LENA
Zastępca dowódcy armii Ołeksander Hołodniuk po doniesieniach wywiadu brytyjskiego o utracie przez Moskwę jednej trzeciej wojsk lądowych: "Gdy otrzymamy całą potrzebną broń z Zachodu, kontratak będzie jeszcze bardziej zdecydowany".
Źródła wojskowe w Kijowie są przekonane, że do końca roku ich wojska byłyby w stanie zmusić Rosję do całkowitego wycofania się z kraju, także z Donbasu, gdzie obecnie toczą się najostrzejsze walki. Niektórzy uważają, że jest to możliwe nawet...
Z nieformalnymi kontaktami między wysokimi oficerami Rosji i Ukrainy Europa wiąże spore nadzieje. Pierwszym testem ma być odblokowanie transportów zboża przez Odessę. Ale istnieją też podejrzenia, że Chiny dostarczają broń Rosjanom.
- Putin nie dał najmniejszego sygnału gotowości na rozwiązanie dyplomatyczne. Ale biorąc pod uwagę sytuację militarną - tym gorzej dla niego - uważa Ian Bremmer, założyciel Eurasia Group, firmy konsultingowej zajmującej się ryzykiem geopolitycznym.
- Gdyby prezydent Rosji 9 maja zapowiedział eskalację, byłaby to oznaka słabości. Natomiast to, że w ogóle nie groził, sugeruje, że Moskwa wie, że znalazła się w defensywie - uważa Mark Galeotti, politolog i analityk zajmujący się Rosją.
Rosyjscy żołnierze przechwalają się w mediach społecznościowych swoimi okrucieństwami. Dmytro Repliańczuk przeszukuje portale społecznościowe, nawet użytkowników gier wideo, aby pomóc identyfikować winnych kolejnych zbrodni na ludności cywilnej.
Izrael pozostaje "neutralny" wobec agresji Rosji na Ukrainę. Powodem są głębokie uwarunkowania historyczne, a także konieczność ochrony Żydów dzisiaj.
- Wielu Rosjan prezentuje postawę: "Teraz, kiedy budzimy strach, inni będą nas wreszcie szanować" - mówi francuski pisarz, autor wielu inspirowanych Rosją książek.
O systemie stworzonym w Rosji przez Putina mówi szef Fondo Hermitage, wyrzucony z Rosji: "Niczym się nie różni od mafii, a sam szef Kremla stał się najbogatszym człowiekiem na świecie".
Karawany z 5 tys. litrów wyjeżdżają każdego ranka z Odessy, bo dwa tygodnie temu Rosjanie zniszczyli akwedukt zaopatrujący nieodległy Mikołajów.
Z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę tysiące Rosjan powiedziało ojczyźnie "żegnaj" i postanowiło rozpocząć życie gdzie indziej. Bogacze wybrali Dubaj, a wielu młodych ludzi Turcję. Oto ich historie.
Jakimi siłami w terenie dysponują Rosja i Ukraina, ile może potrwać bitwa i jakie jest polityczne i wojskowe znaczenie drugiej fazy konfliktu, której celem jest opanowanie południowo-wschodniej części Ukrainy.
Od litu i kobaltu po metale ziem rzadkich - wschodnie regiony Ukrainy są dziś faktycznym sercem europejskiego przemysłu stalowego, które Moskwa chciałaby "odzyskać".
Rosyjscy żołnierze wchodzili, wyłamując zaryglowane drzwi. Tym, którzy nie klękali, strzelali w kolana. A potem dobijali strzałami w tył głowy. To są potwierdzone, udokumentowane przypadki.
Do szpitala w Zaporożu nieprzerwanie zwożą rannych żołnierzy z frontu południowego. Aby rozpoznać pokaleczonych, pielęgniarki muszą wypisywać flamastrem na ciałach pacjentów ich nazwiska. Rosyjskie też.
Ze Słowiańska, wokół którego zaciska się rosyjska pętla, masowo uciekają mieszkańcy. "Tutaj rozstrzygnie się ta wojna".
Są słabo wyszkoleni i nie postrzegają tej wojny jako swojej. I są okrutni.
- Wiek XX uczy: polityka stania z boku w czasie cudzej wojny często stawia cię po stronie silniejszego, zwykle kata - mówi hiszpański pisarz Javier Cercas, autor "Żołnierzy spod Salaminy".
W Melitopolu Rosjanie usunęli burmistrza i zastąpili go jego promoskiewską przeciwniczką. Rusyfikacja odbywa się już w klasach szkolnych: "Na cel wzięli nauczycieli i książki, które opowiadają naszą historię. Mszczą się za to, że się od nich...
Wiadomości Płock
Dokładnie w sobotę, 2 kwietnia, w szkole na uczniów i ich rodziców czekać będą w godz. 10-13.
- Rosyjski sąd najwyższy potwierdził zdelegalizowanie naszej organizacji, ale dzięki międzynarodowej sieci kontaktów nie przerwiemy naszej pracy - mówi Jan Raczyński ze stowarzyszenia Memoriał badającego m.in. zbrodnie stalinowskie.
