LENA
Na ile coraz radykalniejsze zapowiedzi Liz Truss znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdy już zajmie lokal przy Downing Street 10, co na razie wydaje się niemal pewne?
Ian Bremmer, amerykański analityk i ekspert od globalnego ryzyka, założyciel Eurasia Group, jednego z najbardziej prestiżowych waszyngtońskich think tanków, uważa, że "podróż do Tajpej jest niefortunnym pomysłem: Pentagon, wywiad i sam Biały Dom...
Z portów Cyrenajki kontrolowanych przez rosyjską brygadę najemników zaczęło nagle wypływać więcej łodzi niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Tak Rosja usiłuje wywierać nacisk na Europę, a szczególnie Włochy, przed przyspieszonymi wyborami, które chce...
Przyjęcia na basenach i rave parties - tak żołnierze na przepustce i cywile reagują na horrory wojny. Ale wiele z tych imprez jest nielegalnych, a ci, którzy zostaną przyłapani, mogą nawet karnie trafić prosto na front.
Sałtiwka Północna, dzielnica na obrzeżach miasta, jest dziś betonowym cmentarzem. "Nie mamy prądu i gazu, ale prawdziwym zagrożeniem są ciągłe ataki rakietowe".
Szef służb specjalnych: "Warunki do pokoju trzeba stworzyć na polu bitwy. Wyrzutnie HIMARS są przydatne, ale i tak będzie ciężko"
- Zagrożenie ze strony Rosji i Chin będzie stale rosło, musimy zdywersyfikować sieć satelit. Wojna w Ukrainie pokazuje, jak ważna jest obrona przestrzeni kosmicznej - mówi gen. John W. Raymond, dowódca US Space Force.
Najbardziej wpływowy biznesmen Ukrainy ogłosił, że jego grupa podporządkowuje się prezydentowi Zełenskiemu i odda udziały w biznesie medialnym pod kontrolę państwa.
Putin myślał, że wciąż jesteśmy starym ZSRR, który zostanie "znormalizowany" w kilka dni. No to się pomylił.
Brytyjski minister obrony, były żołnierz i twardy antyputinowiec Ben Wallace jest wśród faworytów do sukcesji po Borisie Johnsonie. Torysowskie doły partyjne chcą Wallace'a, ale jemu raczej nie pali się do premierowania.
- Podczas gdy biedne narody padają ofiarą zmian klimatycznych, zamożny Zachód ma jedną odpowiedź: buduje mury - mówi Savo Heleta, analityk z Uniwersytetu w Durbanie. I przestrzega przed wielką falą migracyjną, której nie będzie się dało powstrzymać.
- Na szczycie od dawna słyszę przerażający dźwięk potoków płynących pod lodem - mówi Carlo Budel, kierownik schroniska Punta Penia na szczycie Marmolady.
- Ostatnia tragedia w Dolomitach jest wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka: nasze drogocenne ekosystemy - lodowce górskie, lasy deszczowe, tereny podmokłe, rafy koralowe - giną i jest to bezpośredni skutek szaleńczego...
Sztabowcy NATO uważnie obserwują pas ziemi biegnący od obwodu kaliningradzkiego wzdłuż granicy polsko-litewskiej do Białorusi. Kreml sugeruje, że może go zająć w reakcji na "blokadę eksklawy kaliningradzkiej", skrawka Rosji w środku Unii...
Masajowie oskarżają władze Tanzanii: "Zmuszają nas do opuszczenia naszych terytoriów, by bez przeszkód urządzać polowania na trofea myśliwskie dla bogaczy z Zatoki Perskiej".
- Nie możemy rezygnować z żadnych sankcji, bo nie możemy pozwolić, aby Putin szantażował świat. A przegrana Ukrainy w tej wojnie realnie zagrozi bezpieczeństwu wszystkich w Europie - mówi Liz Truss, szefowa dyplomacji Wielkiej Brytanii.
- Bruce powiedział mi: kiedy piszesz książkę, nigdy się nie śpiesz - mówi William Dalrymple, wybitny szkocki autor literatury podróżniczo-historycznej.
Unijne sankcje rzucają rosyjską "specjalną strefę ekonomiczną" na kolana. Ceny rosną, a w sklepach jest coraz mniej towarów.
Siergiej Kirijenko to obecnie twórca polityki wewnętrznej Kremla. I to on koordynuje proces rusyfikacji i aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji.
Podczas gdy Boris Johnson znajduje się pod ostrzałem swoich własnych posłów z Partii Konserwatywnej, którzy chcieliby pozbawić go stanowiska premiera, Partia Pracy ugina się pod ciężarem debaty na temat definicji płci i o prawach transseksualistów.
"Wkusno i toczka" - pod taką nazwą otwiera się ponownie i pod nowym rosyjskim zarządem sieć byłych restauracji amerykańskiej firmy McDonald's, która opuściła Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę. Czy poza logo coś się zmieniło?
