Książki
Portal internetowy Lubimyczytac.pl wspólnie z Allegro ogłosił plebiscyt czytelniczy Książka Roku 2021. Na najlepsze książki wydane w ubiegłym roku i zebrane w 15 kategoriach można głosować do końca lutego.
Kultura
Kanadyjski reżyser i producent Ivan Reitman zmarł w wieku 75 lat. Wyprodukowani przez niego "Pogromcy duchów" z 1984 r. stali się hitem kinowym, który zarobił 229 milionów dolarów.
Muzyka
Koncert Anne Sofie von Otter, szwedzkiej królowej mezzosopranów, rozpocznie w sobotę festiwal Opera Rara w Krakowie. Jego organizację od tego roku przejęła w całości Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.
Wiadomości z Krakowa
Od tego roku odpowiedzialność za festiwal Opera Rara bierze na siebie w całości Capella Cracoviensis. Od kilku ostatnich lat współorganizowała to cykliczne wydarzenie z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Teraz będzie inaczej.
Vadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego jeden z koncertów skrzypcowych tego legendarnego włoskiego wirtuoza. Da dwa koncerty - w Warszawie i w Krakowie.
Maria Nurowska nie żyje. Pisarka miała 77 lat. Bohaterkami jej książek były kobiety nieprzeciętne, namiętne, wielkie osobowości, którym partnerzy nie byli w stanie dotrzymać kroku.
ZAZ, wielka gwiazda francuskiego popu, nagrała nową piosenkę pod tytułem "Tout la-haut". Klip, w którego realizacji brali udział polscy twórcy, wyreżyserowała Olga Czyżykiewicz.
Jacek Braciak i jego syn Konrad udzielili pierwszego wspólnego wywiadu dwumiesięcznikowi "Replika", poświęconemu sprawom społeczności LGBT+. Aktor wyjaśnia, dlaczego dwa miesiące wcześniej wyoutował Konrada w mediach. "Moje dzieci to ludzie wolni" -...
Dziś pogrzeb Barbary Krafftówny. Urna z prochami wielkiej aktorki zostanie umieszczona w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 12 będzie można oglądać transmisję z nabożeństwa.
Oscary próbują się zrehabilitować. Akademia Filmowa zleciła serię wywiadów z latynoskimi aktorami. - Mam blizny na głowie od uderzania nią w szklany sufit - mówi w pierwszym odcinku John Leguizamo, amerykański aktor pochodzenia kolumbijskiego.
Polacy uwielbiają piąteczek. Piosenką numer jeden w polskich rozgłośniach radiowych w 2021 roku był "Friday" wyprodukowany przez didżeja Ritona. "Ale jazz!" nagrany przez polskich artystów sanah i Vita Bambina zajął trzecie miejsce na liście...
Premiera opery Mozarta w inscenizacji Netii Jones i jej współpracowniczek utrzymana jest bardzo w duchu #MeToo. A poza tym znakomita. Szkoda, że bez polskiego śpiewaka w roli tytułowej - bas Adam Palka wycofał się w ostatniej chwili.
Artysta, który mimo upływu czasu jest wciąż w stanie dawać słuchaczom tyle żarliwości i radości gry, może uważać swoje życie za spełnione. W Filharmonii Paryskiej wystąpiła legendarna argentyńska pianistka Martha Argerich, a towarzyszyli jej...
Powstała polska gra komputerowa o stanie wojennym pod tytułem "Martial Law". Bohater, aby dostać dla córki upragnione mandarynki, wyprawia się do miasta jak w nieznane. Po drodze mija żołnierzy, pijaków, kolejki, ale też życzliwych ludzi.
Paweł Szamburski: - Nie wierzę w religijne dogmaty. Modlę się na klarnecie. Chodzę do kościoła, w którym sam jestem duchownym
Amerykańska Gildia Aktorów Ekranowych (SAG) ogłosiła nominacje do swoich nagród. Największe szanse na najwięcej nagród ma "Sukcesja", serial HBO GO o nieprzyzwoicie bogatej rodzinie Royów.
"Bitwa o kulturę" z Grzegorzem Jarzyną, "Niechciani" - nowy cykl filmowy Tomasza Kolankiewicza i filmowe urodziny Dawida Lyncha w Iluzjonie. Polecamy wydarzenia kulturalne, których nie można przegapić.
"Świetne, najwyższej klasy science fiction " - pisze "The New Yorker" o prozie Stanisława Lema i zastanawia się, dlaczego pisarz ukrywał swoje żydowskie pochodzenie. Amerykanie uczcili jego setną rocznicę urodzin, wydając osiem książek jego...
"Trey Songz zgwałcił mnie w Las Vegas Hotel. Do tej pory nie mogę otrząsnąć się z tego koszmaru" - wyznała 11 stycznia na swoim Instagramie amerykańska koszykarka Dylan Gonzalez. Wcześniej na Twitterze napisała, że znany hiphopowiec to gwałciciel.
