Poradniki
Wakacje to pracowity czas dla oszustów. Polują na turystów przy użyciu coraz to nowych metod. Jak się przed nimi chronić? Co zrobić, gdy skradziono nam dokumenty, pieniądze i karty kredytowe?
Wybraliśmy wakacje marzeń, zapłaciliśmy za nie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a na miejscu okazało się, że zamiast apartamentu mamy pokój w suterenie z kotarą zamiast ściany i widokiem na śmietnik. Jak czytać umowę z biurem podróży, by uniknąć...
Nieruchomości
Akty sporządzane przez notariusza mają moc dokumentów urzędowych. Jakie sprawy musimy załatwiać w kancelarii notarialnej? Kiedy jest to tylko zalecane?
Polskie prawo daje możliwość, by osoby z dalszej rodziny, a nawet niespokrewnione, mogły przejąć nieruchomość po zmarłym bez wypłacania zachowku spadkobiercom, a nawet bez podatku od spadków i darowizn. Muszą jednak spełnić kilka warunków.
Dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania, przeznaczone są lokale komunalne. Teoretycznie, bo nie ma gminy w Polsce, w której nie stałaby do nich długa kolejka chętnych. Czy warto czekać na taki lokal? Jakie trzeba spełniać warunki? Co...
Mój Biznes
W dniu 16 maja tego roku skończył się w Polsce stan epidemii, a zaczął stan zagrożenia epidemicznego. Według zapowiedzi resortu zdrowia będzie obowiązywał co najmniej do września. Co ta zmiana oznacza dla pracowników i pracodawców? Czy nadal można...
Finanse i podatki
Darowizna może, choć nie musi, wiązać się z obowiązkiem zapłacenia podatku do urzędu skarbowego. Umowa dożywocia z podatku od darowizn zwalnia każdego.
Już wkrótce bankructwo dewelopera przestanie spędzać jego klientom sen z powiek. Przepisy, które mają zacząć obowiązywać w połowie tego roku, zagwarantują im zwrot wszystkich wpłaconych pieniędzy.
Przy kupowaniu zadłużonych nieruchomości powinniśmy mieć pewność, że pieniądze z transakcji pójdą na spłatę długów, wierzyciel wykreśli ciążącą na lokalu hipotekę, a w mieszkaniu nie zostanie żaden niechciany lokator. Jak to sprawdzić?
Uzyskanie pozwolenia na broń wcale nie jest łatwe. Wydanie zgody może trwać kilka miesięcy, a do tego jeszcze sporo kosztuje. Grupa posłów PiS i Kukiz '15 złożyła do Sejmu projekt ustawy o broni i amunicji, który ma uprościć procedury.
Bez wizy możemy podróżować po krajach Unii Europejskiej - do przekroczenia granicy nie jest potrzebny nawet paszport, wystarczy dowód osobisty.
Duży Format
Biruk nie wie, ile ma lat. Może siedem, a może dziewięć. Nikt o to nie pyta, nikogo to nie obchodzi. Gdy nie wróci na noc, nikt się nie zmartwi. Ot, jedna gęba mniej do miski.
Polacy otworzyli serca, portfele i mieszkania dla ukraińskich uchodźców wojennych. Czy z gośćmi należy podpisać umowę? Jak jest w przypadku najmu?
Rozwód to definitywny koniec małżeństwa i wspólności majątkowej. Jak się podzielić firmą, gdy należała tylko do jednego z małżonków?
Najważniejsze z nich to ograniczenie kręgu spadkobierców ustawowych, rozszerzenie definicji osoby niegodnej dziedziczenia oraz zmiana właściwości sądu wydającego zezwolenie na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Darowizna to najczęstsza forma przekazania majątku w rodzinie. Czasem jednak darczyńca stawia warunek: coś za coś. Czym są darowizny z poleceniem, zastrzeżeniem warunku lub terminu? Czy zawsze trzeba wypełnić obowiązek, by otrzymać obiecany dar?
Kupno mieszkania czy domu to dla większości z nas jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. I najkosztowniejsza. Jak bezpiecznie zamieszkać na swoim? Podpowiadamy, co warto sprawdzić.
Aby przerejestrować pojazd, który otrzymaliśmy w spadku, trzeba mieć potwierdzenie, że jest się jego właścicielem. To zaś wymaga przeprowadzenia postępowania spadkowego.
Nie każde mieszkanie można wynająć czy podnająć - liczy się tytuł prawny do lokalu. Lokator w spółdzielni może więcej niż najemca lokalu komunalnego, zaś najwięcej praw ma właściciel nieruchomości.
ZUS i emerytura
Pogrzeby osób zmarłych na COVID-19 są droższe niż zmarłych z innych przyczyn. Wysokość zasiłku pogrzebowego - 4 tys. zł - jednak nie uległa zmianie.