Świat
Pół roku po ustaniu erupcji Cumbre Vieja życie na hiszpańskiej wyspie La Palma powoli wraca do normy. Spływający do morza strumień lawy powiększył ją aż o 43 hektary i na zawsze zmienił jej kształt. Niektórzy widzą w tym potencjał na przyszłość,...
Ostatnie ukraińskie plutony uwięzione w środku Donbasu: "Cywile, którzy zostali, pomagają Rosjanom strzelać do nas". Rosjanie zbombardowali szpital w Siewierodoniecku.
Wzorem Stalina Putin siłą przenosi tysiące rodzin - ze stref okupowanych przez rosyjskie wojska w najbardziej odległe i biedne zakątki Rosji. I przedstawia jako wspaniałomyślną gościnę to, co w rzeczywistości jest projektem wymuszonej diaspory.
Odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła krwawą inwazję na Ukrainę, około tysiąca zachodnich firm wycofało się z tego kraju albo ograniczyło lub zawiesiło swoją działalność. Ten masowy exodus nagle unicestwił 30 lat integracji gospodarczej Rosji z Zachodem...
Ukraiński major: "Skończyła się amunicja artyleryjska, bez HIMARS-ów będziemy musieli się wycofać". Prezydent Zełenski przyznaje: "Moskwa kontroluje 20 proc. naszego kraju".
- Czytałam "Robinsona Crusoe", w ten sposób uratowałam moje dzieci - mówi Anna Zajcewa ocalona z ciemnych tuneli oblężonej przez Rosjan huty w Mariupolu. Wraz z nią było 17 cudzych dzieci i jej kilkumiesięczny synek.
Kradną ukraińskim uczniom przeszłość. W zajętym przez Rosjan Melitopolu otwarto ponownie szkoły, ale z programu zniknęły historia i literatura ukraińska. Już się ich nie uczy, zakazano przynoszenia do szkół książek z obu tych przedmiotów.
- Fikcyjna idea uciśnionego i zhańbionego przez swoje elity narodu jest zbyt łatwa, niczego nie wyjaśnia. Trzeba zrozumieć, że ludzie, naród, też są winni, i mieć odwagę to powiedzieć, bo bez tego nie ma mowy o nowym początku - przekonuje noblistka.
Ze 100 tys. mieszkańców została jedna dziesiąta - ale już na nic nie liczą. Niektórzy zaczynają mówić z rezygnacją, że "jak wejdą Rosjanie, przynajmniej bomby przestaną wybuchać".
Wiadomości Płock
...które całe kryje się w cieniu kasztanowców. Jest to miejsce, które "opowiada" historię Płocka, a także całego kraju.
...dąb Broniewskiego. Błądząc alejkami na Tumach, natkniemy się na niego nagle - niczym na drewniane wrota pod romańskim sklepieniem z gałęzi.
"Drony czterowirnikowe, wizjery termiczne i radiotelefony. Oblężeni w Mariupolu prosili nas o nie przez internet, a my dostarczaliśmy im je z powietrza" - mówi szef ukraińskiego NGO Povernys Żyvym, która pomagała obrońcom Azowstalu.
Jeśli ktoś by mnie spytał, które zielone miejsce w Płocku uważam za najbardziej klimatyczne, to bez wahania wskazałbym Wzgórze Tumskie. W tym miejscu, jak nigdzie indziej, historia przeplata się z teraźniejszością.
...ogródek przy Nowym Rynku 10. Jestem bowiem zwolenniczką zagospodarowywania zielenią każdego wolnego miejsca, jeżeli są ku temu odpowiednie warunki. Podwórko przy Nowym Rynku 10 zyskało nowe życie, idealnie odgradza gościa od zgiełku miasta.
Nie wszyscy wiedzą, że w dzieciństwie mieszkałem przy ul. Grodzkiej. Wtedy Płock wyglądał trochę inaczej, było o wiele więcej terenów zielonych.
Z kolei Rosjanie przymierzają się do postawienia przed sądem kilkuset bojowników, którzy już wywiesili białą flagę: "Potrzeba dla nich nowej Norymbergi".
Prezydent Zełenski oddaje cześć żołnierzom: "To bohaterowie, zatrzymali Rosjan, dając nam czas na przyjęcie nowej broni". Ale ludzie są rozczarowani: "Zostali zmuszeni do poddania się". Ewakuacja obrońców Mariupola trwa - ale na terytoria zajęte...
Zastępca dowódcy armii Ołeksander Hołodniuk po doniesieniach wywiadu brytyjskiego o utracie przez Moskwę jednej trzeciej wojsk lądowych: "Gdy otrzymamy całą potrzebną broń z Zachodu, kontratak będzie jeszcze bardziej zdecydowany".
Źródła wojskowe w Kijowie są przekonane, że do końca roku ich wojska byłyby w stanie zmusić Rosję do całkowitego wycofania się z kraju, także z Donbasu, gdzie obecnie toczą się najostrzejsze walki. Niektórzy uważają, że jest to możliwe nawet...
Copyright © Agora SA