Wystawa w Musée d'Orsay będzie pierwszym od ponad 100 lat większym paryskim pokazem malarki Rosy Bonheur, która przełamywała oczekiwania wobec płci zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Ofiarą aktywistów z organizacji Just Stop Oil padła tym razem "Dziewczyna z perłą" Jana Vermeera. Na szczęście obyło się bez zniszczeń obrazów, interweniowała za to policja
Niezwykła aukcja dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk miała miejsce w Desa Unicum. Spektakularny wynik osiągnęła praca Tadeusza Kantora sprzedana za ponad 5 mln zł.
Włoski malarz odpowiada za być może największe niepowodzenie repatriacyjne w dziejach sztuki - wykradł z Paryża arcydzieło Leonarda da Vinci, a następnie wywiózł je do Włoch. Dwa lata trzymał je w...
Jak spacerując po gentryfikującej się Warszawie, zaszłam do Zachęty na wystawę prac Marioli Przyjemskiej, zwanej "spacerowiczką gentryfikowanej Warszawy".
- Co jest więcej warte: sztuka czy życie? - miała zawołać jedna z aktywistek, które w piątek oblały płynem "Słoneczniki" van Gogha i przykleiły się do ściany galerii.
Mijam ludzi przebranych za lampy i dziewczynę owiniętą watą jak chmurka. Pan w średnim wieku podryguje w tiulowej spódniczce. Wszyscy gromko wykrzykują: "Sława Ukrajini!". Tak Litwini czczą pamięć...
Kim Jung Gi jeszcze we wrześniu gościł w Łodzi na Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zmarł nagle w wieku 47 lat.
Gwiazda świata sztuki pokaże prace w Orońsku, Muzeum Sztuki zestawi polską surrealistkę z malarzem z Gujany, a Mariola Przyjemska pożegna starą Zachętę.
Kwestia praw reprodukcyjnych kobiet nie doczekała się jeszcze tak trwałej obecności w świecie sztuki, jaką zyskały zmiana klimatu, masowe aresztowania czy inne bieżące problemy. Jednak coraz więcej...
"Portret Suzy Solidor" Tamary Łempickiej z 1935 roku to emblematyczny wizerunek nowoczesnej kobiety szalonych lat okresu międzywojennego. Płótno jest pokazywane w Polsce po raz pierwszy.
- To pomnik tego, o czym chcielibyśmy zapomnieć - mówi Joanna Rajkowska o swojej instalacji, która stanęła na dziedzińcu Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Niemcy zakończyli właśnie odbudowę i rozbudowę Zamku Królewskiego w Berlinie. To gigantyczna inwestycja. Będą tu pokazywać kolekcję z Beninu, która z czasem ma wrócić do Afryki. Niemcy włączyli się...
Warzywne grządki ciągną się wzdłuż galerii sztuki, której fasada przykryta jest falistą blachą. W środku dzieci bawią się na deskorolkowej rampie. Świat sztuki się skończył? Wcale nie.
Naukowcy z Rijksmuseum w Amsterdamie odkryli nowe treści obrazu "Mleczarka" Vermeera. Przez lata były schowane pod warstwą laserunków. Co nam mówią o warsztacie holenderskiego mistrza?
W latach 50. zasłynął fotografiami dla "Vogue'a", później scenkami ulicznymi łączącymi ironię z surowymi, intensywnymi emocjami. W wieku 96 lat zmarł wybitny fotograf William Klein.
- Stawianie "Ławki z polską flagą" przypomina zachowanie dominującego rodzica, który mówi do bliskich: "Róbmy coś wspólnie, ale tylko tak, jak chcę". A ja wolałbym usłyszeć: "Zapraszam cię do zabawy,...
Prace Tamary Łempickiej zobaczmy w Konstancinie, a dzieła Rubensa i van Dycka - w Łazienkach Królewskich. Polecamy wystawy, na które warto wybrać się we wrześniu.
Zamiast uzbrojonych mężczyzn na koniach - Polak z wyboru, zapomniana geniuszka i topniejący lodowiec. Czternaście dzieł sztuki, o których chciałabym uczyć się w szkole.
"Miasta", gdy się do niego wejdzie, nie sposób łatwo opisać. Jedna z jego części przypomina mastabę lub ołtarz. Druga to betonowy plac na którym stoją rzędy ogromnych trójkątnych i prostokątnych...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.