Azarow leci na Kreml rozmawiać o Unii Celnej

 • Politolożka Kateryna Kruk podaje na Twitterze, że trwają negocjacje w sprawie występu zespołu Pink Floyd na Euromajdanie.

 • Ukraińskie media dostrzegają niemal każdą wypowiedź polskich polityków na temat sytuacji w ich kraju. Dziś cytują Lecha Wałęsę, który o Ukrainie rozmawiał z Jarosławem Kuźniarem w TVN24. Były prezydent stwierdził, że Wiktor Janukowycz „dobrze gra”.

  - Janukowycz wyciąga co się da od Rosji, a i tak wie, że w przyszłości będzie w Europie. Jest bardzo chytry - mówił Wałęsa. Były prezydent stwierdził także, że Europa nie jest w stanie wypełnić luki po niezadowolonej Rosji.

 • PILNE

  Premier Ukrainy leci do Moskwy, żeby rozmawiać z przedstawicielami Unii Celnej - informuje agencja Ukrinform. Spotkanie odbędzie się 24 grudnia. Mykoła Azarow spotka się tam także z przedstawicielami Najwyższej Rady Gospodarczej Eurazji. Podczas tych spotkań, w których wezmą udział także przedstawiciele rządów Rosji, Białorusi i Kazachstanu, podjęte zostanę rozmowy o gospodarczej integracji tych państw.

 • Spekulowano, że podczas Wiecu Narodowego w niedzielę opozycja ogłosi, kiedy Euromajdan będzie mógł rozesjść się do domów. Mówiono o tym, że protesty mogą zostać odwołane np. na początku stycznia. Tymczasem w nocy z niedzieli na poniedziałek scena na Majdanie, zamiast się zwijać, jeszcze się rozrosła. Stało się to chwilę po kilkugodzinnych koncertach a także wspólnej modlitwie, które zwieńczyły niedzielny wiec.

 • Kończymy naszą czwartkową relację z Ukrainy. Co działo się dziś?

  * Wiktor Janukowycz skrytykował też w środę zachodnich polityków, którzy odwiedzili protestujących na Majdanie. - Bardzo ważne jest, by inne kraje nie ingerowały w nasze wewnętrzne sprawy, by nie czuły się tutaj panami.

  * Ukraiński parlament uchwalił w czwartek amnestię dla uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada na Majdanie Niepodległości.

  * Janukowycz zapowiedział także, że Ukraina może być zarówno w UE jak i Unii Celnej.

 • Ukraiński parlament uchwalił w czwartek amnestię dla uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada na Majdanie Niepodległości oraz w dzielnicy rządowej w Kijowie - informuje PAP.

  Skazani za udział w zamieszkach zostaną uwolnieni, a śledztwa wobec podejrzanych zostaną zamknięte. Kontrolowana przez rządzącą Partię Regionów większość parlamentarna chciała, by amnestia objęła

  uczestniczących w potyczkach z demonstrantami milicjantów, ale pod naciskiem opozycji z tego zapisu zrezygnowano. Opozycja chce, żeby milicja poniosła odpowiedzialność za swe działania.

 • Ukraina może być obserwatorem w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE - ocenił prezydent Wiktor w wywiadzie dla dziennikarzy telewizyjnych swego kraju.

  - Ukraina powinna znaleźć taki model relacji z partnerami strategicznymi, który będzie pasował wszystkim. To się może komuś podobać, albo nie podobać. Podstawą naszej polityki zawsze jednak będą interesy państwa ukraińskiego i narodu ukraińskiego - oświadczył Janukowycz cytowany przez PAP.

 • Polska Agencja Prasowa: Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w czwartek w Warszawie, że Federacja Rosyjska "przyjmie każdy wybór Ukrainy, niech tylko ona go dokona". Podkreślił, że Ukraińcy muszą się porozumieć bez tych, "co bez zaproszenia odwiedzają ich kraj".

  - My - czyli przywództwo rosyjskie - przyjmiemy wszelki wybór Ukrainy, tylko niech ona go dokona, niech zdecyduje, czy będzie podpisywać umowę stowarzyszeniową z UE my ten wybór przyjmiemy i uszanujemy - zapewnił w czwartek szef MSZ Rosji na wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim.

 • Ławrow pytał też, co byłoby, ''gdyby w jakimś kraju członkowskim Unii prawie przez miesiąc nielegalnie były okupowane budynki rządowe''. - A to ma miejsce na Ukrainie, to trwa - mówił. - Nie wiem, kto tolerowałby sytuację, że zajęty jest budynek rządowy i okupanci nie chcą go opuścić. To jest po to, by wzmagać napięcie.

 • Sikorski stwierdził, że on i Siergiej Ławrow ''będą chyba będą musieli w tej sprawie pozostać przy swoich zdaniach''. I rzeczywiści, szef rosyjskiego MSZ w sprawie Ukrainy z Sikorskim się nie zgodził.

