Klimat i Środowisko
Naukowcy udowodnili, że niektóre wirusy, w tym te wywołujące biegunkę i rozstrój żołądka, mogą się przyczepiać do mikroplastiku, co ułatwia im przetrwanie w środowisku słodkowodnym.
Akademia Pana Kleksa
Nowa wersja "Akademii Pana Kleksa" ma "wchodzić w dialog ze starszymi widzami", ale przemawiać głównie do młodszych. To będzie uwspółcześniona wersja opowieści Jana Brzechwy.
bioróżnorodność
Odwrócenie spadku populacji zapylaczy, minimum 10 proc. osłony koron drzew w europejskich miastach, rekultywacja i nawadnianie osuszonych torfowisk i usunięcie barier na rzekach. Komisja Europejska przedstawiła kluczowe wnioski do legislacji dla...
Wiadomości z Radomia
Radni chcą postawić w mieście obelisk, który ma uhonorować żołnierzy biorących udział w misjach pokojowych.
radomski czerwiec 1976
Resursa Obywatelska oraz Muzeum Historii Najnowszej Radomia zapraszają na "Przystanek PRL". Będą przejażdżki jelczem, nauka szydełkowania oraz gry w gumę, a także opowieści o czarnej wołdze. W rocznicę radomskiego Czerwca organizatorzy doszli do...
Oprócz koncertu będą biegi uliczne, piknik rodzinny, spotkania z przyjaciółmi i możliwość zapoznania się z tajnikami dobrego reportażu. Już w ten weekend.
Radomskie Centrum Sportu
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie zgodził się na wydłużenie terminu prac przy budowie nowego stadionu. Ale czy to pomoże?
Nowa Zelandia chce opodatkować hodowców krów i owiec. Pieniądze mają zasilić ekologiczne gospodarstwa, a ulgi podatkowe są przewidziane dla tych, którzy starają się ograniczyć emisje metanu, których źródłem jest hodowla zwierząt.
Radomski magistrat poinformował, że w głosowaniu na Budżet Obywatelski osiągnięto rekordowy poziom 28 tys. głosów. Ale czy w ok. 200-tysięcznym mieście to wynik, z którego powinniśmy się cieszyć? We wtorek ostatni dzień głosowania.
fala upałów
Fale upałów. Temperatura powyżej 40 st. C była już w wielu miejscach Europy, a lato dopiero się zaczyna.
Biebrzański Park Narodowy
"Mezalians", "Ale słodko się przytulają", "Jakie słodkie". Na Facebooku karierę robi zdjęcie splecionych i wygrzewających się na słońcu zaskrońca i żmii zygzakowatej. Ale w przyrodzie to nie jest zaskoczenie.
upały
Od najwyższej temperatury zanotowanej oficjalnie na ziemiach dzisiejszej Polski minie w tym roku 101 lat. O ile rekord nie zostanie pobity, bo lato zanosi się na upalne. Rekord czerwca już został wyrównany. W Słubicach było 38,3 stopnia Celsjusza.
Turnicki Park Narodowy
Czytelnicy i czytelniczki "Wyborczej", którzy wybrali się na spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym, mieli sporo atrakcji. Tropy drapieżników, okazałe drzewa, pozostałości dawnej wsi, którą teraz zawładnęła przyroda.
zmiana klimatu
Wizja, w której wodne rośliny staną się naturalnymi pochłaniaczami nadmiaru dwutlenku węgla, stała się wyraźna i pociągająca. Problem w tym, że nie zadziała. Oto dlaczego.
łąki kwietne
Łąka kwietna mieni się kolorami. Bywa umieszczana w budżetach obywatelskich, kampaniach wyborczych, występuje w kłótniach sąsiedzkich. Jest na grupach facebookowych i na Instagramie. Nie ma jej tylko w przyrodzie poza miastem.
Antarktyda
We wszystkich próbkach pobranych ze świeżego śniegu na Antarktydzie naukowcy znaleźli ślady plastiku. Najbardziej popularne: niebieskie włókna z poliestrowych ubrań.
rekin
Rekordzistka pokonała w osiem miesięcy dystans niemal dwukrotnie większy niż średni roczny przebieg samochodu w Polsce. To jasno pokazuje, że rekiny potrzebują szeroko zakrojonej ochrony.
łosoś
W Szkocji nawet w oficjalnych dokumentach łosoś jest określany jako "ikoniczny". Tymczasem po opublikowaniu nowych statystyk połowu okazało się, że w rzekach jest go coraz mniej. I wymaga szybkiego ratunku.
rolnictwo
Nowe badanie nie pozostawia złudzeń: popularny glifosat znacznie utrudnia owadom zapylającym zapewnienie larwom właściwych warunków do rozwoju. A to od ich liczebności i pracy zależy również nasze bezpieczeństwo żywnościowe.
Supermiasta i Superregiony 2022
W naszym plebiscycie na najbardziej ulubione zielone miejsca zwyciężyły Muzeum Wsi Radomskiej i wydmy lucynowsko-mostowieckie.
Lasy Państwowe chcą się pozbyć krzewów i odrostów drzew w dolinie Zwoleńki. To pomoże żółwiom błotnym, które tam żyją.
