klimat
Mikroskopijne glony w glebie wychwytują 3,6 gigaton węgla rocznie. To ok. 30 proc. węgla pochodzącego z emisji CO2 w wyniku spalania przez człowieka paliw kopalnych i ledwie ułamek tego, jak wciąż niezbadane jest życie gleby.
rolnictwo
Polska jest jednym z największych producentów mięsa w Unii Europejskiej. Na eksportowy sukces składa się tania siła robocza i pominięcie kosztów środowiskowych, których nie uwzględni cena udka kurczaka w supermarkecie.
Komisja Europejska
Ponad 1000 miejscowości w Polsce nie ma systemu zbierania ścieków komunalnych. To powód, dla którego Komisja Europejska wniesie przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Polska znalazła się w grupie dziesięciu państw oskarżanych przez europejskich aktywistów o rozwadnianie unijnych przepisów na temat zbierania i udostępniania danych o pestycydach. Problematyczne okazało się nawet to, by rolnicy przekazywali je w...
granica polsko-białoruska
Równolegle do budowy muru w Puszczy Białowieskiej wojsko rozciąga zasieki nad Bugiem. Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że dba o przyrodę. Jak? Nie wiadomo.
Klimat i Środowisko
Pod apelem o wstrzymanie budowy muru na granicy polsko-białoruskiej do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - zgodnie z prawem UE i wymogami ochrony przyrody - podpisali się naukowcy z całej Europy.
mleko
Oatly, szwedzka firma produkująca roślinne alternatywy dla mleka, ma kłopoty w Wielkiej Brytanii po tym, gdy reklamowy watchdog przyjrzał się twierdzeniom, jakie stosowała w reklamach, porównując swoje produkty do krowiego mleka.
metan
W samych Stanach Zjednoczonych kuchenki gazowe w ciągu roku odpowiadają za emisje porównywalne z tymi, jakie są udziałem pół miliona samochodów na benzynę. Ale to nie koniec niepokojących wiadomości.
ekologia Opole
To pierwszy taki przypadek. Naukowcom udało się opisać nowy wymarły gatunek chrząszcza, ponieważ niemal w całości zachował się w skamieniałych odchodach dinozaura pod Krasiejowem w województwie opolskim.
Mniejszość Niemiecka
- Nie mogę sobie wyobrazić, w jaki sposób rząd mógłby unieść ciężar decyzji o jawnej dyskryminacji. To postawiłoby nas poza nawiasem europejskich demokracji - mówi o pomyśle odebrania mniejszości niemieckiej pieniędzy na naukę niemieckiego prof....
paliwa kopalne
Jej ślad węglowy jest porównywalny z emisjami 1,2 mln samochodów. Na dodatek elektrownia wodorowa Shella jest powiązana z kontrowersyjną eksploatacją piasków bitumicznych w Kanadzie.
Pakistan
Lamparty są największymi drapieżnikami w rejonie, ich kontakty z ludźmi są coraz częstsze. Pierwszy powód to hodowla bydła, drugi to deforestacja.
mikroplastik
A oprócz pyłu z opon do najbardziej oddalonych zakątków świata zawędrowały maleńkie fragmenty foliówek, ubrań, jednorazowych opakowań i sztućców. I to nie wczoraj, a już kilkadziesiąt lat temu. Ich wpływ na środowisko jest zbadany tylko częściowo.
Veganuary, styczniowe wyzwanie weganizmu po świątecznym obżarstwie, angażuje setki tysięcy ludzi na świecie. Ale zaraz za nim idzie Regenuary - ruch zapoczątkowany przez "etycznych rzeźników". Wojna o kotleta trwa.
Indonezja
Nazwa nowej stolicy Indonezji została wybrana spośród 80 propozycji. Dżakarta, dotychczasowa stolica, w której mieszka 10 mln ludzi, tonie w tempie nawet 25 cm na rok.
Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew to nie tylko jedno z największych herbariów na świecie, przepastna biblioteka i atrakcja turystyczna odwiedzana przez setki tysięcy ludzi przyjeżdżających do Londynu. To także placówka badawcza o międzynarodowym...
globalne ocieplenie
Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych i poseł do Parlamentu Europejskiego, chciał wyśmiać aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg. Nie wyszło.
węgiel
Nowy czeski rząd opublikował swój program, a w nim deklarację odejścia od węgla do 2033 roku. To o pięć lat wcześniej niż przymiarki poprzedniego rządu.
zwierzęta
Pod koniec grudnia świat obiegły zdjęcia ciał żurawi unoszących się na tafli jeziora Hula. Zabiła je ptasia grypa.
Leonardo DiCaprio
Trzeba przyznać, że aktor zasłużył sobie na to wyróżnienie, bo wcześniej walczył o ocalenie lasu, w którym dokonano odkrycia.