Matki, studentki, specjalistki różnych branż: kobiety stanowią 15 proc. ukraińskiej armii. Tysiące z nich zapisało się do oddziałów obrony terytorialnej, aby nauczyć się walczyć.
Dzieci mają od 3 do 12 lat. "Cztery godziny marszu i będziemy bezpieczni", mówią nastoletni migranci. Ale rodziny z mniejszymi dziećmi potrzebują nawet kilkunastu godzin. O ile nie zostaną zawrócone.
- Zełenski jest młody, demokratyczny, odważny, jest Żydem, mówi po rosyjsku. Nie tylko zadaje kłam propagandzie Kremla, która powtarza, że w Ukrainie "faszyści prześladują ludzi rosyjskojęzycznych i Żydów". Pokazuje też, jaki mógłby być nowy...
- Od pierwszych dni wojny prosiliśmy NATO, by zamknęło nasze niebo przed samolotami wroga. Niestety, tak się nie stało. Czy w takim razie możecie dać nam broń, która pomoże nam chronić nasze niebo? Dajcie nam samoloty i systemy obrony powietrznej!...
Ukraińcy usiłują wynegocjować z Rosjanami umożliwienie przez nich opuszczenia Mariupola przez cywili, zanim nastąpi ostateczna zagłada miasta. To ostatnia szansa, by uratować 300 tys. uwięzionych wśród gruzów ludzi.
W ciągu ostatnich trzech dni z Mariupola Rosjanie wywieźli tysiące osób: starszych, kobiety i dzieci. Co się z nimi dzieje?
Trwa ukraińska kontrofensywa na peryferiach, ale jest obawa, że Rosjanie się przegrupowują, aby wedrzeć się do miasta. Zastępca dowódcy obrony miasta: "Mamy plan, nawet w razie ataku chemicznego".
- Bombardując Kijów i inne miasta, Rosjanie chcą sterroryzować ludzi i osłabić ich morale, ale kończą im się zapasy amunicji i w ogóle rezerwy wojskowe - mówi Ołeksij Arestowycz, prawa ręka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- Mam 17-letniego syna, od którego nie mam wieści od trzech dni, ale teraz czuję się matką wszystkich dzieci, które potrzebują ewakuacji i opieki - mówi Iryna Wereszczuk, która z kijowskiego schronu negocjuje i koordynuje korytarze humanitarne.
W mieście na południu Ukrainy Rosjanie zbombardowali już nie tylko teatr z chroniącymi się tam dziećmi, nie tylko zniszczyli ok. 80 proc. wszystkich budynków, ale także zajęli szpital, by zmusić ukraińskich lekarzy do operowania swoich rannych. Z...
Wojna na Ukrainie wkracza w decydującą fazę: do połowy marca będziemy wiedzieć, czy Rosjanom się udało. Jeżeli nie pokonają Ukraińców do tego czasu, nastąpi impas w walkach. Cel Rosjan na teraz: zamknąć Kijów, odciąć oddziały ukraińskie w Donbasie,...
Rosyjscy oligarchowie uciekają z Sorrento, Ischii i Capri. Operatorzy biznesu turystycznego: "Ta wojna jest niesprawiedliwa, teraz będziemy gościć Ukraińców".
Ludzie uwięzieni w piwnicach oblężonej przez Rosjan stolicy organizują koncerty i wspólnie czytają klasyków. "Ważne jest, aby dużo rozmawiać. To uśmierza ból i łagodzi stres".
Trwają ciężkie walki na obrzeżach Kijowa, w miejscu, w którym wojska rosyjskie próbują zrobić wyłom w obronie ukraińskiej. Żołnierze zabierają w bezpieczne miejsce starsze osoby, którym w każdej chwili grozi śmierć. Ale wielu chce zostać.
Na skutek sankcji zostały zablokowane karty kredytowe turystów wypoczywających w górach Szwajcarii. Jednak wciąż jest grupa "nietykalnych" - to Rosjanie ze szwajcarskimi paszportami i dostępem do kont.
Zachód nalega na Pekin, aby spróbował powstrzymać rozpętaną przez Putina wojnę. Ale jakie skutki miałoby wejście Chin do gry? Gdyby okazało się skuteczne, Pekin zyskałby jako "odpowiedzialne mocarstwo". Gdyby się nie udało, byłoby to zawstydzającą...
Siły Kremla nacierają na Południowoukraińską Elektrownię Jądrową. Jej zdobycie oznacza zgaszenie światła na całym południu kraju.
Grożenie wojną nuklearną przez Putina odwraca uwagę od tego, co dzieje się na Ukrainie, czyli od barbarzyńskiego ataku na niewinnych ludzi. Nie powinniśmy dać się zwieść retoryce Kremla.
Która unijna inwestycja jest najważniejsza? Małgorzata Garkowska, pisarka z Płocka: - Remont Małachowianki. Choć rzeczywiście z zaproponowanych projektów trudno wybrać ten najlepszy, bo wszystkie doskonale służą naszemu regionowi.
Copyright © Agora SA