LUDZIE ROKU 2017 CZYTELNIKÓW WYBORCZEJ

Ostatni rok bywał dla nas i naszych Czytelników trudny: gdy władza odbierała nam prawo do wolnego wyboru, niszczyła sądy i szkoły, wycinała Puszczę. Gdy przybywało wokół nienawiści: do kobiet, uchodźców, ludzi o innym kolorze skóry, pochodzeniu...

Przetrwaliśmy dzięki ludziom, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy dawali nam nadzieję i energię, zarażali nas pasją, pokazywali, że można wszystko nawet wtedy, gdy wydaje się, że nic nie można.
Zapraszamy Was, Czytelnicy, żebyście wspólnie z nami wybrali Ludzi Roku 2017 w pięciu dziedzinach życia społecznego.

W redakcyjnych dyskusjach, ba!, sporach udało nam się wyłonić kandydatów. Wybierzcie spośród nich tych, którzy Waszym zdaniem zasługują na tytuł Człowieka Roku Czytelników "Gazety Wyborczej".

Głosowanie trwa do 21 maja br.
Warunkiem niezbędnym do udziału w plebiscycie jest posiadanie lub założenie konta w serwisie Wyborcza.pl lub Gazeta.pl.

Można głosować na jedną osobę w każdej kategorii.

Czytelnicy, którzy oddadzą głos, otrzymają 14-dniowy bezpłatny dostęp do prenumeraty cyfrowej Wyborcza.pl. Wyniki plebiscytu opublikujemy w piątek, 25 maja, w godzinach wieczornych na Wyborcza.pl, a następnego dnia w drukowanym wydaniu "Wyborczej".

Głosowanie zostało zakończone
Kliknij, aby poznać laureatów plebiscytu
  • SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

