Świat
"Opowiem wam, czym był Neapol w latach 80.". Zdobywca Oscara za "Wielkie piękno" o człowieku, który odmienił jego miasto.
Dziesięć lat temu samospalenie młodego sprzedawcy ulicznego wytrąciło Tunezję z letargu. Dziś kraj wciąż zmaga się z tymi samymi problemami co wtedy, a rodzina Mohameda Bouaziziego musiała z niej uciekać.
Reżyser zmienia finał swojej trylogii i mówi o następnym projekcie: "Megalopolis",
- Lennon wierzył, że tylko porzucając swoich bogów, świat może stać się lepszy. I miał rację - mówi słynny pisarz.
Premier Włoch rozmawia z szefową KE o wspólnym stanowisku Unii. Austria: "Jeśli Europa zamknie stacje narciarskie, zażądamy odszkodowań". Szwajcaria nie zamierza zamykać niczego i zaprasza turystów z Włoch.
"Wyobraźnia u władzy" - brzmiało jedno z ulubionych haseł buntów w Europie w roku 1968 - jego autor Herbert Marcuse z pewnością uradowałby się, gdyby wiedział, jak żarliwie młodzi Tajowie przywracają do życia to antysystemowe motto.
Szkoły, a nawet przedszkola będą musiały zapewnić lekcje edukacji seksualnej dostosowane do wieku - postanowił Narodowy Kongres Ludowy. To reakcja na liczne przypadki nadużyć i przemocy wobec nieletnich.
- Miliony aktywistów, także ci związani z nazywanym "socjalistą" Berniem Sandersem, skłoniły już Joego Bidena do opracowania kilku dobrych programów. Musimy go cały czas naciskać - mówi 92-letni legendarny językoznawca z MIT i ikona politycznego...
- Ameryka potwierdza w tej chwili, że jest państwem indywidualistów przepełnionych lękiem - mówi jeden z najlepszych eseistów publikujących w tygodniku "New Yorker".
Decyzja wyborców w Ameryce ma skutki dla każdego kraju świata. Co może się zmienić po 3 listopada - piszą szefowie redakcji czołowych gazet Europy.
Autor "Tamtych dni, tamtych nocy": "Nienawiść działa, bo jest bardzo motywująca".
Wprowadzenie godziny policyjnej zjednoczyło przeciwników włoskiego rządu: wspólnie harcują radykalna prawica i radykalna lewica, sprzedając fałszywy obrazek spontanicznych protestów obywateli.
Dwaj zakażeni korespondenci "La Repubbliki" - w Nowym Jorku i Nankinie - opowiadają o amerykańskim i chińskim podejściu do walki z pandemią.
Wielki Rzym zwalnia już od rana, a my wszyscy grzęźniemy w ograniczeniach jak w filmie "Dzień świstaka".
Anthony Fauci, szef amerykańskiego Narodowego Instytutu Zapobiegania Chorobom Zakaźnym: "Mam nadzieję, że przed świętami Bożego Narodzenia będziemy bezpieczni. Mam na myśli te w 2021 r.".
Jeszcze parę dekad temu było wioską rybacką, teraz jest "fabryką świata"i laboratorium zaawansowanych technologii. Partia właśnie postawiła przed Shenzen nowe zadanie: ma zdystansować Dolinę Krzemową. A przy okazji pożreć sąsiedni Hongkong.
Tak zwany "Układ Abrahama" jest efektem ponadrocznych niejawnych negocjacji prowadzonych bez spisywania protokołów, ale pieczętowanych "uściskiem dłoni". Inicjatorem były Zjednoczone Emiraty Arabskie, które chcą "otworzyć drogę do nowoczesności w...
- Od walki ze zmianami klimatycznymi ważniejsza jest walka o przyrodę. Bo tu jeszcze mamy szansę wygrać - przekonuje słynny amerykański pisarz i ptasiarz. - A nie ma bezpośredniego związku między naszymi dzisiejszymi działaniami na rzecz klimatu a...
Praca
We Włoszech każdego dnia życie traci trzech pracowników. Niewielu to obchodzi...
Z podatków bezpośrednich i pośrednich państwo uzyskuje od żyjących we Włoszech imigrantów 26,6 mld euro rocznie. Na administrowanie imigracją wydaje 26,1 mld. Tak twarde liczby obalają stereotyp.
Pierwsza na świecie pływająca farma dzięki swoim 32 krowom produkuje 800 litrów mleka dziennie. Pomysł z Rotterdamu się podoba, tak bardzo, że takie same farmy zamówiły już Singapur, Nowy Jork i niektóre miasta chińskie.
