Wiadomości z Torunia
Piosenkę "Siekiera, motyka" znamy od dawna. Jej najpopularniejsze warianty powstały podczas II wojny światowej. Najnowsze - związane z wojną w Ukrainie - miesiąc temu. Ich negatywnym bohaterem jest Putin.
Nie wiadomo, co było pierwsze: jajko czy kura. Pewne jest natomiast, że to z jajkiem wiąże się wiele wierzeń, zwyczajów i praktyk. Nie tylko z wielkanocnym.
Na Święta Wielkanocne pisanki zdobione są na różne sposoby. Najbardziej powszechny to malowanie na wiele kolorów. Ale są też inne metody: pisanie wzorów woskiem, wydrapywanie ich ostrym narzędziem, oklejanie.
Kolędowanie, jeden z najdawniejszych zwyczajów, jest ciągle żywy, a niektóre jego formy doczekały się wpisu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Wiadomości z Zielonej Góry
W PRL popularny był niesłuszny pogląd, że gwiazdory są wymysłem ówczesnej władzy i mają zastąpić św. Mikołaja. W rzeczywistości wywodzą się z ludowej kultury, tak jak "Dzieciątko Jezus", "aniołek" i biały "konik szemel". Jak u nas święty Mikołaj,...
Dożynki to najważniejsze święto gospodarskie obchodzone po zebraniu plonów, głównie zbóż. W tradycyjnym kalendarzu uroczystość przypadała 15 sierpnia, czyli w dzień Matki Boskiej Zielnej.
Czas Wielkiejnocy to obrzędy kościelne oraz liczne zwyczaje domowe i gospodarskie. Wiele z nich ma genezę przedchrześcijańską, wiąże się z wyczekiwaniem wiosny i początkiem nowego roku wegetacyjnego.
Z Wigilią i Bożym Narodzeniem wiążą się dziesiątki symboli, rytuałów, wierzeń. Chociaż wracają one do nas co roku, to czy znamy ich genezę, dawne znaczenia i dzisiejszy sens?
Kolędowanie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, karnawałem. Tymczasem w wielu regionach Polski także w Wielkanoc na wiejskich drogach spotkać można było grupki kolędników, zwanych czasem włóczebnikami.
W zapustny wtorek, w tym roku przypadający 25 lutego, warto wybrać się na Kujawy w poszukiwaniu "kozy". O jaką "kozę" chodzi?
Sylwester 2019 w Toruniu. Współcześnie 31 grudnia jest hucznym świętem celebrowanym na całym świecie. Skąd wziął się zwyczaj sylwestrowych zabaw? Na to pytanie odpowiada włoska legenda. A jak bawiono się dawniej w Toruniu?
Św. Mikołaj jest patronem sędziów, pasterzy, bednarzy, cukierników, kupców, marynarzy, więźniów, panien na wydaniu, dzieci. Ale najbardziej znamy go jako świątecznego darczyńcę.
Współczesny św. Mikołaj wygląda zupełnie inaczej niż jego historyczny pierwowzór.
Maria Znamierowska-Prüfferowa 60 lat temu stworzyła Muzeum Etnograficzne w Toruniu, jedno z trzech największych tego typu w Polsce, i unikatowy w Europie skansen w centrum miasta.
Wiadomości z Bydgoszczy
Napisała wojenny szlagier "Siekiera, motyka.", walczyła w AK, była więźniarką Oświęcimia; autorka ponad 700 audycji radiowych, dla twórców ludowych "Wielce Dostojną Panią Profesór". Anna Jachnina
Pogańskie magiczne symbole i praktyki były tak zakorzenione, że wielu z nich nie udało się usunąć, chociaż duchowni energicznie je zwalczali. Skuteczniejsze od zakazów okazało się nadanie im nowych chrześcijańskich sensów.
Z bębna starej pralki automatycznej zrobić można grilla, z dwóch konwi na mleko aparat do bimbru, z opony buty, a ze świecznika instrument muzyczny - to tylko jedne z wielu eksponatów na nowej wystawie w toruńskim Muzeum Etnograficznym.
Od przełomu wieków XIX i XX oprócz dzikich plaż torunianie mogli korzystać z oficjalnych kąpielisk na Wiśle, w okresie międzywojennym nazywanych miejskimi łazienkami. Cieszyły się dużym powodzeniem, chociaż nie brakowało na ich temat głosów bardzo...
Copyright © Agora SA