Chile
W Santiago woda będzie rotacyjnie zakręcana niemal 2 mln ludzi jednocześnie. W kraju, gdzie susza trwa już 13. rok, potrzebujące niewyobrażalnej ilości wody uprawy awokado mają się świetnie. Korzysta z nich głównie Europa.
Zmiana Klimatu
W doniesieniach dotyczących ocieplenia klimatu bardzo rzadko pojawiają się wiadomości mogące uchodzić za optymistyczne. A jeszcze rzadziej, jeśli bazują na obietnicach polityków. Ale właśnie ukazała się analiza zobowiązań co do redukcji emisji gazów...
Puszcza Białowieska
Zwykły płot jest najmniej docenionym czynnikiem potrafiącym zmienić cały ekosystem. A my budujemy właśnie mur przez środek Puszczy Białowieskiej, która jest ostatnim dzikim kawałkiem lasu niżowego w Europie. Co może pójść nie tak?
To dylemat podobny do tego, jak ocenić winę w trakcie bójki, w której wszyscy okładają się pięściami i wskazują palcem na coraz to innych winnych. A jednak pytanie o to, kto ponosi jaką część odpowiedzialności za doprowadzenie świata na skraj...
zwierzęta
W Kolumbii Brytyjskiej około 20 lwów morskich stołuje się od końca marca na farmie łososi. Dla inteligentnych drapieżników taka farma jest jak fast food. Nic dziwnego, że bardzo trudno je stamtąd wyprosić.
rolnictwo
Genom ziemniaka uchodził dotąd za szczególnie skomplikowany. Sekwencjonowania udało się dokonać ponad 20 lat po rozszyfrowaniu genomu ludzkiego. Dokonali tego niemieccy naukowcy.
Wojna w Ukrainie obnażyła wady globalnej produkcji rolnej. Wstrząs, jaki wywołało zablokowanie portów na Morzu Czarnym, może się przyczynić do wycinki lasów deszczowych i kolejnej fali migracji do Europy. Ale może też pomóc w stworzeniu...
torfowiska
Mur, który budujemy w Puszczy Białowieskiej kosztem przyrody, czołgom się nie oprze, natomiast przez porządne mokradła czołgi przecież nie przejadą. Zwłaszcza że coraz rzadziej mamy do czynienia z zimami, które ścinają torfowiska.
ptaki
Europejskie ptaki wcześniej składają jaja, mają inną liczbę potomstwa, a rozmiary ich ciała się zmieniają. Wiadomo, że to przez ocieplenie klimatu, ale - co ważne - także przez inne czynniki, na które również mamy wpływ.
Gospodarka cyrkularna
Każdy Europejczyk, kupując nowy telefon, meble czy ubrania, będzie wiedział, jaka jest trwałość produktu i czy da się go naprawić. Komisja Europejska zapowiada walkę z bezmyślnym konsumowaniem i wyrzucaniem towarów.
polityka klimatyczna
PiS, który stara się przekonać, że Europa mówi dziś głosem Polski, chce przeprowadzić transformację energetyczną, kwestionując politykę klimatyczną Unii. Na plecach czuje - co oczywiste - oddech ekologów, ale też unijnych urzędników i własnego...
plastik
Nanocząsteczki tworzyw sztucznych naukowcy znaleźli u ok. 80 proc. badanych osób. To pierwszy taki eksperyment.
Gdyby najbogatsi pozbyli się ropy i gazu w ciągu 12 lat, daliby szansę biednym na to, że transformacja energetyczna ich nie zniszczy.
Klimat i Środowisko
Niektóre rośliny się dostosują, inne będą migrować, a jeszcze inne okażą się przydatne dla ludzi. Antropocen to dla przyszłości roślin ucho igielne. Którym uda się przecisnąć?
wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie odsłoniła kolejne niesprawiedliwości współczesnego świata. Podczas gdy jedni okazują się zbyt biedni, by się wyżywić, inni w tym czasie spalają potrzebne im uprawy w bakach swoich SUV-ów.
Ośmiornice zostały przyłapane na chowaniu się w butelkach, zagrzebywaniu pod stosem nakrętek, przenoszeniu śmieci, a nawet konkurowaniu o nie. To coraz bardziej powszechne, biorąc pod uwagę ilość śmieci w wodzie oraz coraz wyraźniejszy deficyt...
Polesie
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie zostawił suchej nitki na decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań wydobycia węgla ze złóż na Polesiu. Jej braki wyliczył na ponad 20 stronach maszynopisu.
Na specjalnym chatbocie można wybrać m.in. kategorie: niebezpieczne odpady wojskowe, wypadki przemysłowe, promieniowanie. A ministerstwo środowiska apeluje: "Wasze wiadomości będą cennym dowodem w pozwach".
zanieczyszczenie środowiska
Ostrożny szacunek jest taki, że 170 milionom dorosłym Amerykanów przez ekspozycję na ołów "zniknęło" 824 milionów punktów na testach IQ. Benzyna ołowiowa została w Stanach zakazana dopiero w 1996 roku. W Polsce jeszcze później.
