Wiadomości z Warszawy
Kiedy trzy lata temu nad plac Zbawiciela rozwinęła się Tęcza, cieszyła mnie jak teletubisia. Rozweselała i budziła dumę, że w środku mojego miasta stanął niemożliwy do przeoczenia symbol tolerancji - pisze Grzegorz Piątek.
Nawet taki miejski gołąb jak ja lubi połazić po lesie, podsmażyć się na piasku, zwiedzić coś zabytkowego. Wiem, wiem: kleszcze oraz wiele innych dzikich zwierząt można spotkać również w Warszawie, ale na stolicy świat się nie kończy. Podróżuję więc...
Znaczek z wózkiem inwalidzkim wprowadza w błąd. Sugeruje, że oto rozwiązano problem jakiejś egzotycznej mniejszości. Tymczasem to, co dobre dla wózkowicza, jest najczęściej wygodne dla wszystkich innych.
Ostatnio wyjątkowo często miałem okazję do rozmów z Czechami i Słowakami. I dopiero wtedy okazywało się, jak wiele nas łączy.
W kraju, który urbanistykę wyklął razem z Jerzym Urbanem, miasta rosną sobie beztrosko niczym małolaty ?pilnujące? domu pod nieobecność rodziców.
Kultura
Jeszcze dziesięć lat temu dzieła powojennego modernizmu znikały bez większego rozgłosu. Dziś to już nie do pomyślenia. Ale jak z sensem konserwować spadek po PRL-u?
Przedwojenną wystawę propagandową "Warszawa wczoraj, dziś, jutro" w pół roku obejrzało ponad milion zwiedzających. Na II linii metra widzów może się uzbierać więcej w tydzień, ale tytuł mógłby zostać.
Po pożarze mostu Łazienkowskiego wciąż słychać tę gigantyczną liczbę: 100 tysięcy. Statystycznie mniej więcej tyle pojazdów przetaczało się dziennie przez wysłużoną przeprawę.
Gdy w mieście rośnie nowy budynek, od razu zbiera się sąd. Za oknem tramwaju, na spacerze z psem, w internecie - przede wszystkim w internecie! - zapadają wyroki w trybie doraźnym. Na szafot czy na tron? Hit czy kit? Hot czy not?
- Cztery tysiące śpiących na warszawskich ulicach czy "czterej śpiący" z pomnika na Pradze? Czym naprawdę warto się zajmować tej zimy? - pisze w felietonie Grzegorz Piątek.
Plakaty wyborcze już dawno na śmietniku - mam nadzieję, że w odpowiednim kontenerze. Ale kampanię trudno zapomnieć.
Im zimniej na zewnątrz, im krótsze dni, tym częściej fantazjuję o tym, żeby nie wychodzić z domu aż do wiosny. Czytać i pisać, oglądać seriale, bawić gości i ćwiczyć z Ewą Chodakowską - pisze w felietonie Grzegorz Piątek, krytyk architektury.
Donica ma w Warszawie długą tradycję. Gdy prezydent Starzyński uruchamiał konkurs "Warszawa w kwiatach", wysyłał do obywateli komunikat: "wielka przemiana stolicy dopiero przed nami, a tymczasem niech wystarczą wam ukwiecone balkony i latarnie".
Nowa wystawa w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazuje 25 najważniejszych polskich realizacji architektonicznych po 1989 r. My wybraliśmy własną dziesiątkę. To budynki nie tylko dobre, lecz także takie, które mówią coś istotnego o przemianach...
- Pretendenci do władzy - pokażcie swoją wizję, zamiast stroić się w skrawki czyjejś. Choć mogę sobie wyobrazić, że trudno zachować ostrość widzenia, gdy próbuje się puścić oko do wszystkich wyborców jednocześnie - pisze w felietonie Grzegorz Piątek.
Śpiewy z roku na rok coraz bardziej gromkie, wycie syren coraz donioślejsze - niesie się już po całym kraju. Dym rac coraz gęściej zaczadza umysły, każąc w klęsce powstania warszawskiego widzieć przewrotne zwycięstwo i powtarzać bez namysłu wytarty...
