aktualności
Banki centralne na całym świecie rywalizują w wyścigu technologicznym, którego stawką jest przyszłość systemów walutowych. Czy nowy pieniądz jest już tuż za rogiem?
Eurobarometr: połowa Polaków jest zdania, że przyjęcie euro miałoby pozytywne skutki dla naszej gospodarki, ale tylko 18 proc. respondentów uważa, że jesteśmy na euro gotowi.
Dokładnie rok temu Rada Europejska zatwierdziła pierwszą w historii wspólną emisję długu przez unijne państwa. By go obsłużyć, trzeba wygenerować nadwyżkę 15 mld euro rocznie.
Finanse osobiste
W sporze frankowiczów z bankami zawiniły obie strony, ale banki jednak więcej. Nawet jeśli nie zarabiały na wzroście kursu franka.
technologie
Rozbicie oligopolu Big Techu i nakreślanie ram regulacyjno-fiskalnych jest niezbędne, aby chronić rynek przed niszczeniem konkurencji, konsumentów przed dyktowaniem nieetycznych reguł, podatników przed okradaniem z pieniędzy, a obywateli przed...
Straceńczo ekspansywna polityka pieniężna, której końca nie widać, nieuchronnie doprowadzi do inflacji, gdy tylko światowa gospodarka odbije się po szoku COVID-19. Czy bitcoin ma szansę wejść do głównego nurtu aktywów inwestycyjnych jako bastion...
Światowa gospodarka doznała największego wstrząsu od drugiej wojny światowej. Pandemia COVID-19 zmusza do głębszego zastanowienia się nad ewolucją kapitalizmu. Czy świat dojrzał do rozstrzygnięć na miarę tych, jakie 70 lat temu mieli odwagę podjąć...
Niski koszt pieniądza pomaga firmom przetrwać kryzys COVID-19, ale wiele wskazuje na to, że bezszelestnie hoduje też stada niewypłacalnych i szkodliwych dla gospodarki firm zombi.
Stany Zjednoczone zmagają się z drastycznym spowolnieniem gospodarczym i rekordowym bezrobociem. Tymczasem indeks, który śledzi siłę dolara wobec koszyka wybranych walut, stracił od początku roku tylko 2,5 proc.
Medycznie jesteśmy na tę drugą falę pandemii lepiej przygotowani. Ale ekonomicznie - w sferze gospodarki realnej - najgorsze dopiero przed nami. Inflacja, dług, dodruk pieniądza - co jest najbardziej niebezpieczne?
Jeśli załamie się system dostarczania płynności firmom, te mogą nie przejść kryzysu suchą stopą. A i banki mogą mieć potężne problemy z przetrwaniem
Copyright © Agora SA