Wielka Brytania
Do najbardziej znanego parku w Londynie mogą wrócić bobry, a brytyjscy rolnicy dostaną pieniądze na sadzenie drzew i przywracanie mokradeł.
wilki
W lesie grudzickim pojawił się wilk, jego zdjęcie opublikowało opolskie nadleśnictwo. - W trakcie spacerów w lesie warto uważać na swoje psy. Natomiast dla ludzi wilk nie stanowi zagrożenia, ma wrodzony lęk przed nami - piszą leśnicy. Obecność wilka...
Na swoich profilach w mediach społecznościowych liderzy Mniejszości Niemieckiej zaczęli publikować swoje zdjęcia z zasłoniętymi ustami. To nowa forma protestu przeciwko zabieraniu pieniędzy na dodatkowy niemiecki w szkole.
Można powiedzieć, że Puszcza Białowieska ma pecha, że leży na granicy z Białorusią. Ale jej pech nie polega na tym, gdzie leży, tylko na tym, kto rządzi.
Powód skargi? Rysie, wilki i Puszcza Białowieska. A właściwie to, że rząd PiS i jego sejmowa większość uznali, że w tej sprawie przepisy środowiskowe nie będą obowiązywać. I już.
Alaska
W kolonizacji bez wątpienia pomogła zmiana klimatu. Wielkim pytaniem jest jednak nie tylko to, jak ocieplenie klimatu wpłynęło na sukces bobrów na Alasce, ale też to, jak one same wpłyną na ocieplające się środowisko dalekiej północy.
Holandia, choć jest jednym z najmniejszych państw Europy, jest też jednym z głównych eksporterów mięsa. Przez lata wydajność i pomysłowość holenderskiej produkcji budziła podziw. Dziś przynosi konieczność uporania się z ceną sukcesu.
Jest wiele powodów, by sądzić, że drut żyletkowy na brzegu rzeki to śmiertelna pułapka dla zwierząt. I niewiele, by uznać, że ktokolwiek wziął ten problem pod uwagę, budując zasieki na Bugu.
plastik
Badacze obserwowali życie, które toczy się na gruzach wypłukanych do oceanu po tsunami w 2011 roku i plastikowych tratwach w wielkich skupiskach śmieci. Doszli do wniosku, że utworzyły się tam nieznane dotąd społeczności. Ich potencjalne znaczenie...
Wiadomości Opole
- Nikt mnie nie będzie przymuszał do głosowania w określony sposób: ani opozycja, ani tym bardziej taki rząd. Retoryka Kowalskiego jest nie tylko antymniejszościowa, ale też przede wszystkim antydemokratyczna - mówi poseł mniejszości Ryszard Galla
bioróżnorodność
To, co kiedyś było bogatym gatunkowo siedliskiem wielu owadów i gatunków ptaków, jest teraz często nawożonym łajnem polem trawiastym. Zamiast wielu gatunków traw i kwiatów na tych polach rośnie tylko jeden rodzaj trawy. Inne obszary zostały...
Poseł Kowalski domaga się "symetrii" w stosunkach polsko-niemieckich, biorąc przy okazji polskich obywateli na zakładników. O co chodzi? O rozgłos.
grzyby
Naukowcy i aktywiści chcą pobrać 10 tys. próbek gleby i wykorzystać uczenie maszynowe, by stworzyć mapę najważniejszej podziemnej sieci świata.
Unia Europejska
Od miesięcy Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, pojawia się na spotkaniach, gdzie słyszy, że ekologia to nowy marksizm, a Europejski Zielony Ład to zamach na tradycję. Teraz musi przeprowadzić reformę rolnictwa i namówić Polskę do...
muzea
Najpierw Muzeum Nauki w Londynie musiało się zmierzyć z medialną burzą, potem ze strajkiem okupacyjnym, a teraz współpracy z nim odmówili naukowcy. O co chodzi? O sponsora, który do 2030 r. chce być największą firmą dostarczającą energię odnawialną....
To niecodzienny widok, by leśnicy obsiewali żytem fragment lasu. Ich zdaniem to pomoże w walce z pędrakami chrabąszczy. Słusznie?
szczury
Na wyspie Lord Howe skończył się czteroletni program tępienia gryzoni na olbrzymią skalę. Efekt: szczury znów się tam pojawiły.
COP26
Porozumienie przyjęte podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow to wymuszony kompromis. Jak ujął to John Kerry, pełnomocnik prezydenta USA ds. zmian klimatu: "Jeśli negocjacje są dobre, nikomu nie jest wygodnie". Rzeczywiście: nie jest.
- Cała polityka rządu, przynajmniej obecna, polega na tym, żeby zrzucić możliwie wiele działań na samorządy, nie dając im ani narzędzi, ani, co ważniejsze, pieniędzy na te działania - mówi w Glasgow podczas COP26 "Wyborczej" Hanna Zdanowska,...
- Jest dobra wiadomość: jeszcze nie przespaliśmy momentu na inwestowanie w odnawialne źródła energii, a nawet możemy wykorzystać coś, co się nazywa premią zapóźnienia - mówi Marcin Kowalczyk, szef Działu Klimatycznego WWF Polska i obserwator...
Copyright © Agora SA