Świat
Katolicka kongregacja Legion Chrystusa założona przez pedofila Marciala Maciela Degollado od dekady obraca setkami milionów dolarów poza kontrolą władz podatkowych Meksyku i Watykanu. Dziennikarskie śledztwo "Pandora Papers" odkrywa jej sekrety
14 spośród 35 prezydentów i byłych prezydentów, którzy ukryli przed fiskusem swoje majątki poza granicami swoich krajów, pochodzi z Ameryki Łacińskiej. W tym trzech wciąż piastuje swój urząd. Dziennikarskie śledztwo "Pandora Papers" odkrywa ich...
Kuba jako jedyny kraj zachodniej półkuli sama produkuje szczepionki przeciw COVID-19. Władze wyspy zamierzają podać je m.in. wszystkim dzieciom powyżej drugiego roku życia.
Kubański artysta zaangażowany w walkę przeciwko reżimowi ogłosił kolejną głodówkę. Luis Manuel Otero Alcantara żąda uwolnienia wszystkich aresztowanych podczas fali protestów 11 lipca. Reżim boi się powtórki buntu i nasila prześladowania.
Wolna Sobota
W Nikaragui policja i paramilitarne szwadrony zabiły 320 osób, 120 tysięcy wypędziły z kraju. Nic nie stoi na przeszkodzie piątej kadencji Daniela Ortegi i jego żony
Na północy Chile Wenezuelczycy i Haitańczycy przechodzą przez granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkańcy regionu Iquique chcą się ich pozbyć. Podczas jednego z ataków na imigrantów Chilijczycy spalili ich dobytek, co wzbudziło ostrą reakcję...
Reżim komunistyczny wypędził z kraju artystę Hamleta Lavastidę i poetkę Katherine Bisquet. Wypuścił z więzienia dwoje innych młodych dysydentów. Ale innych zamyka
Rząd Argentyny prosi o wybaczenie i zadośćuczyni rodzinie trzech kobiet maltretowanych przez męża i ojca. Dwie z nich sprawiedliwości nie doczekały.
Meksykański sąd najwyższy orzekł, że odmowa lekarza wykonania aborcji nie może zagrażać życiu kobiety ani ograniczać jej prawa do przerwania ciąży i opieki medycznej.
Kolejny Kubańczyk aresztowany w czasie protestów 11 lipca został skazany na dziesięć miesięcy obozu pracy. W więzieniach na procesy i wyroki czeka jeszcze 377 osób.
Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador widzi przyszłość Ameryki Południowej i Środkowej bez USA i demokracji. Nie wszyscy się z nim zgadzają.
W ciągu dwóch miesięcy wskaźniki zachorowań na COVID-19 spadły na kontynencie z najwyższych do najniższych w świecie. Badający przebieg pandemii koronawirusa naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje.
Rozłam wśród katalońskich nacjonalistów niweczy ich nadzieje na rychłą niepodległość tego regionu. Co przyniosą zainicjowane dziś rozmowy z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem?
Abimael Guzman, który w latach 80. próbował ustanowić komunizm terrorystyczną wojną, umarł w więzieniu skazany dwukrotnie na dożywocie.
Sąd Najwyższy orzekł, że embrion i płód nie mają tych samych praw co jednostka ludzka. Ochrona życia od poczęcia jest sprzeczna z konstytucją i musi ustąpić przed prawami osób narodzonych. Temu wyrokowi muszą się podporządkować wszystkie stany...
Guillermo Farinas spędził w więzieniach ponad 11 lat. 25 razy podejmował głodówki w sprzeciwie wobec totalitarnych rządów braci Castro i w obronie innych dysydentów. Swoich pokojowych protestów omal nie przypłacił życiem.
Sąd Najwyższy Meksyku orzekł, że karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją. To przełomowy wyrok w kraju, w którym panował w tej kwestii chaos prawny
Chile bije światowe rekordy - na COVID-19 zaszczepiono tam już prawie 70 proc. ludności. Teraz resort zdrowia wyraził zgodę na podawanie chińskiego preparatu Sinovac dzieciom powyżej szóstego roku życia
Indianie z plemion tubylczych domagają się ochrony swoich rezerwatów oraz zatrzymania niszczenia puszczy amazońskiej. W niedzielę zaapelowali do światowych przywódców o zastopowanie dewastacji Amazonii.
Kolejne pertraktacje reżimu z opozycją demokratyczną mogą, ale nie muszą się udać. Poprzednie trzy próby okazały się nieporozumieniem.
Pokonana w wyborach prezydenckich miesiąc temu przywódczyni prawicowej opozycji Keiko Fujimori stanie znów przed sądem. Jest oskarżana o branie wielkich łapówek od brazylijskiego koncernu Odebrecht.
Między rządząca lewicą a opozycyjną prawicą nie ustaje spór o to, które postaci z tragicznych czasów wojny domowej należy upamiętniać. I czy dokonywać ekshumacji masowych grobów.
Sąd w Buenos Aires skazał na 24 i 20 lat więzienia dwóch oficerów argentyńskiej armii za gwałty na kobietach w katowni ESMA w czasach wojskowej dyktatury. Miały one miejsce ponad 40 lat temu.
Sobotnie trzęsienie ziemi spustoszyło południowo-zachodni kraniec wyspy. Zginęło co najmniej 1300 osób, kilka tysięcy więcej jest rannych. Zawaliły się domy, szpitale, mosty i drogi.
Na polecenie Daniela Ortegi policjanci najechali i zamknęli ostatnią niezależną gazetę "La Prensa", najstarszy dziennik w kraju. Knebel na media i opozycja za kratami mają dać rządzącemu od 2007 r. Nikaraguą dyktatorowi kolejną kadencję
Setki Kubańczyków wciąż siedzi w aresztach bez kontaktu z rodzinami. Jeden z nich, Luis Manuel Otero Alcantara, zapoczątkował akcję pisania dymisji w imieniu prezydenta Kuby.
Parlament odrzucił we wtorek odejście od wyłącznie elektronicznego głosowania w wyborach i przywrócenie głosowania na kartkach. Prezydent Jair Bolsonaro stracił też możliwość skarżenia przeciwników z paragrafu o "znieważeniu głowy państwa".
Broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International domaga się wpuszczenia na wyspę jej przedstawicieli, by mogli sprawdzić, ile osób jest aresztowanych i co im grozi za udział w niedawnych, największych od dekad antyrządowych protestach.
Ostatnia partia opozycyjna została zdelegalizowana, a jej kandydatka aresztowana. Dyktator Daniel Ortega i jego żona zamierzają rządzić bez końca.
Przed komisją prawdy badającą dzieje wojny domowej po raz pierwszy zeznawali wspólnie przywódcy partyzantki FARC i paramilitarnej grupy AUC.
Jair Bolsonaro ogłosił, że nie uzna swojej porażki wyborczej, jeśli nie przywróci się głosowania na papierowych kartach. Najwyższy Trybunał Wyborczy zażądał wszczęcia dochodzenia przeciw prezydentowi.
Dwóch kolejnych policjantów broniących w styczniu Kapitolu przed szturmem zwolenników Donalda Trumpa popełniło samobójstwo.
Prezydent Pedro Castillo cofnął się pod naporem powszechnej krytyki i wprowadził do rządu dwóch kluczowych ministrów - gospodarki i sprawiedliwości.
Peruwiańczycy dalej nie wiedzą, czy nowy prezydent Pedro Castillo opowie się za demokracją, rządami prawa i rządzeniem w imieniu większości czy też wybierze lewicowy populizm i autokrację.
Corinna Larsen domaga się odszkodowania i nakazu, by Juan Carlos I trzymał się od niej z daleka. 9 lat temu król Hiszpanii podarował jej 100 mln dolarów.
Kubański reżim rzuca jedzenie do sklepów i policjantów na ulice. Komunistów usiłują ratować Meksyk, Wenezuela i Rosja.
Kubańska dyktatura nie feruje jednak drakońskich wyroków, by nie sprowokować kolejnych masowych demonstracji. Te ostatnie były największe od 60 lat.
Reżim nasila falę represji wobec uczestników niedzielnych protestów na Kubie. W tym samym czasie podejmuje desperackie kroki, by poprawić sytuację ekonomiczną w kraju.
Ale Historia
Otaczała go aura niespiesznego, dyskretnego i oszczędnego w słowach intelektualisty, który z wiedzą i erudycją się nie afiszował, ale rozeznanie rzeczywistości uważał za nakaz rozumu, a jej osąd za powinność obywatelską. Odszedł Włodzimierz...
Nazajutrz po masowych protestach, jakich Kuba nie widziała od kilkudziesięciu lat, w kilkunastu miastach dyktatura aresztowała co najmniej 100 osób, odcięła internet, obsadziła ulice wojskiem i policją, by stłumić "spisek amerykańskich...
Copyright © Agora SA