Książki
Kryzys męskości? Ile można gadać o biednych facetach, którym kobiety wydzierają stołki, kastrują ich emocjonalnie i stawiają im niebotyczne wymagania? Nie dość, że to wszystko bzdury, to jeszcze zwykle głoszone z nieznośną powagą.
Rozpoczyna się po hitchcockowsku od trzęsienia ziemi, tutaj akurat przybierającego formę pożaru. Giną trzy osoby, przeżywa jedna, przypadkiem przebywająca poza domem. Dochodzenie zostaje błyskawicznie zamknięte, budynek zrównany z ziemią - nie...
Dwie znakomite powieści obyczajowe, niezwykła korespondencja, poradnik, tom poezji i książka dla dzieci.
"Mam na imię Lucy" Elizabeth Strout powieścią roku według magazynu "Książki". Bo literatura jest po to, żeby ludzie czuli się mniej samotni. Plus jeszcze dziewięć tytułów, na których się nie zawiedziecie).
"Depesze" współtwórcy "Czasu apokalipsy" Michaela Herra to ?najlepsza książka o ludziach i wojnie, jaką napisano w naszych czasach". A poza tym surrealistyczne opowiadania debiutanta Zbigniewa Naszkowskiego i rymowana "księga śmiechu i uśmiechu".
Zimą 1973 r., któregoś wczesnego popołudnia, na stacyjce w prowincjonalnym Brewster z pociągu jadącego z Nowego Jorku wysiadło dwóch przystojnych mężczyzn.
Nic dziwnego, że spośród wszystkich amerykańskich pisarzy to właśnie George Saunders został zaproszony przez amerykańskiego "New Yorkera" do napisania obszernego reportażu o kampanii wyborczej Donalda Trumpa. W ojczyźnie uchodzi za kogoś więcej niż...
Kanadyjka Margaret Atwood zręcznie i dowcipnie uwspółcześniła "Burzę" Szekspira. O tym, jak naprawdę wygląda ciąża, poród i macierzyństwo, pisze Natalia Fiedorczuk. A duet Aleksandra i Daniel Mizielińscy stworzyli słownik dla najmłodszych dzieci.
Zanim doczekamy się polskiego tłumaczenia "Infinite Jest", poznajmy pisarza, który stoi za arcydziełem. Za pośrednictwem tomu esejów ekscytujących znacznie bardziej niż niejedna powieść.
Sylwia Chutnik w nowej powieści daje głos królowi stołecznych cinkciarzy z lat 80. Wybitny poeta James Schuyler "Alfredem i Ginewrą" zaliczył fantastyczny debiut prozatorski. A komiks dla dzieci o Puszczy Białowieskiej opiera się na tekście Adama...
Jeśli pominąć wygórowane oczekiwania, że to już nie ten sam Vargas Llosa, co dawniej, cieszyć się możemy zgrabną powieścią moralno-polityczną. A książka Dąbrowskiej? To rozmowy o starości. I na tym można by skończyć, bo to opis absolutnie precyzyjny.
Z miesiąca na miesiąc rośnie poczucie, że nasz świat nie jest tak bezpieczny, jak nam się wydawało, rozpada się wiara w nieuchronny postęp.
Gangsterska pikareska, próba wydobycia II RP z patriotycznego oleodruku czy powieść pełna aluzji do IV RP?
Margaret Mazzantini to kolejna po Elenie Ferrante świetna włoska pisarka z wielkim darem do uwodzenia czytelnika - dowodem jej najnowsza powieść "Blask". Z kolei reportaże Marcina Kołodziejczyka zyskały nowe, komiksowe wcielenie dzięki rysunkom...
Kultura
Listy Szymborskiej do Kornela Filipowicza to jedna z najbardziej niezwykłych korespondencji miłosnych w historii polskiej literatury.
A także "Ból", nowa powieść Zerui Shalev, najbardziej znanej na świecie izraelskiej pisarki - polityczna metafora o wrażliwości na cierpienie innych.
Powrót Elisabeth Strout, nostalgiczny komiks o podbojach kosmosu, a dla dzieci - najdziwniejsze gęby.
Język Piątka brzmi świetnie, zwłaszcza gdy infantylizuje się bądź wpada w koleiny rymowanek. Nieudacznicy-bohaterowie w swoich ksenofobicznych i rasistowskich tyradach wydają się - uwaga! - nieszkodliwi.
Znakomity komiks Nicolasa Mahlera jest hołdem dla Thomasa Bernharda i doskonałym artystycznym ekwiwalentem jego dzieła. A Piotr Lipiński stara się spojrzeć na długowiecznego PRL-owskiego premiera bez schematów.
Więźniowie funkcyjni wybierali sobie mężczyzn, którzy świadczyli im usługi seksualne. Dla tych drugich oznaczało to możliwość przetrwania. "Mężczyźni z różowym trójkątem" to relacja Austriaka, który poznał obie strony medalu. A dla dzieci -...
