Kultura
1 lipca wystartowała bezpłatna, turystyczna linia autobusowa. 40-minutowa przejażdżka pozwala wiele dowiedzieć się o Częstochowie.
Wiadomości z Częstochowy
W ciągu zaledwie pięciu godzin uzbierali ponad 30 metrów sześciennych śmieci.
Można się przyglądać albo wziąć udział w warsztatach. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie po raz kolejny zorganizowała akcję "Sztuka dla każdego", podczas której twórcy prezentują swoje prace i umiejętności w plenerze.
Komitet Obrony Demokracji postanowił w czasie weekendu poznać opinie polityczne mieszkańców Częstochowy. Zaprosił ich na Kwadraty u zbiegu II Alei i al. Wolności. Przyjechał były szef KOD Mateusz Kijowski.
Tegoroczni maturzyści 30 czerwca jeszcze raz wrócili do swoich szkół, by odebrać świadectwa dojrzałości. Niestety, nie na wszystkich czekały te dokumenty. W Częstochowie na maturze poległ co piąty absolwent liceum lub technikum. Najczęściej z...
Uczniowie klasy Id w V LO im. Mickiewicza tuż przed wakacjami pokazali, że w szkole może być magicznie i kolorowo. Wystarczy trochę farb i chęci, a szare korytarze wypełnią refleksy z "witraży". Na pierwszy ogień poszły "Irysy" Wyspiańskiego.
Ponad dwie osoby na jedno miejsce! Do niektórych klas w częstochowskich liceach i technikach będzie się bardzo trudno się dostać. Wzięcie ma profil biologiczno-chemiczny, ale najbardziej obleganą w tym roku okazała się klasa humanistyczna w...
Stowarzyszenie Grupa Elanex wraz z artystami z Katedry Malarstwa i Grafiki Akademii im. Jana Długosza zorganizowało plener malarski w dawnych zakładach włókienniczych w Częstochowie. Powód - obrona zabytku kultury przemysłowej przed wyburzeniem.
Dawno już w Częstochowie nie zgromadzili się tak licznie przedstawiciele elity miasta. Okazją było święcenie w sobotę, 24 czerwca ks. Andrzeja Przybylskiego na nowego biskupa archidiecezji częstochowskiej. Uroczystość miała wyjątkową oprawę.
Dla prawie 40 tys. częstochowskich uczniów piątek 23 czerwca był ostatnim dniem kończącego się roku szkolnego. Do nauki wrócą 1 września, ale już w zupełnie nowej szkolnej rzeczywistości spowodowanej reformą systemu edukacji.
Jedno z najstarszych częstochowskich liceów przechodzi generalny remont. - Bezboleśnie - zapewnia dyrektorka "Słowackiego". - Prace prowadzone są tak, żeby nie zakłócać nauki. Zakończą się w listopadzie przyszłego roku.
Zakończył się trwający niemal rok projekt historyczno-edukacyjny "Częstochowa 1826-1914. Od powstania do wybuchu I wojny światowej - społeczeństwo, gospodarka, przemysł, kultura". Przez ten czas uczniowie kilkudziesięciu częstochowskich szkół...
Politechnika Częstochowska jest na 42. miejscu, a Akademia im. Jana Długosza w szóstej dziesiątce polskich uczelni. W sumie portal edukacyjny "Perspektywy" ocenił 93 państwowe szkoły wyższe. Ranking, uznawany za najbardziej wiarygodny, tworzy od...
Do tej pory żaden nauczyciel z naszego regionu nie został wyróżniony tytułem, który jest ukoronowaniem pracy pedagogicznej. W tym roku kandydatów jest aż dwoje.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie z województwa śląskiego mają je niemal dokładnie takie, jak średnia krajowa. Ta tendencja utrzymuje się od lat.
Jeszcze tylko kilka dni potrwa elektroniczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Częstochowie. Chociaż część uczniów czeka z decyzją na wyniki egzaminu gimnazjalnego, już teraz widać dużą popularność szkół branżowych, dawniej zawodowych,...
Przez cały czerwiec będą się odbywać konkursy na dyrektorów częstochowskich placówek oświatowych. Wymusiły to zmiany w przepisach, które nawet najlepszym szefom nakazują po zakończeniu kadencji stanąć do konkursu. Wcześniej można było im powierzyć...
Magistrat częstochowski szacuje, że w związku ze zmianami w oświacie w nowym roku szkolnym pracę straci 184 nauczycieli. To w przeważającej części pedagodzy z naszych gimnazjów: poloniści, angliści, ale też wuefiści.
"Częstochowa lata 50. XX wieku" - taki tytuł nosi najnowszy film Krzysztofa Kasprzaka ze scenariuszem Zbisława Janikowskiego, który zaprezentowano w niedzielę podczas 4. Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich w Kinie Studyjnym...
Kilkadziesiąt stoisk stanęło 28 maja na Promenadzie im. Czesława Niemena, prezentując osiągnięcia częstochowskich organizacji pozarządowych.