Dziedzicząc majątek po krewnym z zagranicy, musimy się liczyć z tym, że ze schedy sporo oddamy. W niektórych przypadkach podatki trzeba będzie zapłacić dwa razy - raz za granicą, a drugi raz w Polsce.
Od korzyści, jaką osiągnęliśmy wskutek umowy darowizny, należy się podatek. Nie zawsze jednak i nie od każdego obdarowanego. Kto zapłaci podatek, a kto jest z niego zwolniony i pod jakimi warunkami? Jakie kary grożą za niezgłoszenie darowizny w...
aktualności
Rocznie w Polsce rozwodzi się ok. 70 tys. par. Około 30 tys. z nich ma małoletnie dzieci. To z myślą o nich resort sprawiedliwości powrócił do projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prawnicy alarmują, że rozwody będą trwały dłużej i...
Z zachowkiem mamy do czynienia wówczas, gdy zmarły zostawił testament. Gdy nie sporządził ostatniej woli, wszyscy uprawnieni do spadku po nim dziedziczą z ustawy Kodeks cywilny.
W ramach umowy darowizny przekazujemy komuś jakiś przedmiot lub pieniądze, z reguły nie chcąc nic w zamian. Obdarowany powinien pamiętać, by o wszystkim powiadomić fiskusa, inaczej nie dość, że będzie musiał uiścić należny podatek, to jeszcze grozić...
Darowizna to piękny i hojny gest. Zdarza się jednak, że chybiony. Obdarowany nie dość, że nie poczuwa się do wdzięczności, to jeszcze okazuje nam wrogość i brak szacunku. Jak odwołać darowiznę i z jakich powodów?
Otwarcie spadku następuje w chwili śmierci spadkodawcy. W tej samej chwili spadkobierca nabywa spadek. Jaka jest kolejność dziedziczenia?
Większość małżeństw łączy ustawowa wspólność majątkowa i pary chwalą ją sobie. Są jednak i takie związki, które decydują się na rozdzielność majątkową
Rozwód nie jest łatwy. Rozstaniu zawsze towarzyszą ogromne emocje, a do tego jeszcze trzeba podejmować trudne decyzje dotyczące podziału majątku, zasad opieki nad dziećmi czy wnioskowaniu o alimenty od eksmałżonka. Jak się rozwieść i nie zwariować?
Społeczeństwo
Dziecku alimenty należą się zawsze (chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania). Rodzicowi tylko wtedy, gdy żyje w niedostatku.
To, czy rodzice byli w związku małżeńskim, czy konkubinacie, nie ma żadnego znaczenia dla ich relacji wobec dziecka. Sąd zawsze kieruje się jego dobrem.
Polski komornik nie może prowadzić egzekucji alimentów za granicą. Trzeba złożyć do sądu wniosek o pomoc w dochodzeniu alimentów.
Kłótnie rozwodzących się małżonków niszczą relacje rodzinne, drenują portfele i czasem ciągną się latami. Zwaśnionym stronom może pomóc mediator.
Do alimentów nie ma prawa - choćby żył w nędzy - małżonek, którego sąd uznał za wyłącznie winnego rozwodu. Ma natomiast do nich prawo małżonek niewinny, którego poziom życia po rozwodzie się pogorszył. Nie musi przy tym znajdować się w niedostatku,...
Łatwiej się porozumieć, gdy uczucie wygasło w sposób naturalny i nie ma jednego winowajcy. Ale kiedy związek rozpada się z powodu zdrady czy przemocy, o porozumienie trudno. Walka toczy się długo i pochłania sporo pieniędzy.
Co ma zrobić matka, jeśli ojciec nie chce uznać dziecka? Jakie wyjścia ma mąż matki, gdy uważa, że nie jest ojcem?
Dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak rodzice. I to zarówno wtedy, gdy mieszka z nimi pod jednym dachem, jak i wtedy, gdy żyje osobno. Do kiedy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Urlop macierzyński, ojcowski i rodzicielski. Rodzice nowo narodzonego dziecka mogą korzystać z różnego typu urlopu. Mogą się też nimi dzielić, wyjątkiem jest urlop ojcowski, który może wziąć tylko ojciec dziecka.
Zakupy
Każdy obywatel ma prawo do sądu. Ale co zrobić, gdy sądy są zawalone sprawami, a procesy ciągną się latami? Dobrym rozwiązaniem jest mediacja, szczególnie w sprawach gospodarczych.
Finanse osobiste
Polacy zadłużają się na potęgę - wobec banków, firm pożyczkowych, wspólnot mieszkaniowych, dostawców mediów. Kiedy długi przechodzą na domowników, a kiedy na spadkobierców? Kiedy zlicytują mieszkanie?
Copyright © Agora SA