GŁOSOWANIE ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE
KLIKNIJ, ABY POZNAĆ LAUREATÓW PLEBISCYTU

W plebiscycie chcemy zauważyć i docenić tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dawali nam
nadzieję i energię, zarażali nas pasją, pokazywali, że można wszystko, nawet wtedy gdy wydaje się, że nic
nie można. Tegoroczni nominowani swoją codzienną organiczną pracą czynią świat lepszym, zabiegając
o godne życie, pamięć, dobrą edukację, prawo i sprawiedliwość.

Zapraszamy Was, Czytelnicy, byście wybrali Ludzi Roku 2018.

Można głosować na jedną osobę w każdej kategorii. Aby oddać głos, niezbędne jest posiadanie lub
założenie konta w serwisie Wyborcza.pl

Przeczytaj więcej o idei plebiscytu

Głosowanie trwa do 6 maja br.
Wyniki ogłosimy 10 maja w trakcie gali urodzinowej.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

  • RÓŻNI LUDZIE, LEPSZY ŚWIAT

  • JOANNA SCHEURING-WIELGUS
   Działaczka społeczna i samorządowa, menedżerka kultury, posłanka. W Sejmie od 2015 r., jedna z liderek Nowoczesnej, z której odeszła w 2018 r., teraz związała się z Wiosną. W 2018 r. wsparła protest osób z niepełnosprawnościami w Sejmie. W lutym 2019 r. w Rzymie przekazała papieżowi Franciszkowi raport o biskupach kryjących księży pedofilów.
   Mój głos
  • SLAVA MELNYK
   Slava Melnyk pochodzi z Ukrainy, mieszka w Polsce od 2010 r. Jest dyrektorem zarządzającym Kampanią przeciw Homofobii. 26 października 2018 r. KPH po raz trzeci zorganizowała akcję "Tęczowy piątek" - w szkołach zawisły tęczowe flagi i plakaty, a głównym tematem lekcji była akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI.
   Mój głos
  • OLGIERD ŁUKASZEWICZ
   Olgierd Łukaszewicz, aktor filmowy i teatralny. Rodowity chorzowianin. Przez wiele lat przewodniczył Związkowi Artystów Scen Polskich. Założyciel fundacji My Obywatele Unii Europejskiej oraz strony internetowej Dziekujeciunio.pl.
   Mój głos
  • WZOROWE SPRAWOWANIE

  • PRZEMYSŁAW STAROŃ
   Psycholog, nauczyciel, trener, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor 31 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, Nauczyciel Roku 2018.
   Mój głos
  • MARTA FLORKIEWICZ-BORKOWSKA
   Nauczycielka języka niemieckiego w podstawówce w Pielgrzymowicach. Dyplomowana arteterapeutka. Nauczyciel Roku 2017. Wraz z Agatą Dziendziel, Mateuszem Paszkiem i uczniami klas ósmych przygotowała kampanię "Słowa Krzywdzą", do której włączyły się szkoły z całej Polski.
   Mój głos
  • ANNA ZAJĄC
   Nauczycielka języka angielskiego w warszawskiej podstawówce. Jedna z wielu nauczycielek walczących o godne płace dla siebie oraz swoich koleżanek i kolegów. 10 stycznia 2019 r. przyszła wraz z delegacją ZNP i próbowała pokazać minister edukacji Annie Zalewskiej pasek ze swoim wynagrodzeniem.
   Mój głos
  • O GODNE ŻYCIE

  • JAKUB HARTWICH, IWONA HARTWICH, ADRIAN GLINKA, ANNA GLINKA
   Adrian Glinka, Jakub Hartwich i ich mamy przez 40 dni protestowali w Sejmie w sprawie sytuacji rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami. Walczyli o dodatek na życie do renty - 500 zł. Renta dla osób z niepełnosprawnościami wynosi obecnie 878,12 zł. W 2018 r. zostali laureatami VII Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.
   Mój głos
  • JUSTYNA PRZYBYLSKA
   Przewodnicząca Krajowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego pracowników sądowych "Ad Rem". Walczy o ich przyzwoite pensje i godne życie. Potrafi twardo negocjować prawa pracowników z ministerstwem sprawiedliwości i toczyć z nim spory zbiorowe.
   Mój głos
  • YURIY KARYAGIN
   Szef jedynego związku zawodowego Ukraińców w Polsce. We wrześniu 2018 r. razem z innymi przedstawicielami związku wspierał protest budżetówki pod KPRM. - Kiedy właściciel firmy mówi Polakowi, że woli Ukraińca za połowę ceny, Polak czuje, że jest nierówna konkurencja, a z kolei Ukrainiec jest dyskryminowany. Stawki powinny być równe - tłumaczy.
   Mój głos
  • O PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

  • WOLNE SĄDY
   I INNI
   Wolne Sądy to m.in. Paulina Kieszkowska- -Knapik, Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram, Michał Wawrykiewicz. Chcemy docenić też inne organizacje oraz osoby prywatne wspierające państwo prawa, niezawisłość sędziowską i niezależność prokuratorską, np. Patryka Wachowca z FOR, Obywateli RP czy Inicjatywę Obywatelską "Wolna Prokuratura".
   Mój głos
  • IUSTITIA, THEMIS I INNI SĘDZIOWIE
   Pilnują sędziowskiej niezawisłości. Iustitia to m.in.: Krystian Markiewicz, Bartłomiej Przymusiński, Arkadiusz Krupa, Igor Tuleya, Olimpia Małuszek, Marta Kożuchowska-Warywoda, Piotr Gąciarek, Dorota Zabłudowska, Monika Frąckowiak. Themis to m.in.: Beata Morawiec, Ewa Maciejewska, Dariusz Mazur, Dominik Czeszkiewicz, Waldemar Żurek.
   Mój głos
  • LEX SUPER OMNIA I INNI PROKURATORZY
   Pilnują prokuratorskiej niezależności. Lex Super Omnia to m.in.: Krzysztof Parchimowicz, Ewa Wrzosek, Katarzyna Gembalczyk, Katarzyna Kwiatkowska, Dariusz Korneluk, Jarosław Onyszczuk, Piotr Wójtowicz, Jacek Bilewicz oraz śp. Andrzej Kaucz, współzałożyciel Lex Super Omnia, nękany przez rzeczników dyscyplinarnych.
   Mój głos
  • O PAMIĘĆ NASZĄ I WASZĄ

  • BARBARA ENGELKING
   Psycholog, profesor nauk społecznych. W Instytucie Filozofii i Socjologii PAN kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Wraz z Jackiem Leociakiem jest opiekunem naukowym galerii Zagłada w Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie.
   Mój głos
  • BASIL KERSKI
   Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Naczelny polsko- -niemieckiego czasopisma "Dialog". Z wykształcenia politolog i slawista, mieszka w Gdańsku i Berlinie, ma polsko-irackie korzenie. Odkąd minister kultury Piotr Gliński postanowił przejąć kontrolę nad ECS, przedstawiciele "dobrej zmiany" uważają go za wroga.
   Mój głos
  • RAFAŁ WNUK
   Prof. Rafał Wnuk, historyk, wykładowca KUL, współtwórca wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która po dojściu do władzy PiS została zmieniona. Przykład naukowca, który broni historii przed polityką. Dla partii rządzącej prof. Wnuk stał się jednym z najgroźniejszych przeciwników.
   Mój głos
Dziękujemy!
Oddałeś głos we wszystkich kategoriach!

Wyniki plebiscytu opublikujemy 10 maja 2019r. na
Wyborcza.pl oraz następnego dnia w papierowym
wydaniu Gazety Wyborczej.