Wolna Sobota
Nasi XXI-wieczni cenzorzy nie mogą odpowiadać przed prawem wspólnoty, którą sami tworzą i kultywują. Cenzor rzeczywistości nie stoi ponad prawem; raczej - przed prawem - pisze Jacek Dukaj w eseju dla "Wolnej Soboty"
Książki
Jeśli nie zresetujemy naszej cywilizacji cyfrowych wygód, to kto będzie zarządzał dalszymi jej dziejami? Czy to jeszcze jednostki będą się posługiwać technologią? Czy technologia sama zdeterminuje kierunek historii?
Jak teraz reagujesz, jak lubisz, nudzisz się, pożądasz, zazdrościsz, marzysz, wybierasz? Pracując zdalnie. Traktując jako normę kontakt zapośredniczony. Odruchowo odgradzając się od drugiego człowieka. Poddając się ślepo komendom Władzy. Praktykując...
Przyzwyczajamy się do świadomości, że chociaż ja sam nadal siebie nie znam, to rozmaite zewnętrzne wobec mnie agendy znają mnie wystarczająco dobrze, bym zdał na nie moje decyzje i że lepiej na tym wyjdę.
Artykuły
Już za parę lat oni zaczną się sami rozmnażać i wychowywać własne dzieci, oni, pierwszy-drugi miot i to się nieuchronnie przekopiuje na wszystkie pokolenia w przód. Jak w pierwszej sekundzie po Big Bangu mikroskopijna nierówność kwantowa ustawia...
"Inne Światy" to zbiór opowiadań dziesięciorga wybitnych autorów, które zostały zainspirowane obrazami Jakuba Różalskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów ostatnich lat w Polsce.
Magazyn Świąteczny
"Autentyczność" jako słowo-klucz kultury 2.0 powinno być rozumiane tak właśnie: "to na pewno (jeszcze) tylko człowiek"
Esej pochodzi z tomu "Conradology", który ukaże się nakładem wydawnictwa CommaPress.
Kultura
Na ekranie nie dostrzegam połowy rzeczy, które widzę na papierze - pisze Jacek Dukaj
Duży Format
Fragmenty najnowszej powieści
Prezentujemy fragment opowiadania "Katedra" Jacka Dukaja. Na jego kanwie Tomasz Bagiński zrealizował nominowany do Oskara krótkometrażowy film animowany "Katedra". Fragment opowiadania dzięki uprzejmości serwisu internetowego "Stronice Dukaja"
Copyright © Agora SA