Gdyby najbogatsi pozbyli się ropy i gazu w ciągu 12 lat, daliby szansę biednym na to, że transformacja energetyczna ich nie zniszczy.
Niektóre rośliny się dostosują, inne będą migrować, a jeszcze inne okażą się przydatne dla ludzi. Antropocen to dla przyszłości roślin ucho igielne. Którym uda się przecisnąć?
Wojna w Ukrainie odsłoniła kolejne niesprawiedliwości współczesnego świata. Podczas gdy jedni okazują się zbyt biedni, by się wyżywić, inni w tym czasie spalają potrzebne im uprawy w bakach swoich SUV-ów.
Ośmiornice zostały przyłapane na chowaniu się w butelkach, zagrzebywaniu pod stosem nakrętek, przenoszeniu śmieci, a nawet konkurowaniu o nie. To coraz bardziej powszechne, biorąc pod uwagę ilość śmieci w wodzie oraz coraz wyraźniejszy deficyt...
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie zostawił suchej nitki na decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań wydobycia węgla ze złóż na Polesiu. Jej braki wyliczył na ponad 20 stronach maszynopisu.
Na specjalnym chatbocie można wybrać m.in. kategorie: niebezpieczne odpady wojskowe, wypadki przemysłowe, promieniowanie. A ministerstwo środowiska apeluje: "Wasze wiadomości będą cennym dowodem w pozwach".
Ostrożny szacunek jest taki, że 170 milionom dorosłym Amerykanów przez ekspozycję na ołów "zniknęło" 824 milionów punktów na testach IQ. Benzyna ołowiowa została w Stanach zakazana dopiero w 1996 roku. W Polsce jeszcze później.
Ukraina chce, żeby Rosja została wykluczona z konwencji ramsarskiej, która mówi o ochronie mokradeł. - W kontekście trwającej wojny odebrałem to jako postulat dość absurdalny, ale może jest w tym pewna metoda - komentuje prof. Wiktor Kotowski,...
Ukraińskie MSZ podało, że linia zasilająca elektrownię w Czarnobylu została zniszczona. Awaryjne generatory są w stanie dostarczyć prąd maksymalnie przez 48 godzin.
Na każdym etapie od hodowli zwierząt, do momentu gdy mięso znajduje się na talerzu, można ograniczyć marnotrawstwo - podkreślają eksperci. Tymczasem popyt na mięso rośnie, ale jesteśmy wobec niego coraz bardziej wybredni.
Po wybuchu wojny na Ukrainie polska minister klimatu zaproponowała zawieszenie podstaw Europejskiego Zielonego Ładu, a na prawicy już słychać, że w ramach uniezależniania się od Rosji należy zostać przy węglu. Taki scenariusz to przepis na...
Dziko rosnące zioła, owoce czy grzyby nie tylko wzbogacają dietę o ważne dla zdrowia mikroelementy, ale są też pasem bezpieczeństwa w świecie zdominowanym przez monokulturowe uprawy.
Na opakowaniu znajduje się zwykle tylko informacja o "rybie oceanicznej", ewentualnie o tuńczyku lub łososiu. Tymczasem w karmie dla psów można odnaleźć ślad chronionych i zagrożonych rekinów.
Nocny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej postawił na nogi krajowe i międzynarodowe agencje energii atomowej. To największa elektrownia jądrowa w Europie.
Wirus ASF zdziesiątkował populację dzików. To sprawiło, że dęby w Puszczy Białowieskiej dostały historyczną szansę.
Zakaz jest bardzo szeroki, obejmuje nawet lajkowanie postów na Facebooku. I nie dotyczy tylko leśników, ale też pracownikow Ministerstwa Klimatu. Wyborcza" dotarła do kluczowych dokumentów.
Poprzedni minister klimatu zapowiedział, że nazwa ekogroszek wyleci z rozporządzenia dotyczącego jakości paliw jako wprowadzająca w błąd. Nowa minister... też zapowiada, ale postępów prac legislacyjnych nie widać. A ekogroszek, o którym wielu ludzi...
Opublikowany dziś raport IPCC podsumowuje aktualną wiedzę naukową na temat adaptacji do zmiany klimatu. Europie naukowcy wskazali cztery najważniejsze obszary ryzyka.
Nowy raport IPCC podsumowujący stan naszej walki o ochronę klimatu, bardziej niż kiedykolwiek podkreśla konieczność lepszej ochrony przyrody, mądrzejszego planowania i sprawiedliwego zarządzania zasobami. Ale czy świat te wnioski w ogóle usłyszy?