"Lato zimą i inne opowiadania" Tremain, w Wielkiej Brytanii uznanej za klasyka, "Zła mowa" Głowińskiego, a dla dzieci "Przyszywany dziadek". Polecamy nowości wydawnicze.
Bestsellerowe "Pustki" Andrew Michaela Hurleya, a w nim m.in. najbardziej przerażający portret dewocji od czasów ?Carrie? Kinga. Do tego "Jamilti i inne historie" Rutu Modan, autorki głośnych u nas "Zaduszek". A dla dzieci - przegląd ogrodów świata.
Magdalena Grzebałkowska i Łukasz Jarosz zamykają listę 20 kandydatów do tegorocznej Nike. We wrześniu na łamach ?Wyborczej? będziemy stopniowo odsłaniać skład finałowej siódemki. Laureata poznamy 2 października.
"Moja ojczyzna była pestką z jabłka?, niezwykły wywiad rzeka przeprowadzony z Hertą Müller, "Słowackiego", opowieść Igora Jarka z ilustracjami Judyty Sosny. A dzieci zabieramy w "Podróż"
Powieść Dorit Rabinyan 'Żywopłot' to klasyczny melodramat podany w lekkim, bezpretensjonalnym stylu. Za to 'Miasta wyśnione' Wade'a Grahama są erudycyjną, pasjonującą panoramą wpływu ducha czasów na architekturę.
Magazyn "Książki"
Nad starością wisi widmo wycofania się ze społeczeństwa, a gdy człowiek przestaje się angażować w życie społeczne, staje się bezużyteczny i łatwiej go zignorować. Albo nim manipulować - rozmowa z Elizabeth Strout, pisarką
Popularny aktor w dowcipnej, ale popartej wiedzą naukową książce sprawdza, jak zmieniły się ostatnio romanse i związki. Krisztina Tóth niestereotypowo pisze o życiu w demoludzie. Mamy też coś dla dzieci.
Rozpoczynamy prezentację 20 książek nominowanych do Nike. Dziś o swoich książkach opowiadają Weronika Murek, Maciej Płaza i Katarzyna Surmiak-Domańska. Jaki był impuls do napisania nominowanych książek i kto czytał je jako pierwszy?
Powieść środka Meg Wolitzer 'Wyjątkowi' to niezła i wciągająca literatura na wakacje. Książka Nilsa Thorsena nie jest biografią, na jaką zasługuje reżyser Lars von Trier. A duet Cieślak - Czerniak ćwiczy z dziećmi wyobraźnię i spostrzegawczość.
Pasjonujące dzienniki, które zapoczątkowały kilkanaście lat temu pośmiertny sukces Máraia w Polsce, bardzo sprawnie napisany kryminał i historia muzyki dla dzieci. Juliusz Kurkiewicz poleca nowości wydawnicze.
Genialne "Opowieści i przypowieści" zawierają wszystkie niepowieściowe teksty Kafki, a "Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt" to nietypowy atlas zwierząt Sipowiczów.
- Moi studenci czytają książki o tym, na czym polega miłość, ale potem muszą ułożyć sobie własną intrygę małżeńską i okazuje się, że życie wygląda inaczej niż u Jane Austen - mówi jeden z odnowicieli amerykańskiej powieści realistycznej.
Jako lesbijska pisarka chcę pisać o lesbijskim seksie. Ale dla literatury zawsze ciekawsze jest to, co dzieje się przed i po. Rozmowa z Sarah Waters*
Nowa, wdzięczna wersja szekspirowskiego ''Poskromienia złośnicy'' oraz fascynująca książka Nicholasa Mirzoeffa o wizualności we współczesnej kulturze.
Sztuka jest wszędzie - pokazuje nam Maria Poprzęcka w swojej książce "Na oko". A dzięki "Rebece" Daphne du Maurier możemy przypomnieć sobie historie, które na ekran przenosił m.in. Hitchcock
Nie ma czegoś takiego jak dobre, wielkie, spełnione życie ani życie złe, niepotrzebne, żałosne. Każde życie jest takie samo. Małe życie - mówi pisarka Hanya Yanagihara w rozmowie z Ignacym Karpowiczem i Juliuszem Kurkiewiczem.
Zmarły blisko wiek temu Géza Csáth i jego barwne dzienniki, a na drugą nóżkę - makabryczne opowiadania. Oraz mnóstwo niepotrzebnych, ale zabawnych informacji o Włoszech w książce Johna Hoopera.
Nowości wydawnicze tygodnia. "Niemiec" - znakomita książka reporterska Włodzimierza Nowaka. "Patience" - nowy album wybitnego autora komiksów Daniela Clowesa. Dla najmłodszych - ilustrowana książka "Sam w domu" o przezwyciężaniu urazów.
Copyright © Agora SA