Pod koniec lipca Facebook nie zdołał wypełnić celów kwartalnych stawianych przez analityków i jego akcje spadły o 20 proc. W tym samym czasie swoje wyniki przedstawił Amazon. Firmie również nie udało się osiągnąć zakładanych wyników i zamiast prognozowanych 53,4 mld dol. przychodów w drugim kwartale tego roku osiągnęła 52,9 mld dol. Jednak w tym wypadku inwestorzy zareagowali inaczej i notowania Amazona wzrosły na giełdzie o 4 proc.

Inwestorzy zareagowali z entuzjazmem, ponieważ Amazon osiągnął większy zysk kwartalny, niż było to spodziewane. Koncern z Seattle od kwietnia do końca czerwca zarobił 2,5 mld dol., dwunastokrotnie więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Tym samym trzynasty raz z rzędu Jeff Bezos, twórca i szef Amazona, mógł wykazać na giełdzie zysk.

Działalność dodatkowa

Wysoki zysk w drugim kwartale Bezos zawdzięcza działalności w firmie, której początki były powiązane z zarządzaniem serwerowniami. Amazon Web Services (AWS), biznes oparty na chmurze, zwiększył przychód w pierwszym kwartale rok do roku o 49 proc. i obecnie wynosi 6,1 mld dol. kwartalnie, z czego blisko 27 proc. to czysty zysk.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej