Magazyn Świąteczny
"Przenosiny" to bajka, w której nie pada ani jedno słowo. Fabułę początkujący czytelnicy muszą opowiedzieć sami.
Książki
Pasjonująca dystopijna trylogia Margaret Atwood, nostalgiczne love story Philipa Larkina, zabawna gejowska utopia Bartosza Żurawieckiego. A dla dzieci międzynarodowy współczesny bestseller napisany prawie sto lat temu.
Bajki Mistral, w przekładzie znakomitej tłumaczki Krystyny Rodowskiej, dzieciom przyniosą czystą radość, a dorosłym przypomną zapomnianą dziś noblistkę.
Lolelaj to miejsce magiczne i utopijne, w którym łączą się zgodnie przeciwstawne pierwiastki - dom publiczny i dom bez przymiotnika jednocześnie.
Pisarce udało się pokazać świat postprawdy. Na zimno, bez egzaltacji. Jednocześnie ocala smutek i tęsknotę bohaterów za lepszym światem.
W świecie, który najwyraźniej utknął w martwym punkcie, a może - oby nie! - znalazł się na szczycie równi pochyłej i zmierza ku katastrofie, ożywają dobre uchy Orwella i Huxleya. Antyutopie znów są w cenie. Najlepszy dowód? Trylogia "MaddAddam"...
Juliusz Kurkiewicz poleca książki
Przez lata - mimo jej coraz większych sukcesów pisarskich - mówiło się o niej jako o żonie TEGO Paula Austera. Jej najnowsza, znakomita powieść "Świat w płomieniach" dowodzi, że role mogę się odwrócić.
Fenomenalna powieść żony Paula Austera, Marian Pilot powraca z "Niebotykiem", Wojciech Grabowski o kultowych przedmiotach z PRL-u. Plus książka dla dorosłych wymyślona przez dzieci.
Pisarka Ruth Krauss i wybitny ilustrator Maurice Sendak z zabawy w podsłuchiwanie dzieci uczynili niemal przedsięwzięcie filozoficzne, czego owocem stały się uwielbiane na całym świecie książeczki.
Zasada konstrukcyjna kolejnych opowieści jest prosta - przedmiot i towarzyszące mu wspomnienie z czasów, gdy Kalina Jędrusik seksapilem uwodziła każdego mężczyznę. Wyjątkowo sympatyczna książka.
Przez lata - mimo coraz większych sukcesów pisarskich - mówiło się o niej jako o żonie TEGO Paula Austera. Jej najnowsza, znakomita powieść "Świat w płomieniach" dowodzi, że role mogą się odwrócić.
Opowieść obrazkowa o zwyczajnym dniu ukochanego dziadka - pogawędkach z młodszym sąsiadem na klatce schodowej, pielęgnowaniu ogródka, uczestnictwie w lekcjach niemieckiego i zajęciach sportowych - to nie tylko przepełniona czułością pochwała...
W tych opowieściach spotkacie nawróconą prostytutkę, syna odrąbującego głowę matce oraz kobietę, która dzieli się z ptakiem celną obserwacją: "więcej jest takich ludzi, co ich wcale nie ma, niż takich, co są".
Na pozór - klasyczny pitawal. Ale też zapis dziesięciu lat pracy reportera, o którym Filip Springer - nie bez racji - napisał, że opisuje świat ?z perspektywy natrętnej muchy?. No i świetna lekcja kryminału.
Rewelacyjny polski komiks, nowa powieść Pilcha, Tokarczuk w filmowej okładce, reportaż o polskich dzieciach które miały dołączyć do rasy panów, opowieść o podróży po Bliskim Wschodzie po śladach mnichów sprzed 1, 5 tysiąca lat. A także... sto...
Program Lebensborn ma legendę genetycznego eksperymentu. W rzeczywistości dzieciom z krajów okupowanych próbowano na nowo "zaprogramować" ich tożsamość. Opisuje to Anna Malinowska w książce "Brunatna kołysanka".
Zanim 24 lutego do kin wejdzie "Pokot" Agnieszki Holland, warto sobie przypomnieć wznowioną powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". To na podstawie książki Olgi Tokarczuk powstał film Holland.