  • MICHAŁ
   BILEWICZ
   Psycholog społeczny, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego. Za rzucanie światła na ciemniejsze strony społeczeństwa: ksenofobię, uprzedzenia, język nienawiści, co - jak widzimy dookoła - staje się coraz bardziej ważnym i pilnym zadaniem.
   Mój głos
  • PAWEŁ
   KASPRZAK
   Lider ruchu Obywatele RP, który walczy o obronę państwa prawa, działając często w formie prowokacji czy happeningu. Uważa obywatelskie nieposłuszeństwo za główną broń opozycji. Wielu działaczom Obywateli RP, w tym Kasprzakowi, policja stawia najróżniejsze zarzuty: naruszenia miru domowego Sejmu, przeszkadzania legalnym zgromadzeniom czy uroczystościom religijnym (miesięcznica smoleńska). Działalność opozycyjną zaczynał w PRL-u.
   Mój głos
  • O. GRZEGORZ
   KRAMER
   Jezuita, publicysta. Broni uchodźców jak niepodległości, sprzeciwia się radykalnemu nacjonalizmowi w Kościele, wierni interesują go nie tylko, kiedy przychodzą na mszę, ale też kiedy palą świeczki pod sądami, maszerują w protestach, dyskutują o aborcji, o karze śmierci albo samospaleniu pod Pałacem Kultury.
   Mój głos
  • MARTA
   LEMPART
   Inicjatorka i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Hasło "Solidarność naszą bronią" połączyło tysiące kobiet na całym świecie. Konsekwentnie dba o prawa kobiet i mobilizację obywatelską Polek i Polaków. Była też jedną z liderek lipcowych protestów w obronie niezależności sądów.
   Mój głos
  • DOROTA
   ŁOBODA
   Ikona rodzicielstwa zaangażowanego. Została twarzą protestu zorganizowanego przez ruch Rodzice przeciwko Reformie Edukacji, który konkretnie wytykał błędy i problemy związane ze zmianami minister Zalewskiej. Wychodziła na ulice, zbierała opinie ekspertów i podpisy pod wnioskiem o referendum. Komitet zgromadził ponad 910 tys. podpisów. Mimo to reforma weszła w życie.
   Mój głos
  • ŁUKASZ
   OSSOWSKI
   Sołtys Rytla, jednej z najbardziej poszkodowanych przez zeszłoroczną nawałnicę wsi na Pomorzu. Nie czekał bezczynnie na spóźnioną reakcję rządowych instytucji, tylko sam skrzyknął ludzi i zabrał się do działania. Dzięki niemu o małym Rytlu dowiedziała się cała Polska, zaczęły się zbiórki, a na miejsce kataklizmu przyjechali z pomocą ochotnicy.
   Mój głos
  • JERZY
   OWSIAK
   Dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zbiera góry pieniędzy i zasypuje nimi dziury w publicznej służbie zdrowia. Za rekordowo wielkie serce. Rok po roku z coraz lepszym skutkiem nam też potrafi otworzyć serca (i portfele).
   Mój głos
  • WERONIKA
   PASZEWSKA
   Działaczka Akcji Demokracja. Za bezkompromisową obronę niezależności sądownictwa i "łańcuch światła". Niepartyjne hasło Akcji Demokracja "Chemy weta" zjednoczyło ludzi ze świeczkami na demonstracji pod Pałacem Prezydenckim. Podczas lipcowych manifestacji nie było przemówień polityków, miały być one głosem obywateli i obywatelek.
   Mój głos
  • PICOIDES TRIDACTYLUS
   DZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTY
   Reprezentuje Obóz dla Puszczy, ruch obywatelski złożony z ludzi, którym na sercu leży dobro Puszczy Białowieskiej. Jako osobę kontaktową Obóz wybrał Joannę Pawluśkiewicz, którą znamy z relacjonowania protestów przeciw wycince Puszczy.
   Mój głos
  • KATARZYNA
   PIKULSKA
   Twarz protestu rezydentów przeciwko niedofinansowaniu ochrony zdrowia, niskim pensjom lekarzy rezydentów i nadmiernej liczbie godzin pracy, zagrażającej zdrowiu pacjentów i lekarzy. Głodowała dziewięć dni. Stała się obiektem nagonki na rezydentów w TVP. Uczestniczka misji medycznych w Afryce.
   Mój głos
  • SYMBOLICZNY
   POLSKI SĘDZIA
   Wszyscy sędziowie - zbyt wielu, by dało się ich tu wymienić - którzy przeciwstawiają się niszczeniu demokracji i przejmowaniu kontroli nad trzecią władzą przez dwie pierwsze. Za to, że orzekając, mają odwagę stosować bezpośrednio konstytucję, za to, że mają odwagę nie poddawać się politycznym naciskom i nie spełniać oczekiwań rządzących.
   Mój głos
  • ULIANA
   WOROBEC
   Ukrainka ze Lwowa, dziś pracuje w portalu Pracadlaukrainy.pl i pomaga w Polsce innym pracownikom z Ukrainy. Na koncie ma dziesiątki interwencji: od zwykłej pomocy prawnej po organizowanie ucieczek z firm, które działają jak obozy pracy, czego sama doświadczyła po przyjeździe do Polski.
   Mój głos
  • KULTURA

  • JAN MŁYNARSKI,
   MARCIN MASECKI
   Muzycy. Przypomnieli na płycie "Noc w wielkim mieście" w kreatywny i arcypomysłowy sposób zapomniany a ważny rozdział polskiej kultury - wspaniałą muzykę jazz-bandów z lat 30.
   Mój głos
  • JOANNA RZYSKA,
   EWA STIASNY,
   JADWIGA JĘDRYAS
   Założycielki wydawnictwa Dwie Siostry. Wyniosły polską literaturę dziecięcą na nowy poziom, czego potwierdzeniem jest tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy Roku na prestiżowych targach w Bolonii.
   Mój głos
  • DARIUSZ
   STOLA
   Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Za wystawy i inne działania Muzeum, opowiadające o żydowskiej i polskiej historii w sposób nieoczywisty, złożony, ciekawy i odważny - bez unikania trudnych tematów.
   Mój głos
  • SPORT

