Ranking "Wyborczej". Najlepsze zagraniczne płyty 2013 r. [WIDEO]

jś, san, yes
20.12.2013 00:28
A A A
Arcade Fire

Arcade Fire (Fot. Universal Music)

Dziennikarze muzyczni mediów Agory wybrali 10 najlepszych albumów mijającego roku. Wygrał... Tak, tak - tu nie ma większego zaskoczenia. A czy w ogóle takowe są? Zobaczcie naszą listę. Może którąś z płyt warto podarować bliskim pod choinkę?
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
W zabawie wzięło w tym roku 17 dziennikarzy: Marcin Babko ("Gazeta Wyborcza Katowice"), Mateusz Borkowski ("GW Kraków"), Michał Danielewski (Wyborcza.pl), Przemysław Gulda ("GW Trójmiasto"), Łukasz Kamiński ("Gazeta Stołeczna"), Paweł Kierzniewski (TOK FM), Tomasz Rawski (projekty muzyczne Agory; dziennikarz Programu 4 Polskiego Radia), Robert Sankowski ("GW"), Paweł Sito (TOK FM), Jędrzej Słodkowski ("GW"), Mariusz Stelmaszczyk (Radio Roxy), Olga Szymkowiak ("GW Łódź"), Jacek Świąder ("GW"), Patrycja Wanat (TOK FM), Mariusz Wiatrak (Kultura.gazeta.pl), Konrad Wojciechowski ("Metro"), Rafał Zieliński ("GW Wrocław").

Każdy z nich wybierał dziesięć swoich ulubionych płyt mijającego roku. Punkty przyznawaliśmy tak jak w konkursie Eurowizji - tytuł wymieniony na miejscu pierwszym otrzymywał 12 punktów, na drugim - 10, na trzecim 8, następne odpowiednio 7, 6, 5 i tak dalej.

Zobacz, jak głosowali poszczególni dziennikarze [WIDEO]



Wygrał wyczekiwany, podwójny album kanadyjskiej grupy Arcade Fire, który godzi miłośników rocka, popu, elektroniki, etnicznych rytmów i tych, którzy muzyki słuchają także dla nietuzinkowych tekstów.

1. Arcade Fire, "Reflektor", Sonovox



Kto gra dzisiaj najlepszy inteligentny i jednocześnie rytmiczny indie rock? Słuchając podwójnego albumu "Reflektor", nie mam wątpliwości, że Kanadyjczycy z Arcade Fire. Imponują bogate inspiracje grupy z Montrealu: a to kultura haitańska z muzyką rara i voodoo, mit Orfeusza, historia Joanny d'Arc, brytyjski rock lat 70. z The Clash na czele. Ich kolekcja Grammy z pewnością się powiększy.

Mateusz Borkowski

2. Arctic Monkeys, "AM", Domino



To ich piąty album, diametralnie inny od poprzednich. Arctic Monkeys zmienili się - począwszy od image'u, który odnajdziemy na dużo mroczniejszych teledyskach, po brzmienie będące ukłonem w stronę przełomu lat 60. i 70. Duża w tym zasługa współpracy Alexa Turnera z Joshem Hommem, liderem Queens Of The Stone Age, co samo w sobie jest już wystarczającą rekomendacją.

Mariusz Stelmaszczyk

3. Nick Cave & The Bad Seeds, "Push The Sky Away", Bad Seed Ltd.



Pochodny od rocka - to określenie jak ulał pasuje do tworzącego muzykę bez granic Nicka Cave'a. Nagrany z The Bad Seeds album "Put The Sky Away" emanuje stylową dojrzałością i wiedzie na pokuszenie. Cave przejmująco melorecytuje, a w do bólu intymnym "Mermadis" pokornie znosi miłosne katusze.

Konrad Wojciechowski

Rebeka triumfuje! Rozmowa z zwycięzcami rankingu na polską płytę roku 2013 i pierwsza dziesiątka



4. Queens Of The Stone Age, "...Like Clockwork", Matador



"Kto nie dotknął ziemi ni razu,/ Ten nigdy nie może być w niebie". Josh Homme zaliczył gwałtowne zderzenie z glebą: wypalił się twórczo, wpadł w depresję, prawie zmarł podczas operacji. Ale wstał, otrzepał się z kurzu, zwołał ponownie drużynę Królowych i nagrał album, który zapewnił mu miejsce w rockowym parnasie po wsze czasy.