Ukraina chce, żeby Rosja została wykluczona z konwencji ramsarskiej, która mówi o ochronie mokradeł. - W kontekście trwającej wojny odebrałem to jako postulat dość absurdalny, ale może jest w tym pewna metoda - komentuje prof. Wiktor Kotowski,...
Czarnobyl
Ukraińskie MSZ podało, że linia zasilająca elektrownię w Czarnobylu została zniszczona. Awaryjne generatory są w stanie dostarczyć prąd maksymalnie przez 48 godzin.
mięso
Na każdym etapie od hodowli zwierząt, do momentu gdy mięso znajduje się na talerzu, można ograniczyć marnotrawstwo - podkreślają eksperci. Tymczasem popyt na mięso rośnie, ale jesteśmy wobec niego coraz bardziej wybredni.
Po wybuchu wojny na Ukrainie polska minister klimatu zaproponowała zawieszenie podstaw Europejskiego Zielonego Ładu, a na prawicy już słychać, że w ramach uniezależniania się od Rosji należy zostać przy węglu. Taki scenariusz to przepis na...
bioróżnorodność
Dziko rosnące zioła, owoce czy grzyby nie tylko wzbogacają dietę o ważne dla zdrowia mikroelementy, ale są też pasem bezpieczeństwa w świecie zdominowanym przez monokulturowe uprawy.
rekin
Na opakowaniu znajduje się zwykle tylko informacja o "rybie oceanicznej", ewentualnie o tuńczyku lub łososiu. Tymczasem w karmie dla psów można odnaleźć ślad chronionych i zagrożonych rekinów.
Nocny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej postawił na nogi krajowe i międzynarodowe agencje energii atomowej. To największa elektrownia jądrowa w Europie.
Wirus ASF zdziesiątkował populację dzików. To sprawiło, że dęby w Puszczy Białowieskiej dostały historyczną szansę.
Lasy Państwowe
Zakaz jest bardzo szeroki, obejmuje nawet lajkowanie postów na Facebooku. I nie dotyczy tylko leśników, ale też pracownikow Ministerstwa Klimatu. Wyborcza" dotarła do kluczowych dokumentów.
ekogroszek
Poprzedni minister klimatu zapowiedział, że nazwa ekogroszek wyleci z rozporządzenia dotyczącego jakości paliw jako wprowadzająca w błąd. Nowa minister... też zapowiada, ale postępów prac legislacyjnych nie widać. A ekogroszek, o którym wielu ludzi...
raport IPCC
Opublikowany dziś raport IPCC podsumowuje aktualną wiedzę naukową na temat adaptacji do zmiany klimatu. Europie naukowcy wskazali cztery najważniejsze obszary ryzyka.
Nowy raport IPCC podsumowujący stan naszej walki o ochronę klimatu, bardziej niż kiedykolwiek podkreśla konieczność lepszej ochrony przyrody, mądrzejszego planowania i sprawiedliwego zarządzania zasobami. Ale czy świat te wnioski w ogóle usłyszy?
Zatrucia toksycznym dymem, skażenie gleby i wód podziemnych - to możliwe skutki ataku rakietowego na bazę paliw pod Kijowem. Usuwanie skutków ataku może potrwać kilkadziesiąt lat.
Po zajęciu Czarnobyla przez wojska rosyjskie Polska chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wspiera ją Kanada.
Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała o przekroczeniu poziomów kontrolnych promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja: zagrożenia nie ma.
Meksyk
Głównymi bohaterami tej historii są meksykańscy rolnicy, nietoperze, agawy i tequila. To burzliwy związek na dobre i na złe.
Nadleśnictwo Biała Podlaska zrobiło się sławne na całą Polskę po pogratulowaniu wojsku rozciągnięcia zasieków z drutu żyletkowego w rezerwacie przyrody. Potem okazało się, że to niejedyny "kwiatek" na profilu, za który odpowiada nadleśniczy -...
dąb Bartek
Dąb Bartek. Potomstwo najsłynniejszego dębu w Polsce ma rosnąć w całej Polsce i być sadzone przy rożnego rodzaju rocznicach i uroczystościach. Bartek, choć żołędzie produkuje już bardzo rzadko, według leśników wciąż jest dość witalny jak na tak...
Spektakularna wyprawa na Mount Everest przyniosła unikatowy odwiert lodu, najwyżej zainstalowane stacje pogodowe i kluczowy wniosek: lodowiec rozciągający się na dachu świata może zniknąć do połowy wieku.
wiatraki
Od wczoraj lądowe farmy wiatrowe pracują pełną parą. Powodem są oczywiście potężne wichury. W Polsce padł drugi rekord w produkcji energii z wiatru.
klimat
Poziom morza u wybrzeży USA podniesie się do 2050 roku o 25-30 centymetrów. Może się wydawać, że to niewiele, ale to oznacza, że w ciągu najbliższych 30 lat woda podniesie się o tyle, co poprzednio zajęło jej całe stulecie.
Copyright © Agora SA