Sto powieści w dwie godziny, ?Pokot? idzie, Hodowla dzieci
Książka Giorgio Manganellego to zbiór 100 dwustronicowych powieści rzek zamierzonych jako możliwe do rozwinięcia scenariusze wielkich dzieł. Można je traktować jako kafkowskie przypowieści, a chwilami przypominają scenariusze filmów Antonioniego.
Dwie odjechane detektywistyczne opowieści miejskie dla najmłodszych. Obie są ostrzeżeniem przed wydawaniem pochopnych sądów.
"Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew" Pawła Smoleńskiego to tylko pozornie historia peryferyjna. W rzeczywistości dotyczy istoty konfliktów kulturowych we współczesnym świecie.
Dwie odjechane, detektywistyczne opowieści dla najmłodszych. I Beduini. Romantyczni i wyklęci.
Felietony Eco, reportaż o izraelskich Beduinach, dwie opowieści detektywistyczne dla dzieci i niezwykłe tłumaczenia oper Barańczaka.
Nowa powieść Yanna Martela - tego od "Życia Pi" - Elif Shafak o młodych imigrantach w USA, rewelacyjny album Zofii Rydet, dwie świetne książki dla dzieci. A na deser - opery przetłumaczone przez Barańczaka.
Piękna książka wydana na zamówienie nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, na czym polega architektura.
?Wysokie góry Portugalii? to właściwie trzy delikatnie splecione opowieści, z których każdą można czytać osobno. Bardzo dobre, a pod koniec - wybitne.
Laureat Bookera za "Życie Pi" tym razem zaprasza nas w "Wysokie góry Portugalii". Do tego pięknie wydany album ?Zapis socjologiczny 1978-1990? Zofii Rydet, a dla dzieci przygody Franka - architekta.
Zdjęcia
Album ?Zapis socjologiczny 1978-1990" zawiera zdjęcia z potężnego, najbardziej ambitnego w polskiej fotografii dokumentalnej cyklu, liczącego sobie 20 tysięcy negatywów (dostępne na stronie zofiarydet.com). Fotograficzka umyśliła dać zapis...
W tym tygodniu pisaliśmy o komiksowym arcydziele "Codzienna walka" Manu Larceneta, "Dyktatorze" Roberta Harrisa, powieściach dla dzieci i młodzieży, prozatorskim debiucie Macieja Sieńczyka i wielkim powrocie króla fantasy Neila Gaimana.
Głośna "Codzienna walka" Manu Larceneta to komiks lekki i błyskotliwy, a przy tym nie mniej skomplikowany niż powieść. Uznany rysownik Maciej Sieńczyk we "Wśród przyjaciół" snuje, tym razem bardziej słowem niż obrazem, opowieści o osobliwych...
Juliusz Kurkiewicz, krytyk literacki ?Gazety Wyborczej", poleca książki, które warto przeczytać w 2017 roku.
Bez tych książek nie wyobrażamy sobie mijającego roku. Typują dziennikarze ?Wyborczej?.
Juliusz Kurkiewicz poleca piękne książki pod choinkę, a wśród nich: Historię mody, ciekawy przewodnik po Warszawie, album z pracami najlepszych ilustratorów prasowych, klucz do czytania ikon i niezwykłą książkę kucharską
Najnowsza powieść Joanny Bator, a ponadto dwa kryminały, dwa zbiory opowiadań i książka o złej dziewczynce dla dzieci.
Poruszająca, wyrafinowana proza Szmula Josefa Agnona. To pisarz tragicznych dysonansów, opowiadający o milczącym Bogu, nieodwracalnym wygnaniu, niemożliwej do przezwyciężenia klątwie i bezsilności literatury.
Część opowiadań z tomu "Rodowód" Ester Singer Kreitman, choćby wstrząsający utwór tytułowy, pokazuje z cierpkim realizmem nieupiększony świat sztetlu. A opowiadania londyńskie przedstawiające Żydów z różnych klas społecznych są prawdziwie znakomite.
Dziewczynka, którą wszystko denerwuje, w końcu postanawia spakować plecak. Wyrusza do miejsc, których nie zna, a w których cały dzień jest wesołe miasteczko - oto nowa książka Pii Lindenbaum.
Przekorna opowieść to pochwała otwartości na innych i (nie tylko międzyludzkich) relacji nadających sens życiu.
Copyright © Agora SA