Budował ją Czterdziestolatek, dziś sama Trasa Łazienkowska kończy czterdziestkę. Jak zmieniła Warszawę? I jaką ma przed sobą przyszłość?
Dopasować strój do okazji to trudna sztuka. Nie można cały czas chodzić w platformach, prawda? Choćby się nazywały obywatelskie i miały swoje zalety. Złośliwi nazywają je paltfusami, ale trzeba przyznać, że potrafią zgrabnie wyglądać, zwłaszcza na...
Spacer przez Włochy od wyspy Lampedusy po szczyty Alp i wizyta w toalecie to największe atrakcje tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Jego kurator, gwiazdor architektury Rem Koolhaas, przygotował elektryzujący spektakl - pisze dla...
Mądrość życiowa to mądrość ludowa. W jej posiadanie nie wchodzi się na uniwersytecie ani drogą kropelkową przez podanie ręki Leszkowi Kołakowskiemu. Wypływa z osobistego doświadczenia, które jakiś strzępek tekstu pomaga zamknąć w kilku słowach.
Duży Format
Kaszel palacza, zimne ręce i nogi, uczucie pełności - to tylko niektóre przypadłości, na które można kupić tabletkę. Lekarz zaleciłby palaczowi rzucenie nałogu, posiadaczowi zimnych kończyn - odrobinę gimnastyki dla pobudzenia krążenia, a czującemu...
O tym co kręci klasę średnią pisze w felietonie Grzegorz Piątek.
Podpisuję się pod antynagrodą - Makabryłą dla poznańskiego pseudodworca. Nie chodzi o gust, choć budynek jest efekciarski i pusty jak konkurs Eurowizji.
Już kiedyś się wyszorowała, wypsikała, wstrzyknęła sobie nawet botoks. Ale dziś gołym okiem widać, że to tylko marna estetyzacja była. Z taką urodą zarobić się już nie da. Centralna ma wskoczyć w nowe kiecki.
W ciągu dwóch tygodni od publikacji felietonu, w którym przekonywałem o absurdzie odbudowy tzw. Pałacu Saskiego, sprawy potoczyły się szybko. Presja wywierana przez stowarzyszenie Saski 2018, kierowane przez prawnika wyspecjalizowanego w obsłudze...
- Zamiast naiwnie dopisywać sobie rodowód za pomocą falsyfikatów, powinniśmy poważnie zastanawiać się, jak stworzyć wspaniałe obiekty naszych czasów - pisze w felietonie Grzegorz Piątek, krytyk architektury.
Bez rocznic politycy nie istnieją. To takie ich walentynki albo Dzień Kobiet, gdy starej żonie Polsce można uroczyście wręczyć kwiatek i zabrać na romantyczny spacer czołgiem, choćby na co dzień zabierało się jej rentę i oddawało kolegom. Felieton...
Artykuły
Projekty, które teraz realizuję - te związane z uprawą żywności i z budową architektury dla zwierząt - nie powstały z poczucia obowiązku czy odpowiedzialności, ale dlatego, że dostarczają radości. Rozmowa z architektem Fritzem Haegiem
Dogęszczenie jest potrzebne, ale nie powinno się odbywać na skwerze tylko dlatego, że ktoś wszedł w posiadanie jego fragmentu - pisze architekt Grzegorz Piątek. Apeluje, by nie zabudowywać skweru batalionu Ruczaj.
Decyzja o kształcie remontu Hali Mirowskiej i i niewyburzaniu dobudówki do niej jest krytykowana przez część architektów i varsavianistów. Nasz redakcyjny kolega Jerzy S. Majewski stwierdził: ?Decyzja o pozostawieniu wykusza to uhonorowanie...
Kraj
Nie ma sensu bić się o Wawel. Musimy stworzyć miejsce na miarę współczesnego państwa, którego stolicą jest Warszawa, a nie Kraków, państwa niezależnego od Kościoła, w którym jest miejsce również dla prezydenta-niekatolika (za życia i po śmierci)....
Z niedowierzaniem śledzimy polemiki dotyczące zakazu biegania w Łazienkach. Jest dla nas oczywiste, że bieganie oraz uprawianie innych indywidualnych sportów nie kłóci się z zabytkowym charakterem parku.
Copyright © Agora SA