W obliczu nacisku Xi Jinpinga na Kościoły w Chinach "najpilniejszym celem Watykanu jest obrona chińskich katolików, ale strategia papieża Franciszka jest długofalowa" - tłumaczy ekspert od polityki Watykanu.
Mieszkańcy Górskiego Karabachu boją się masakry i rozważają ucieczkę do Armenii. Na nowo rozpalony konflikt w tej części Kaukazu między Azerami a Ormianami po raz pierwszy od lat zbiera krwawe żniwo.
Usztywnienie stosunków między Stolicą Apostolską a USA stało się faktem. Winny jest Pekin. A w szczególności porozumienie między Kościołem a władzami ChRL. Umowa jest wprawdzie tajna, ale samo jej istnienie budzi niepokój Amerykanów.
- Pekin wybrał dwie drogi zakorzenienia się we Włoszech: telekomunikację i porty morskie. Na obu frontach toczy zażarty pojedynek z Waszyngtonem - pisze przed wizytą Pompeo we Włoszech redaktor naczelny "La Repubbliki".
Topnienie lodowców ma także skutki geopolityczne: niebezpiecznie przybliża Rosję do państw NATO. A globalne ocieplenie załamuje równowagę w obszarze Morza Śródziemnego. Sojusz Północnoatlantycki reaguje.
W pobliżu Nikozji co najmniej trzy tureckie okręty wiercą w dnie morza w poszukiwaniu gazu. "To budzi koszmary wojny" - mówią obserwujący to Cypryjczycy.
- Dobra wiadomość: w ostatnich miesiącach wzrosło zaufanie do polityków kierujących liberalnymi demokracjami, podczas gdy autorytarne rządy straciły na wiarygodności - przekonuje Frank-Walter Steinmeier.
- Cieszę się, że prawie wszyscy w UE już zrozumieli, że polityka otwartych granic dla migracji jest błędna - mówi chadek Sebastian Kurz.
Pożary zniszczyły największy obóz dla uchodźców w UE. 12 tysięcy ludzi od środy błąka się po Lesbos i śpi na poboczach dróg tej greckiej wyspy. To "ci z Morii", którzy nie mają nawet wody do picia. Miejscowi ich nie chcą. "Chcielibyśmy pojechać do...
Płomienie zniszczyły największe obozowisko uchodźców w Europie. Wcześniej obóz odizolowano, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. O spalenie podejrzewani są zarówno migranci, jak i grecka skrajna prawica. Uciekinierów ściga policja i...
Śmierć żołnierza hinduskich Specjalnych Sił Granicznych ponownie zwraca uwagę na jeden z najbardziej tajemniczych elitarnych oddziałów Indii: bojowników wiernych Dalajlamie, których Chiny uważają za terrorystów.
Internet wciąż przegrywa z papierem i kolejkami do urzędów. Powiększa się cyfrowa przepaść między Północą a Południem. To zjawisko dotyczy nie tylko Włoch i stanowi problem dla całych społeczeństw.
Żeby zrozumieć, skąd się bierze rasowa przemoc pomiędzy Amerykanami, musimy się cofnąć do pierwszego "konfliktu przemysłowego". Dopiero kiedy dostrzeżemy źródła "urazu Południa", zrozumiemy, skąd się bierze nieustanne poparcie dla prawicy.
aktualności
Rocznie zbiera się jej aż 25 mln ton. W brzoskwiniowym raju - laboratorium pod gołym niebem - naukowcy badają zachowanie drzew brzoskwiniowych w stosunku do zmieniającego się klimatu i jakości gleby.
Zorganizowana przestępczość wykorzystuje epidemię. Unia Europejska wraz ze swoim systemem pomocowym musi uniemożliwić sytuację, w której przedsiębiorstwa kończą w sieci uzależnienia od mafijnych klanów.
Przewrót. Dżihad. Nowy Chomeini. Złoto, uran i interesy Paryża. Kraj, do którego Włochy razem z Francuzami zamierzają wysłać kolejnych żołnierzy, jest pogrążony w chaosie. A obce wojska budzą coraz większą nienawiść.
"Robimy testy do drugiej w nocy. A potem odnajdujemy zakażonego na boisku - gra z innymi w piłkę, jak gdyby nigdy nic"
- Wydanie papierowe od poniedziałku do piątku za dziesięć lat? Być może. Za to jestem pewna, że będziemy drukować gazety weekendowe - mówi Roula Khalaf, szefowa redakcji londyńskiego "FT".
Jeszcze 20 lat temu wszyscy mówili o końcu czerwonego tuńczyka i nikt nie wyobrażał sobie, że pewnego dnia nastąpi eksplozja kultury jedzenia opierająca się na surowej rybie, nie tylko w Japonii.
Copyright © Agora SA