorek odejście od wyłącznie elektronicznego głosowania w wyborach i przywrócenie głosowania na kartkach. Prezydent Jair Bolsonaro stracił też możliwość skarżenia przeciwników z paragrafu o "znieważeniu głowy państwa".
Broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International domaga się wpuszczenia na wyspę jej przedstawicieli, by mogli sprawdzić, ile osób jest aresztowanych i co im grozi za udział w niedawnych, największych od dekad antyrządowych protestach.
Ostatnia partia opozycyjna została zdelegalizowana, a jej kandydatka aresztowana. Dyktator Daniel Ortega i jego żona zamierzają rządzić bez końca.
Przed komisją prawdy badającą dzieje wojny domowej po raz pierwszy zeznawali wspólnie przywódcy partyzantki FARC i paramilitarnej grupy AUC.
Jair Bolsonaro ogłosił, że nie uzna swojej porażki wyborczej, jeśli nie przywróci się głosowania na papierowych kartach. Najwyższy Trybunał Wyborczy zażądał wszczęcia dochodzenia przeciw prezydentowi.
Dwóch kolejnych policjantów broniących w styczniu Kapitolu przed szturmem zwolenników Donalda Trumpa popełniło samobójstwo.
Prezydent Pedro Castillo cofnął się pod naporem powszechnej krytyki i wprowadził do rządu dwóch kluczowych ministrów - gospodarki i sprawiedliwości.
Peruwiańczycy dalej nie wiedzą, czy nowy prezydent Pedro Castillo opowie się za demokracją, rządami prawa i rządzeniem w imieniu większości czy też wybierze lewicowy populizm i autokrację.
Corinna Larsen domaga się odszkodowania i nakazu, by Juan Carlos I trzymał się od niej z daleka. 9 lat temu król Hiszpanii podarował jej 100 mln dolarów.
Kubański reżim rzuca jedzenie do sklepów i policjantów na ulice. Komunistów usiłują ratować Meksyk, Wenezuela i Rosja.
Kubańska dyktatura nie feruje jednak drakońskich wyroków, by nie sprowokować kolejnych masowych demonstracji. Te ostatnie były największe od 60 lat.
Reżim nasila falę represji wobec uczestników niedzielnych protestów na Kubie. W tym samym czasie podejmuje desperackie kroki, by poprawić sytuację ekonomiczną w kraju.
Ale Historia
Otaczała go aura niespiesznego, dyskretnego i oszczędnego w słowach intelektualisty, który z wiedzą i erudycją się nie afiszował, ale rozeznanie rzeczywistości uważał za nakaz rozumu, a jej osąd za powinność obywatelską. Odszedł Włodzimierz...
Nazajutrz po masowych protestach, jakich Kuba nie widziała od kilkudziesięciu lat, w kilkunastu miastach dyktatura aresztowała co najmniej 100 osób, odcięła internet, obsadziła ulice wojskiem i policją, by stłumić "spisek amerykańskich...
"Precz z komunizmem!", "Wolność!", "Ojczyzna i życie!" - krzyczeli w niedzielę Kubańczycy od Hawany po Santiago de Cuba. Dyktatura w odpowiedzi wzywa do "wojny przeciwko najemnikom imperializmu", ale ludzie coraz mniej boją się represji.
Stolica stała się miastem bezprawia i ulicznej wojny. W ciągu trzech dni regularnych walk policji z gangami zginęło 26 osób.
W obławie na zabójców prezydenta Jouvenela Moisiego pojmano byłych żołnierzy Kolumbii.
Po zabójstwie prezydenta Haiti Jovenela Moise'a w środę w stolicy Port-au-Prince trwały zaciekłe walki policji z zamachowcami. Ale wciąż nie jest jasne, kto zamach przygotował. Ani kto obecnie sprawuje legalnie władzę.
Nikaraguański dyktator Daniel Ortega i jego żona wiceprezydent Rosario Murillo zaciekle walczą z opozycją i buntem narodu, by "wygrać" kolejne wybory i utrzymać władzę. Nie ustają nocne obławy i aresztowania pod absurdalnymi zarzutami. Rządzi strach...
Na czele Zgromadzenia, które uchwali nową demokratyczną konstytucję Chile, stanęła Elisa Loncón z ludu Mapuczów. To symbol nowych czasów.
Indianie brazylijscy oskarżają prezydenta przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym o niszczenie ich terytoriów. W kilkuset miastach setki tysięcy ludzi żądały usunięcia go z urzędu.
Bolsonaro próbuje uprzedzić bieg wydarzeń i zapowiada, że nie odda władzy, jeśli uzna wybory, które odbędą się w przyszłym roku, za sfałszowane. Możliwe jednak, że do nich nie dotrwa, bo do parlamentu właśnie wpłynął "superwniosek" o impeachment...
Hamlet Lavastida jest czołowym kubańskim artystą grafikiem. Wystawiał w USA, Londynie, Berlinie i Warszawie, gdzie mieszka i ma syna. Aktualnie siedzi w kwaterze służby bezpieczeństwa w Hawanie. Nie wiadomo, co mu szykuje komunistyczna dyktatura.
Socjalistyczny rząd zamierza zezwolić swoim obywatelom na uzgadnianie płci już od 14. roku życia. Ale nawet nie wszyscy w tej lewicowej partii są za tym pomysłem.
Dawny szef tajnej policji dyktatora Alberta Fujimoriego próbował z więzienia przekupić komisję wyborczą, by dała zwycięstwo Keiko Fujimori. Peruwiańczycy czekają na orzeczenie komisji z duszą na ramieniu.
Reżim aresztuje opozycjonistów, byle utrzymać się przy władzy. Oburzenie międzynarodowe ma w nosie. Popiera go bezwarunkowo Rosja
Gmach teatru w Bogocie stał się w środę na pięć godzin widownią unikalnej psychodramy. Nie napisał jej dramaturg, lecz sama wojna, a odgrywali ją nie aktorzy, lecz ofiary i kaci.
Coraz liczniejsi przeciwnicy Jaira Bolsonaro coraz śmielej żądają jego natychmiastowego odejścia.
Socjalistyczny rząd Hiszpanii ułaskawił 9 separatystów katalońskich skazanych za zamach na jedność kraju. Nie dotyczy to byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego pięciorga współpracowników, którzy zbiegli za granicę.
Rząd Hiszpanii ułaskawi separatystów katalońskich, bo próbuje połączyć na powrót Katalonię z resztą kraju. Ale regionalni nacjonaliści chcą czegoś wręcz przeciwnego.
Premier Katalonii i jego rodzina odpowiedzą za fortunę, którą nielegalnie gromadzili przez kilkadziesiąt lat u władzy.
Copyright © Agora SA