  • ADAM BIELECKI,
   DENIS URUBKO,
   JAROSŁAW BOTOR,
   PIOTR TOMALA
   Światowej klasy himalaiści, Urubko zdobył 14 ośmiotysięczników, Bielecki jako pierwszy zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. Cała czwórka przeprowadziła heroiczną akcję ratowniczą - przerzucili się spod szczytu K2, który chcieli zdobyć zimą jako pierwsi, na Nanga Parbat, gdzie utknęli zdobywcy szczytu Elizabeth Revol i Tomasz Mackiewicz. Bielecki i Urubko w nocy dotarli do Francuzki i ją ewakuowali, Mackiewicza nie udało się uratować.
   Mój głos
  • ROBERT
   KUBICA
   Pierwszy Polak w Formule 1. Uznawany za jeden z największych talentów wśród współczesnych kierowców wyścigowych, zwycięzca Grand Prix Kanady w 2006 r. Wydawało się, że niemal śmiertelny wypadek na rajdzie w 2011 r. odebrał mu dotychczasowe życie. Ale po siedmiu latach, kilkunastu operacjach, tysiącu godzin rehabilitacji, wrócił do Formuły 1. Na razie jako kierowca testowy zespołu Williams.
   Mój głos
  • MICHAŁ
   RYNKOWSKI
   Prawnik, współorganizator Polskiej Agencji Antydopingowej, obecnie pełniący obowiązki dyrektor mający do dyspozycji 50 kontrolerów antydopingowych. Agencja pod jego kierunkiem prowadzi skuteczną walkę z dopingiem - doprowadziła między innymi do dyskwalifikacji sztangisty-dopingowicza Adriana Zielińskiego, złotego medalisty igrzysk w Londynie. Stworzył pierwszy pion śledczy, zatrudniając byłego analityka z Komendy Stołecznej Policji.
   Mój głos
  • BIZNES I TECHNOLOGIE

  • MICHAŁ
   BORKOWSKI
   Współzałożyciel i szef portalu Brainly, międzynarodowego edukacyjnego serwisu społecznościowego. Brainly jako platforma do wspierania procesu nauki realizuje wizję, aby zapewnić każdemu uczniowi na świecie dostęp do możliwości grupowej nauki online. Obecnie jest to największy serwis typu peer-to-peer learning na świecie.
   Mój głos
  • ADAM
   GÓRAL
   Prezes Asseco Poland SA. To największa polska firma informatyczna i szósty na świecie producent oprogramowania z główną siedzibą w Rzeszowie. Podkreśla, że jest lokalnym patriotą. Realizuje coraz więcej zaawansowanych technologicznie miejskich projektów. Zapowiedział też wybudowanie w Rzeszowie centrum badawczo-rozwojowego za 80 mln zł. Sponsoruje miejscową drużynę siatkarską.
   Mój głos
  • ALEKSANDER SZLACHETKO,
   KRZYSZTOF JONAK
   Szef ESL Polska oraz szef Intel Polska - współorganizatorzy Intel Extreme Masters, największej na świecie imprezy z dziedziny e-sportu z powodzeniem od pięciu lat organizowanej w Katowicach. Za sukcesywny rozwój imprezy, ściąganie do Katowic ponad 200 tys. kibiców z całego świata i promowanie Polski jako miejsca przyjaznego gamingowi i technologiom.
   Mój głos
  • NAUKA I INNOWACJE

  • KRYSTIAN
   JAŻDŻEWSKI
   Profesor medycyny. Inicjator unikatowego w skali świata programu BadamyGeny, w którym już 15 tysięcy Polaków dowiedziało się, jakie jest ryzyko, że zachorują na raka, i jak się skutecznie zabezpieczyć.
   Mój głos
  • ANDRZEJ
   KRÓLAK
   Profesor w Instytucie Matematycznym PAN. Jest liderem zespołu fizyków uczestniczących w przełomowych badaniach fal grawitacyjnych, za które w zeszłym roku została przyznana Nagroda Nobla, a wcześniej tzw. Breakthrough Prize.
   Mój głos
  • ALEKSANDRA
   PRZEGALIŃSKA-
   -SKIERKOWSKA
   Filozofka, naukowczyni. Propaguje wiedzę na temat sztucznej inteligencji. Oswaja nas ze światem, w którym będziemy żyć razem z robotami, ale też ostrzega przed niebezpieczeństwami tego świata.
   Mój głos
Dziękujemy!
Oddałeś głos we wszystkich kategoriach!
W ramach podziękowania mamy dla Ciebie prezent
w postaci prenumeraty Wyborczej na dwa tygodnie.

Jeżeli jesteś już naszym subskrybentem,
prezent przedłuży Twoją prenumeratę.
Odbierz prezent