"Sylwester marzeń z Dwójką" był polski, arcypolski - odwrócony czterema literami do rzeczywistości, mrugający oczkiem: "Furda tam jakieś korony-omikrony, złego licho nie weźmie, Bóg z nami, cieszmy się, zabawa trwa".
"Tribute to Gulda" to arcyciekawa płyta nagrana przez polskiego pianistę Adama Kośmieję, na której znalazły się improwizowane utwory Friedricha Guldy, mieszanka jazzu, baroku i klasycyzmu.
Występy u boku hollywoodzkich sław, premiery na deskach najważniejszych światowych teatrów, koncerty w najlepszych klubach i zachwyty krytyków literackich. Z zagranicznych sukcesów naszych rodaków jesteśmy dumni.
Oto dziesiątka polskich artystek i artystów, którzy w 2021 roku chwycili wiatr w żagle, pokazali mistrzostwo. Niektórzy z nich to debiutanci, talent i praca innych żarzyły się już wcześniej. Ale w 2021 to był ogień!
Oto 10 płyt z muzyką polską lub w wykonaniu polskich artystów, które ukazały się w tym roku nakładem prestiżowych zagranicznych wytwórni. Warto słuchać i dzielić się z innymi, również w formie świątecznego prezentu.
Pruderia w muzyce klasycznej nie nadąża za mediami społecznościowymi, ale za to ujawnia patriarchalny korzeń. Bruce Liu w samych bokserkach na basenie w Rio jest OK, Jewa Gieworgian w kostiumie kąpielowym, też na basenie, choć w Warszawie - już nie.
Zastanawialiście się, jak brzmi muzyka klasyczna pisana na dragach? Posłuchajcie 17 grudnia utworu Fausto Romitellego "Professor Bad Trip" w cyklu Post Scriptum. To muzyczne dopowiedzenie festiwalu Sacrum Profanum, który w tym roku odbył się pod...
"La Boheme" Giacomo Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej nie budzi łatwego zachwytu. To spektakl o wypaleniu i śmierci, trudno tu o fajerwerki, choć nie brakuje widowiskowych scen.
W Paryżu Magdalena Kozena śpiewa o pożądaniu Fedry, a w Centre Pompidou trwa jeszcze retrospekcja malarstwa Georgii O'Keeffe.
W trudnych czasach powinniśmy skupić się na tym, żeby pomóc przetrwać tym, którzy są w gorszej sytuacji niż my. W trudnych czasach trzeba być oparciem, a nie szukać oparcia w sztuce. Zresztą czy nie taki jest temat "La Boheme"? Rozmowa z Barbarą...
- Jeśli chcemy się uratować, musimy wygrać wybory w 2023 r. To jest wóz albo przewóz. Ale nawet jeśli wygramy, to nie będzie to już rzeczywistość sprzed sześciu lat - mówi wybitny kompozytor Paweł Szymanski, którego koncert na festiwalu Eufonie...
Wspomnienia Sinéad O'Connor swoją szczerością wprawiają w zakłopotanie, a biografia Karola Szymanowskiego pokazuje kompozytora jako wyoutowanego geja-podrywacza. Polecamy 5 książek o muzyce pod choinkę.
- "La Boheme" jest o utracie świata takiego, jakim był dotąd - mówi reżyserka Barbara Wysocka, która przenosi na scenę słynną operę Pucciniego.
- Cenzura weszła w świat muzyki. Władza, której poczynań nie popieram, idzie coraz dalej. Zaczęło się od teatru, od wystaw, od usuwania ze stanowisk niewygodnych władzy osób. Uznałam, że trzeba reagować - mówi pianistka Anna Górecka, córka Henryka...
Teatr Wielki - Opera Narodowa wspomina Krzysztofa Pendereckego, a Mitch & Mitch przywołują Ennio Morricone. Transatlantyk zaprasza na filmowe hity w Fabryce Norblina, a ceniona monachijska wytwórnia ECM organizuje trzydniową serię koncertów....
Fani na całym świecie mogą cieszyć się pierwszą solową płytą Bruce'a Liu wydaną pod żółtym szyldem legendarnej wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon. To nagrania z 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie
W trakcie słów Jarosława Kaczyńskiego w ocenzurowanym utworze Pawła Szymańskiego miał nastąpić huk pistoletu. "Raczej kapiszonu" - mówi kompozytor.
Trwa dobra passa uwielbianego na świecie Jakub Józefa Orlińskiego. 23 listopada kontratenor debiutuje na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
- Cenzura wkroczyła na teren muzyki - uważa Paweł Szymański. Jeden z najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów miał zaprezentować swój nowy utwór na festiwalu Eufonie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Zacytował w nim prezesa PiS -...
Niedługo po 18. Konkursie Chopinowskim w Warszawie 63-letni Pogorelich zaprosił paryskich słuchaczy na recital wypełniony wyłącznie utworami Fryderyka Chopina.
Na prawicy namnożyło się ekspertów od Chopina. Nie, nie ma to związku z zakończonym niedawno 18. Konkursem Chopinowskim, tylko z kryzysem uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej. Ale jak to?
Copyright © Agora SA