Kultura
Ikona niemieckiego kina niezależnego. Reżyserka, artystka wizualna, której filmy wyprzedzały swój czas. Przegląd twórczości Ulrike Ottinger odbędzie się w lipcu w Warszawie i Gdańsku.
Trwa Open'er Festival, Nowe Horyzonty ogłaszają program 22. edycji, a Jan Klata przygotowuje premierę farsy "Czego nie widać". Polecamy wydarzenia kulturalne w lipcu.
Skanseny wsi mazowieckiej, żyrardowskie miasto-fabryka i muzeum secesji w Płocku. Warto wybrać się na Mazowsze, żeby zobaczyć te miejsca.
Imieniny Jana Kochanowskiego, "Odpowiedzialność" w Powszechnym, Anarchistyczny Festiwal Filmowy w Muranowie. Polecamy najciekawsze kulturalne wydarzenia.
- W zespole są aktorki i aktorzy z Powszechnego, ale też osoby określające się jako niebinarne, transpłciowe czy nieheteronormatywne. To miejsce wspólnej wypowiedzi - mówią Agnieszka Błońska i Katarzyna Kozyra, twórczynie spektaklu...
Byłam na wernisażu wystawy Wiktora Striboga pt. "Dziurka z boku". Ta ekspozycja wywraca do góry nogami cały dotychczasowy koncept oglądania dzieł sztuki.
Nie każdy wie, że w Płocku trafimy do prawdziwej mekki sztuki dwudziestolecia międzywojennego, zwłaszcza art déco. Polecamy odwiedziny w pełnym skarbów Muzeum Mazowieckim
Spektakl o tematyce LGBTQ, czytanie pamiętników queerowej młodzieży w centrum miasta, a nawet polskie wydanie "Biblii queeru". Czerwiec to dla społeczności LGBT+ najważniejszy miesiąc w roku.
To będzie jedna z najgorętszych wystaw sezonu. Swoje obrazy olejne pełne terroru, miłości i humoru pokaże Aleksandra Waliszewska, polska malarka znana na całym świecie.
- Słyszałam ostatnio taką teorię, pod którą się podpisuję, że jako społeczeństwo jesteśmy teraz w stanie psychotycznym. Wszyscy. To jest bardzo niebezpieczne - mówi Jagoda Szelc przed premierą spektaklu "Uśmiechnięty" w Nowym Teatrze w Warszawie.
Popularność jest przydatna. Jak jesteś popularna za życia, to jest szansa, że po śmierci twoje prace nie skończą gdzieś na śmietniku. Rozmowa z Aleksandrą Waliszewską przed wystawą w MSN w Warszawie
Cykl "Tańczący" to nieomal dokument czasu okupacji i akcji likwidacyjnej getta. Nie ma wielu innych o podobnej randze. Po raz pierwszy można je zobaczyć w całości.
Stadionowa trasa Dawida Podsiadły, finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Florence and The Machine na Orange Warsaw Festivalu i trzy dni z kinem dokumentalnym kobiet, czyli festiwal HER Docs w Poznaniu. Polecamy kulturalne wydarzenia w maju i...
"Uczą się kłamać, zanim nauczą się kochać". Queer w teatrze wybuchł jak zieleń za oknami.
Janusz Gajos reżyseruje "Ożenek" w Och-Teatrze, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premiera baletu "Dracula". Rozpoczyna się też LGBT Film Festival. Polecamy wydarzenia kulturalne w Warszawie.
Sztuka
Co robić w Święta Wielkanocne, kiedy myśli wciąż krążą wokół wojny w Ukrainie? Można się wybrać na wystawę. Większość muzeów i galerii będzie otwarta w lany poniedziałek.
Zaczyna się Wielki Tydzień, ale jak tu myśleć o świętowaniu po tym wszystkim, co się wydarzyło w Buczy, Irpiniu, Borodziance, Hostomlu, Kramatorsku, Mariupolu?
- Kiedy się zaczęła inwazja na Ukrainę, to przez pierwsze dni nie mogłam się pozbierać. Trauma wróciła, choć przecież minęło już tyle lat - opowiada Irena Santor, legenda polskiej piosenki. Artystka jest w tym roku ambasadorką organizowanej przez...
"Dziwny przypadek psa nocną porą" to wyjątkowy spektakl, który pokochała publiczność West Endu. Multikino pokaże londyńską inscenizację na dużym ekranie w 13 miastach w Polsce.
26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Targi Rzeczy Ładnych, Wystawa Tulipanów oraz znakomity spektakl "Powrót do Reims" w Nowym Teatrze. Polecamy wydarzenia tygodnia w Warszawie.
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, wystawa Tamary Łempickiej w Lublinie, "Turandot" w Operze Krakowskiej i Restaurant Week w całej Polsce. Polecamy wydarzenia.