- Procedury in vitro, antykoncepcja zawsze pod jakimś względem godzą w życie - mówił bp Wiesław Szlachetka do uczestników 93. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia , na Jasną Górę.
Na placu Biegańskiego wyrosło w sobotę naukowe miasteczko. To Politechnika Częstochowska zorganizowała swój festiwal nauki. Odbywa się co roku, ale po raz pierwszy dofinansowało go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Wydaje mi się, że im jestem starsza, tym staję się bardziej interesująca - żartowała Grażyna Szapołowska na spotkaniu z widzami po polskiej prapremierze filmu "Polska Wielkanoc". Prezentacja była częścią IV Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im....
Bezpieczeństwo
Policja ustala przyczyny pożaru, do którego doszło w sobotę 27 maja nad ranem w budynku u zbiegu al. Wolności i ul. Sobieskiego w Częstochowie.
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani" wrócił z tournee po Niemczech. Na trasie koncertowej znalazły się Passau oraz Tannheim - miejscowości związane z zakonem paulińskim.
Grand Prix Częstochowy - doroczny wyścig najlepszych polskich kolarzy przyciągnął w niedzielne popołudnie wielu miłośników jednośladów napędzanych mięśniami nóg. III Aleja oraz okolice podjasnogórskich parków - które były areną zmagań - wypełniły...
W sobotę 13 maja przed kasą częstochowskiego teatru ustawiła się spora kolejka. Wszystko za sprawą Dnia Teatru Publicznego i biletów w niecodziennej cenie.
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Wojewódzka Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska zorganizowały w sobotę i niedzielę targi kwiatów i roślin ogrodowych na terenie IV LO im. Sienkiewicza w Częstochowie.
- Misja Fatimy polega na przypomnieniu Kościołowi czym jest, czym nadal powinien być i co ma głosić dzisiejszemu światu - mówił w sobotę na jasnogórskich błoniach arcybiskup Stanisław Gądecki.
Od 27 lat na Jasną Górę pielgrzymują Rodziny Katyńskie - ludzie, których krewni padli ofiarą stalinowskiego reżimu. W niedzielę 23 kwietnia znów przyjechali modlić się do częstochowskiego klasztoru paulinów.
XIV raz otwierali sezon motocyklowy uczestnicy Zlotu Gwiaździstego im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. W niedzielę 23 kwietnia w Częstochowie zjawiło się ich - jak szacuje Jasna Góra - prawie 10 tysięcy.
W tym roku Bieg Częstochowski prawdopodobnie zaliczył rekord, bo już po 30 minutach i 21 sekundach od startu na metę wpadł pierwszy zawodnik - z Kenii. A w czołówce był także przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.
25 marca w samo południe częstochowianie zaśpiewali. Pod ratuszem rozległy się hymny Polski i zjednoczonej Europy, czyli "Oda do radości". Potem manifestowano poparcie dla wspólnoty europejskiej i naszego w niej udziału. Przyszło około 400 osób.
Dokładnie 57 osób, głównie w wieku gimnazjalnym, pod sztandarami Polski i ONR protestowało w niedzielę po południu przeciwko pracy Ukraińców w Polsce. Wybrali sobie pl. Orląt Lwowskich na Rakowie, które kojarzy im się z walką przeciwko Ukraińcom.
Po 10 dniach od wydania i cztery od opublikowania listu gończego, częstochowski listonosz wpadł na wsi pod Jelenią Górą. Miał przywłaszczyć prawie 70 tys. zł należące do emerytów.
Tygodnik Częstochowa
Niespełna 22-letni Roman Zych, poborowy z Częstochowy, był dwukrotnie nominowany do najwyższego odznaczenia bojowego - Orderu Virtuti Millitari - za czyn wybitnego męstwa z narażeniem życia podczas wojny z bolszewikami. Opisy tych wydarzeń po niemal...
Od września w 11 częstochowskich szkołach o charakterze zawodowym ruszył prawdopodobnie największy w województwie śląskim projekt ,,miękki", czyli przeznaczony na kształcenie. Obejmuje płatne praktyki i staże, szkolenia i doposażenie pracowni...
Nawet jeśli komuś powinęła się noga na maturze i przystępował do poprawki (jej wynik pozna 12 września), to nadal ma szansę na rozpoczęcie studiów. Częstochowskie publiczne uczelnie wyższe - AJD i politechnika - prowadzą rekrutację niemal na...
W rektoracie Politechniki Częstochowskiej przy ul. Dąbrowskiego powstanie miejsce upamiętnienia żołnierzy 27. Pułku Piechoty. Taką decyzję podjął 1 września - w pierwszym dniu swojego urzędowania - nowy rektor uczelni prof. dr hab. inż. Norbert...
Prawie 70 tys. uczniów i przedszkolaków rozpocznie w czwartek nowy rok szkolny w Częstochowie. Oświata przywykła do zmian, ale w tym roku jest ich wyjątkowo dużo.
Copyright © Agora SA