  - Przywództwo Rosji uważa, że przyjmiemy wszelki wybór Ukrainy, tylko niech ona go dokona - powiedział Ławrow. Dodał, że jeżeli wybór Ukrainy ''zakłóci'' jej zobowiązania w strefie wolnego handlu, straci ulgi, które oferuje strefa wolnego handlu. - Ale niech Ukraina sama dokona wyboru. My ten wybór przyjmiemy i uszanujemy - dodał.

  - A z Brukseli przez cały czas brzmiały inne słowa. I do Ukrainy apelowali, by dokonać wolnego wyboru na rzecz podpisania porozumienia. To nie jest wolny wybór. To jest dyktat - ocenił Ławrow.

 • Podczas wspólnej konferencji prasowej szefowie polskiej i rosyjskiej dyplomacji odnieśli się również do kwestii Ukrainy. Radosław Sikorski podkreślił, że Ukraińcy mają prawo do pokojowego demonstrowania. - Dla nas to, że na Ukrainie mają miejsce największe w historii demonstracje, wielosettysięczne, za UE, nie jest czymś, wobec czegoś jesteśmy obojętni. To nas po prostu cieszy. Uważamy, że parlamentarzystom wolno więcej, że mają prawo uczestniczyć w pokojowych demonstracjach - stwierdził polski minister spraw zagranicznych.

  - My uważamy - i pewnie tu się będziemy różnić - że większym naciskiem niż wystąpienie na wiecu jest jednak twarde egzekwowanie przepisów celnych, które prowadzi do wymiernych strat gospodarczych - stwierdził. I dodał: - Różnica filozofii.

 • - Kryzysy polityczne należy rozwiązywać w parlamencie, a to, że Rada Najwyższa przystąpiła do pracy oznacza, iż kryzys jest pokonywany - ocenił prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych.

  Szef państwa jednocześnie skrytykował demonstracje, odbywające się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. - Dążenia do przejęcia władzy sposobami niekonstytucyjnymi zdarzają się nie po raz pierwszy, ja już przez to przechodziłem. Jestem kategorycznie przeciwny temu, by politycy inicjowali takie procesy. Zaczekajcie na wybory, kiedy naród ukraiński wypowie swoje słowo. Dokąd się spieszycie? - pytał.

  Opowiadając się przeciwko ingerencji przedstawicieli obcych państw w sprawy wewnętrzne jego kraju, stwierdził: - My nie jeździmy na ich Majdany, nie stawiamy tam namiotów. My nie chcemy wtrącać się w sprawy wewnętrzne innych państw.

  /Na zdj. demonstranci oglądają przemówienie prezydenta Janukowycza za pośrednictwem umieszczonego na pl. Niepodległości w Kijowie/

 • Z wizytą w Polsce przebywa dziś szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rozmowy szefów polskiego i rosyjskiego MSZ mają dotyczyć wzajemnych relacji obydwu krajów oraz najważniejszych spraw związanych z sytuacją międzynarodową. Panowie poruszą zapewne również temat Ukrainy.

 • Jak podaje agencja AP, Wiktor Janukowycz skrytykował też w środę zachodnich polityków, którzy odwiedzili protestujących na Majdanie. - Bardzo ważne jest, by inne kraje nie ingerowały w nasze wewnętrzne sprawy, by nie czuły się tutaj panami. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tych, którzy przyjeżdżają i uczą nas, jak żyć - stwierdził prezydent Ukrainy.

  /Na zdj. Wiktor Janukowycz i Władimir Putin/

 • Podczas rozmowy z przedstawicielami kilku ukraińskich mediów Janukowycz podkreślił, że Ukraina nie znalazła jeszcze sposobu na ograniczenie negatywnych następstw dla gospodarki, wynikających z umowy stowarzyszeniowej z UE.

  - Powiem otwarcie: nie znaleźliśmy na razie odpowiedzi na pytanie, jak możemy zminimalizować negatywne następstwa (umowy z UE). Powinniśmy oczywiście wiedzieć, co nam to da (umowa z UE) w krótkookresowej, średniej i długookresowej perspektywie - zaznaczył.

 • - Porozumienia zawarte z Rosją nie są sprzeczne z integracją europejską Ukrainy - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz w transmitowanej w czwartek rozmowie z dziennikarzami kilku ukraińskich mediów. - Idąc na spotkanie z wami przygotowałem cały pakiet dokumentów przyjętych przez komisję międzypaństwową (Ukraina-Rosja). Mogę je wam przekazać i zobaczycie, że nie ma tutaj żadnych sprzeczności z jakąkolwiek integracją - podkreślił.

  Zdaniem Janukowycza Ukraina może być obserwatorem w Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE. - Ukraina powinna znaleźć taki model relacji z partnerami strategicznymi, który będzie pasował wszystkim. To się może komuś podobać, albo nie podobać. Podstawą naszej polityki zawsze jednak będą interesy państwa ukraińskiego i narodu ukraińskiego - podkreślił prezydent.

Zobacz także

Podziel się