W Teatrze Studio odbędzie się premiera spektaklu "Byk" według sztuki Szczepana Twardocha, w Domu Spotkań z Historią otwiera się wystawa "Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego". Polecamy wydarzenia tygodnia w Warszawie.
Teatr
- Jeśli jest coś, co łączy ludzi ponad podziałami politycznymi, to jest to niechęć do policji - mówi Anna Smolar, reżyserka spektaklu "Oficerki".
Uchodźcy polityczni z Białorusi, aktorzy i aktorki z Ukrainy i Polski przygotowali wspólnie spektakl według opowiadania rosyjskiego pisarza. Pierwsze pokazy "Nastii" w warszawskim Teatrze Powszechnym były poruszające.
"Mam na imię Timur, Rosja wysyła właśnie tysiące żołnierzy w głąb Ukrainy. Trwa bombardowanie. Nie mam pojęcia, ile czasu mi jeszcze pozostało, więc udostępniam tu wszystkie moje nagrania" - napisał 26-letni muzyk z Kijowa.
W głośnym spektaklu według rosyjskiego klasyka trzy siostry nie będą już tęsknić za Moskwą. To wyraz solidarności teatru z walczącą Ukrainą
Halla walczy z fabryką aluminium, Halina z kierownictwem dyskontu spożywczego, Janina z myśliwymi, a Cassandra z facetami wykorzystującymi dziewczyny w klubach. Na Dzień Kobiet polecamy filmy o silnych, niezależnych kobietach.
- Jako transmężczyzna Paul B. Preciado nazywa siebie "potworem" i chce stworzyć przestrzeń dla innych potworów, które kochają, czują - mówi Michał Borczuch, który w Nowym Teatrze przygotowuje premierę spektaklu "Mieszkanie na Uranie".
Na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi odbędzie się pierwszy pokaz "Imagine" - nowego spektaklu Krystiana Lupy, a w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi laureat Konkursu Chopinowskiego - Bruce Liu.
Z odmętów szafy wyciągam niebieskie pudełko, wciąż pachnące kadzidełkami, które kiedyś paliłam, a z pudła wytrząsam kilkanaście starych zinów, które namiętnie czytałam. Tytuły: "Łechtaczka", "Obrzydzara", "Wiedźma".
- To było najlepiej udokumentowane umieranie w historii. I największe w historii przekroczenie tabu. Karolowi Wojtyle odebrano inymność w jego umieraniu - mówi Jakub Skrzywanek.
Podczas 30. Finału WOŚP 2022 możesz wylicytować spotkania z artystkami i artystami w nietypowych okolicznościach, np. rejs z Aleksandrą Popławską albo przejażdżkę rowerową z Magdaleną Cielecką.
Lata 50. XX w. Rodzina Emorych wprowadza się do wymarzonego domu na przedmieściach. Zamiast sielanki będzie krew bryzgająca po ścianach. Ich nowi, biali sąsiedzi wypowiadają "kolorowym" wojnę. W piwnicy czai się zło
- Pojawiały się pytania, dlaczego się tak afiszuję i co kogo obchodzi, z kim śpię. Nie chcę opowiadać o tym, z kim śpię, ale chciałabym nie czuć lęku, kiedy biorę swoją dziewczynę za rękę na ulicy - mówi Iwona Skwarek, wokalistka i producentka...
Wzory na Święta, Festiwal Czekolady w Koneserze, targi japońskie, słowiańskie, z designem, winylami, a nawet dla zwierząt. Podpowiadamy, gdzie w Warszawie szukać świątecznych targów i jarmarków.
Z jednej strony pchają tę sztukę naprzód działania młodych artystek i artystów, którzy traktują ją jako narzędzie wolnej wypowiedzi na tematy społeczno-polityczne. Z drugiej - ciągną w dół konserwatywni politycy i zastraszone instytucje kultury.
Oglądamy filmy Jima Jarmuscha na American Film Festiwalu online, słuchamy Chopina w wykonaniu Kuszlika, pytamy o ekologię na AfryKamerze i robimy zakupy z rozmachem na Targach Rzeczy Ładnych. Polecamy wydarzenia tygodnia.
Książki
Pisać biografię kogoś, kogo się lubi, nie wydaje się zajęciem szczególnie ciekawym. Co innego napisać o kimś, kogo się kocha, a zarazem nienawidzi. Książka "Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina", którą napisała córka aktorki Maria Riva, to...
Ma za to supernowoczesną salę widowiskową, w której odbywają się koncerty, pokazy filmów i spektakle. Takiego centrum kultury brakowało!
O kobietach, które zbuntowały się przeciwko dyskryminującemu je światu i poecie, który wyniszczony obłędem, skoczył do Sekwany. Polecamy książki na weekend.
Copyright © Agora SA