Jędrzej Słodkowski

5. Daft Punk, "Random Access Memories", Columbia



Nie dość, że płyta Francuzów zawiera niekwestionowany przebój tego roku - "Get Lucky" nagrany z Pharrellem Williamsem - to jest też ciekawie przygotowaną wycieczką przez różne style muzyczne, od disco i funku, przez musical, po electro. Łatwość w operowaniu konwencjami połączona z szacunkiem dla tradycji.

Tomasz Rawski

6. Moderat, "II", MonkeyTown



Cztery lata po wydaniu debiutu berlińskie trio powróciło z rewelacyjną płytą zatytułowaną po prostu "II". Wypełniony ambitną, hipnotyzującą elektroniką album rewelacyjnie sprawdził się także na żywo. Nowe, multimedialne koncerty Moderata to coś, czego po prostu nie można przegapić.

Olga Szymkowiak

7. Jon Hopkins, "Immunity", Domino



Wszystko się tu zgadza, wszystko pasuje jak misterna układanka, delikatna, ale w konstrukcji niesłychanie solidna. "Immunity" to płyta piękna, momentami zapierająca dech w piersiach, ale też i przez to trochę straszna, bo przecież jak to możliwe, żeby w muzyce syntetycznej zakląć prawdziwą duszę?

Łukasz Kamiński

Filmy roku 2013. Zobacz listę Jacka Szczerby
Filmy roku 2013. Zobacz listę Tadeusza Sobolewskiego



8. The National, "Trouble Will Find Me", 4AD



Mistrzowie muzycznej melancholii tym razem nieco bardziej (auto)ironiczni niż zwykle, ale równie porywający i przebojowi jak zawsze. Ta płyta to kolejny logiczny i konsekwentny krok w powolnym, ale skutecznym artystycznym rozwoju jej autorów. Nikt tak jak oni nie gra dziś dojrzałego rocka dla wrażliwych dorosłych.

Przemysław Gulda

9. Vampire Weekend, "Modern Vampires Of The City", XL Recordings



Nowy Jork (młody, inteligentny i "oryginalny lub martwy") rusza w głąb kontynentu. Bez kompleksów. Trzeci album erudytów współczesnego rocka - delikatny i zadziorny - jest też najlepszy i najbardziej amerykański. Mocno przepracowane w studiu melodyjne kompozycje, uwodzicielski śpiew Ezry Koeniga i mieszanie ze sobą muzycznych epok zdziałały cuda.

Jacek Świąder

10. Haim, "Days Are Gone", Polydor



Nikt w tym roku nie nagrał tylu dobrych refrenów. Trzy siostry Haim z Kalifornii najpierw na koncertach zwróciły uwagę indierockowej publiczności. Potem w studiu postanowiły skręcić w stronę mainstreamu. Efekt to bezpretensjonalny album, który zawróci w głowie i zwolennikom współczesnego alternatywnego popu, i wielbicielom płyt Madonny czy Fleetwood Mac z lat 80.

Robert Sankowski

Nie masz pomysłu na prezent? Zobacz 25 najlepszych książek roku zdaniem recenzentów "Wyborczej"



Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • stach-poraj

  Oceniono 6 razy 6

  Drodzy Panstwo, dzis wystartowala spoleczna Petycja do ministra kultury w obronie pisma Ruch Muzyczny, jedynego w Polsce powaznego pisma poswieconego muzyce.. Protestujemy przeciwko "przyglupianiu" Ruchu Muzycznego, dostosowywania go do poziomu wiedzy "prostego czlowieka" w rozumieniou nowej redakcji.
  List z nazwiskami najwiekszych w Polsce autorytetow muzycznych juz zostal przeklazany ministrowi Zdrojewskiemu. Teraz czas na vox populi. Tu jest petycja, prosimy o podpisy:

  petycja-rm.wowil.coldlight.pl/
  Nie pozwolmy nioszczyc kultury wysokiej w Polsce. Bez niej "kultura masowa" bedzie jeszcze glupsza niz juz jest.

 • arbok321

  Oceniono 11 razy 3

  jak ktoś pisze, że teledyski AM stały się "mroczniejsze", to chyba niewiele wie o ich poprzednich produkcjach...

 • martino_lombardi

  Oceniono 4 razy 0

  Świetna zestawienie, genialne numery, bardzo dobry pomysł GW. Thnx!

 • arbok321

  Oceniono 6 razy 0

  jak ktoś pisze, że teledyski AM zrobiły się "mroczniejsze" to chyba niewiele wie o ich poprzednich produkcjach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX