Świat
Kilkudziesięciu intelektualistów powiązanych z kubańskimi władzami potępiło wyroki na demonstrantów i domaga się ich uwolnienia.
Za "próbę obalenia socjalizmu" sąd najwyższy w Hawanie skazał 129 osób, które brały udział w demonstracjach przeciw reżimowi 11 lipca 2021. Aż 31 z nich dostało od 20 do 30 lat więzienia.
Stany Zjednoczone chcą odciągnąć Wenezuelę od Rosji. Ale czy Caracas zechce zerwać z Moskwą, od której dostaje kredyty, broń i pomoc?
Parlament Gwatemali zaostrzył kary za aborcję, zakazał małżeństw jednopłciowych i uczenia w szkołach tolerancji dla innych. Prawicowy prezydent Alejandro Giammattei ogłosił, że jego kraj jest "stolicą życia".
Emerytowany monarcha nie odpowie za szalbierstwa finansowe, których się dopuszczał przez dekady. Może wrócić do kraju ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie udał się na dobrowolne wygnanie, ale hańba zostanie z nim do końca życia
Międzynarodowy ostracyzm, który spadł na Rosję, zastał jej sojuszników na zachodniej półkuli na spalonym. Od wielu lat komunistyczna Kuba oraz dyktatorskie reżimy Wenezueli i Nikaragui wegetują dzięki finansowemu i militarnemu wsparciu Rosji i Chin....
- Mam wątpliwości, czy sankcje wystarczą, by powstrzymać czołgi wysłane przez Rosję. Takie mocarstwa znaliśmy w przeszłości. I wiemy, że one nigdy nie zatrzymują się same, dzięki perswazji, dyplomacji, lecz że jedynie siła może je powstrzymać - mówi...
Przez 30 lat od zimnej wojny Zachód był zbyt pobłażliwy dla Rosji. Uznał, że wygrał i teraz będzie "po naszemu". Owa pobłażliwość i wyrozumiałość rozbudziła resentymenty Putina, który stał się butny. Chce być równy prezydentowi USA - mówi w...
Ale Historia
Jak to się stało, że miliony ludzi mieszkających dziś na kontynencie rozciągającym się od atlantyckiego wybrzeża Hiszpanii po Ural, od Szkocji, Szwecji i Finlandii po Maltę i Cypr uważa się za Europejczyków, ale nie przestają być Hiszpanami,...
Zachód popełnił przez lata naiwne błędy. Nikt nie brał na serio tego, że Niemcy muszą się uniezależnić od rosyjskiego gazu, że Francja powinna zakazać partii politycznych biorących pieniądze od Rosji czy że Zjednoczone Królestwo i USA powinny...
Wiem, jak potężny był rewanżyzm w Niemczech po I wojnie światowej. Putin też chce zawrócić dzieje, nie da się przewidzieć dynamiki tej wojny - mówi w wywiadzie dla "Wyborczej" prof. Ulrich Herbert.
Putin gra rolę dziewiętnastowiecznego cara, który poszerza granice imperium. Ala raczej przyspieszy proces dekolonizacji. Każda metropolia żegnała się z imperium wojnami z tymi, którzy się wybijali na niezależność - mówi Radosław Sikorski.
- Sankcje, żeby miały sens, muszą uderzyć nie tylko w struktury, jak rząd i państwo, ale w otoczenie Putina, czyli ludzi, którzy tworzą system. To może być tysiąc osób. Wiele z nich to "słupy", służące do zarządzania jego osobistym majątkiem -...
Socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza zamierza zmniejszyć wyroki więzienia zasądzone kilkudziesięciu terrorystom baskijskim. Celem jest utrzymanie poparcia dla rządu ze strony skrajnych nacjonalistów
Na rozprawie przeciw wiceprezydent Cristinie Kirchner bronił jej jako świadek prezydent Alberto Fernandez. Ten sam, który dziesięć lat temu atakował ją za to, za co jest sądzona.
Plantacje awokado w meksykańskim stanie Michoacan są w kleszczach narkotykowych karteli. Te prześladują również amerykańskich inspektorów upraw. USA protestują i zawieszają import wart 3,5 mld dol. rocznie.
Nawarra jako pierwszy region Hiszpanii opublikowała raport o 58 ofiarach przestępstw seksualnych od 1948 roku. Dopuściło się ich 31 duchownych w 17 katolickich ośrodkach. - To zaledwie czubek góry lodowej - mówią jego autorzy.
Portugalscy biskupi udostępnią archiwa kościelne niezależnej komisji badającej pedofilię kleru. Komisja zebrała 214 świadectw ofiar w ciągu pierwszego miesiąca.
Bo Hiszpania nie przeprasza za podbój Meksyku 500 lat temu, a jej koncerny "okradają" Meksykanów.
Rząd Hiszpanii zdecydował, by kwestię pedofilii w hiszpańskim Kościele zbadał rzecznik praw obywatelskich wraz z ekspertami. Biskupom katolickim nie bardzo się to podoba.
Hiszpański sąd wszczął postępowanie przeciw kilkunastu byłym terrorystom z organizacji baskijskiej ETA za zlecanie morderstw.
Dora Maria Tellez, legendarna "Komendant nr 2" rewolucji, która cztery dekady temu obaliła dyktaturę Somozów, pójdzie do więzienia na 15 lat. Podobnie i student, który podczas niedawnej rewolty wzywał nikaraguański reżim, by przestał strzelać do...
Wyjaśnienie praktyk pedofilskich w Kościele katolickim znalazło się w impasie. Ofiary seksualnych zbrodni księży i lewica chcą niezależnej komisji. Rząd się waha. A biskupi liczą, że przeczekają burzę.
Rząd peruwiański zawiesza działalność hiszpańskiego koncernu Repsol odpowiedzialnego za najgorszą katastrofę ekologiczną w dziejach kraju.
Przygniatające zwycięstwo w wyborach daje socjalistom samodzielne rządy, a ich przywódcę Antonia Costę czyni najdłużej rządzącym premierem od rewolucji goździków w 1974 r.
Kubańskiemu reżimowi zajęło pół roku przyznanie, że skazuje setki demonstrantów na ciężkie wyroki więzienia za domaganie się wolności i demokracji.
Kościół katolicki przyznał, że przywłaszczył sobie bezprawnie ponad tysiąc nieruchomości. Teraz odda je państwu i samorządom. Ale rząd i organizacje społeczne szacują, że takich nieruchomości jest znacznie więcej.
Lewicowe partie domagają się powołania parlamentarnej komisji śledczej do zbadania pedofilii w łonie katolickiego kleru. Jej los zależy od rządzących Hiszpanią socjalistów.
Polska nie skapitulowała, ale poniosła straszliwe straty biologiczne i materialne, które odczuwa do dziś. Z kolei w Czechach są zarówno historycy, jak i zwykli obywatele, którzy uważają, że lepiej było umrzeć z honorem. Mówią: - Polacy tak zrobili i...
Hiszpański koncern Repsol za katastrofalny wyciek ropy wini fale morskie, które pojawiły się po tsunami na południowym Pacyfiku. Ale izba kontroli energetycznej, marynarka peruwiańska, żeglarze i władze środowiskowe Peru twierdzą, że za klęskę...
Nowy rząd prezydenta Gabriela Borica to dla Chile znak nowych czasów. Przewodzą mu młodzi i zuchwali buntownicy, których nie pęta pamięć dyktatury gen. Augusto Pinocheta
W Portugalii kampania przed wyborami parlamentarnymi prezentuje się niezwykle uczciwie. Dyskutują ze sobą przywódcy i kandydaci wszystkich partii, wielkich i małych, a kibicują im miliony obywateli. Maraton debat nikogo nie nudzi, ich widownia jest...
Ingrid Betancourt, którą armia partyzancka FARC trzymała sześć i pół roku w więzieniu w jednym ze swoich obozów w dżungli, stanie wiosną do wyborów prezydenckich. Chce w Kolumbii prawdziwej demokracji, walki z korupcją i patriarchatem.
Hiszpański Kościół katolicki nie zgadza się na niezależną komisję ds. pedofilii kleru, choć wyjaśnienia sprawy oczekiwał papież Franciszek. Odważniej z problemem mierzy się Kościół w Portugalii.
W prowincji Holguin głoduje od piątku dziesięcioro więźniów. Byli wśród tysięcy Kubańczyków, którzy pół roku temu wyszli na ulice wielu miast, by protestować przeciw drożyźnie, cenzurze i dyktaturze. Dziś są oskarżani o bunt przeciw władzy i...
Dowiodły tego analizy przeprowadzone przez Citizen Lab i Access Now, a potwierdziła Amnesty International. Specjaliści mówią o przyłapaniu ludzi z rządu Nadżiba Bukelego na gorącym uczynku.
Daniel Ortega w poniedziałek rozpoczął piątą kadencję w roli prezydenta Nikaragui. Tego samego dnia Unia Europejska i USA obłożyły sankcjami dyktatora, jego rodzinę i bliskich współpracowników.
Dyktatura skazała kilkanaście osób na kary do 12 lat więzienia za udział w manifestacjach 11 lipca zeszłego roku.
Wspierana przez reżim wenezuelski partyzantka ELN (Narodowa Armia Wyzwoleńcza) opanowała pogranicze kolumbijsko-wenezuelskie, szmugluje kokainę, ropę naftową i terroryzuje lokalne władze oraz ludność.
Zgromadzenie konstytucyjne Chile ma już tylko sześć miesięcy na napisanie nowej konstytucji. A jego członkowie w żaden sposób nie mogą dojść do porozumienia.
Copyright © Agora SA