Zatrucia toksycznym dymem, skażenie gleby i wód podziemnych - to możliwe skutki ataku rakietowego na bazę paliw pod Kijowem. Usuwanie skutków ataku może potrwać kilkadziesiąt lat.
Po zajęciu Czarnobyla przez wojska rosyjskie Polska chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wspiera ją Kanada.
Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała o przekroczeniu poziomów kontrolnych promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja: zagrożenia nie ma.
Głównymi bohaterami tej historii są meksykańscy rolnicy, nietoperze, agawy i tequila. To burzliwy związek na dobre i na złe.
Nadleśnictwo Biała Podlaska zrobiło się sławne na całą Polskę po pogratulowaniu wojsku rozciągnięcia zasieków z drutu żyletkowego w rezerwacie przyrody. Potem okazało się, że to niejedyny "kwiatek" na profilu, za który odpowiada nadleśniczy -...
Dąb Bartek. Potomstwo najsłynniejszego dębu w Polsce ma rosnąć w całej Polsce i być sadzone przy rożnego rodzaju rocznicach i uroczystościach. Bartek, choć żołędzie produkuje już bardzo rzadko, według leśników wciąż jest dość witalny jak na tak...
Spektakularna wyprawa na Mount Everest przyniosła unikatowy odwiert lodu, najwyżej zainstalowane stacje pogodowe i kluczowy wniosek: lodowiec rozciągający się na dachu świata może zniknąć do połowy wieku.
Od wczoraj lądowe farmy wiatrowe pracują pełną parą. Powodem są oczywiście potężne wichury. W Polsce padł drugi rekord w produkcji energii z wiatru.
Poziom morza u wybrzeży USA podniesie się do 2050 roku o 25-30 centymetrów. Może się wydawać, że to niewiele, ale to oznacza, że w ciągu najbliższych 30 lat woda podniesie się o tyle, co poprzednio zajęło jej całe stulecie.
Mikroskopijne glony w glebie wychwytują 3,6 gigaton węgla rocznie. To ok. 30 proc. węgla pochodzącego z emisji CO2 w wyniku spalania przez człowieka paliw kopalnych i ledwie ułamek tego, jak wciąż niezbadane jest życie gleby.
Polska jest jednym z największych producentów mięsa w Unii Europejskiej. Na eksportowy sukces składa się tania siła robocza i pominięcie kosztów środowiskowych, których nie uwzględni cena udka kurczaka w supermarkecie.
Ponad 1000 miejscowości w Polsce nie ma systemu zbierania ścieków komunalnych. To powód, dla którego Komisja Europejska wniesie przeciwko Polsce sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Polska znalazła się w grupie dziesięciu państw oskarżanych przez europejskich aktywistów o rozwadnianie unijnych przepisów na temat zbierania i udostępniania danych o pestycydach. Problematyczne okazało się nawet to, by rolnicy przekazywali je w...
Równolegle do budowy muru w Puszczy Białowieskiej wojsko rozciąga zasieki nad Bugiem. Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że dba o przyrodę. Jak? Nie wiadomo.
Pod apelem o wstrzymanie budowy muru na granicy polsko-białoruskiej do czasu przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - zgodnie z prawem UE i wymogami ochrony przyrody - podpisali się naukowcy z całej Europy.
Oatly, szwedzka firma produkująca roślinne alternatywy dla mleka, ma kłopoty w Wielkiej Brytanii po tym, gdy reklamowy watchdog przyjrzał się twierdzeniom, jakie stosowała w reklamach, porównując swoje produkty do krowiego mleka.
W samych Stanach Zjednoczonych kuchenki gazowe w ciągu roku odpowiadają za emisje porównywalne z tymi, jakie są udziałem pół miliona samochodów na benzynę. Ale to nie koniec niepokojących wiadomości.
To pierwszy taki przypadek. Naukowcom udało się opisać nowy wymarły gatunek chrząszcza, ponieważ niemal w całości zachował się w skamieniałych odchodach dinozaura pod Krasiejowem w województwie opolskim.
- Nie mogę sobie wyobrazić, w jaki sposób rząd mógłby unieść ciężar decyzji o jawnej dyskryminacji. To postawiłoby nas poza nawiasem europejskich demokracji - mówi o pomyśle odebrania mniejszości niemieckiej pieniędzy na naukę niemieckiego prof....
Jej ślad węglowy jest porównywalny z emisjami 1,2 mln samochodów. Na dodatek elektrownia wodorowa Shella jest powiązana z kontrowersyjną eksploatacją piasków bitumicznych w Kanadzie.
Lamparty są największymi drapieżnikami w rejonie, ich kontakty z ludźmi są coraz częstsze. Pierwszy powód to hodowla bydła, drugi to deforestacja.
Copyright © Agora SA