Szukamy Złotych Gwiazd
W Polsce ponad tysiąc miejscowości nie ma systemu zbierania ścieków komunalnych. Ale inwestycje w kanalizację i oczyszczanie ścieków rzadko są tematem choćby lokalnych kampanii wyborczych. Nawet jeśli te inwestycje mają ogromne znaczenie dla ludzi i...
- Problemy społeczne i gospodarcze. O tych problemach rozmawiamy na co dzień, ale mamy również problem z ekologią i ochroną środowiska. Jeśli mamy się na kimś wzorować, to na tych, którzy zadbali o zieleń w mieście - mówi Patryk Fajdek, polityk...
Supermiasta i Superregiony 2022. Lider naszego plebiscytu na najpiękniejsze zielone zakątki Radomia i Mazowsza jest bardzo wyraźny. Ale do końca głosowania zostało jeszcze kilka dni i wszystko może się zdarzyć.
rzeki
Prawie połowę tego wyniku zapewniła Hiszpania, gdzie usunięto 101 różnego rodzaju przeszkód. To więcej niż rok wcześniej w całej Europie. Polska usunęła trzy bariery na rzekach.
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Wybraliśmy w redakcji kilka, na które warto zwrócić uwagę.
owady
Anglicy hodują larwy świetlików, by potem móc wypuszczać je na wolność. Wskutek zanieczyszczenia światłem, używania pestycydów i utraty siedlisk tych widowiskowych owadów jest zauważalnie mniej. - Ich światło gaśnie w momencie, gdy - ekologicznie...
Unia Europejska
Zdaniem fundacji ClientEarth Polska wydała niemal 3 mld euro, które trafiły do niej dzięki handlowi uprawnieniami do emisji, w sposób niezgodny z celami unijnej dyrektywy. Pieniądze były wydawane m.in. na rekompensaty dla energochłonnych branż,...
- Jeśli decyzją rządu Polska zostanie przy swoim uzależnieniu od paliw kopalnych, to decyzja ta uderzy w Polaków. Utrzymywanie systemu opartego na paliwach kopalnych jest już niemożliwe, skutki są tylko kwestią czasu - mówi Heather Grabbe,...
budownictwo
Piasek trzeba uznać za surowiec strategiczny, a jego wydobycia z dna mórz i z wybrzeży trzeba zakazać - twierdzą specjaliści z Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Etykietowanie żywności, zakaz reklamy niektórych produktów czy wprowadzanie zmian na szkolnych stołówkach są zdaniem ekonomistów metodami skutecznymi. Problem polega na tym, że globalna zmiana diety, choć jest konieczna dla uratowania świata przed...
europejski zielony ład
Cięcie emisji nie wystarczy. Europejczycy powinni przestać bezmyślnie marnotrawić zasoby, którymi dysponują, a powodzenie Europejskiego Zielonego Ładu będzie zależało także od relacji z krajami o niższych dochodach, uzależnionych od eksportu na...
krowy
Mając do wyboru hamburgera albo przetrwanie ludzkości, kto by się zawahał? No przecież każdy.
chemikalia
"Wieczne chemikalia" są w odzieży roboczej i sportowej, pościeli, w meblach i opakowaniach na żywność. Obciążają przyrodę na lata, a ich związek z rakiem, zaburzeniami hormonalnymi i wadami wrodzonymi jest już udokumentowany. Unikanie ich graniczy z...
Amazonia
Brazylijska agencja badań kosmicznych podsumowała wylesianie lasów tropikalnych. Kwiecień okazał się rekordowy z kilku powodów.
rowery
Najlepiej wybierać ścieżki rowerowe, które od jezdni odgradza zieleń. Zatłoczone skrzyżowania należy omijać szerokim łukiem. A w ogóle to najlepiej jeździć rowerem dopiero po osiągnięciu dorosłości, wolniej, niż by się chciało i koniecznie z...
grill
Bo od porzuconego grilla może zapalić się las. Bo to tony jednorazowych śmieci, które obciążą środowisko na lata. Bo presja społeczna była tak duża, że zmian nie dało się uniknąć. Rewolucja zaczęła się od parku narodowego.
gazy cieplarniane
Choć w kontekście klimatu na metanie skupia się mniejsza uwaga niż na dwutlenku węgla, to właśnie redukcja emisji metanu jest naszą szansą na krótkoterminowe efekty. Tymczasem gaz wart miliony dolarów po prostu wypuszczamy do atmosfery. Choć wcale...
Zmiana Klimatu
Gdyby trzeba było obstawić, które rośliny z największym prawdopodobieństwem przetrwają globalne ocieplenie, kaktusy byłyby pewnie na szczycie rankingu. Ale taki zakład najpewniej okazałby się kiepskim interesem.
Rozmiary ciała kuny leśnej są nieco mniejsze niż kuny domowej. Ale jej dystans do bardziej znanej kuzynki jest coraz mniejszy. I ma to związek ze zmianą klimatu. Konkurencja o zasoby obu gatunków kuny będzie coraz bardziej zacięta.
Copyright © Agora SA