Jakub Żulczyk - pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Autor powieści „Ślepnąć od świateł” (2014) i „Wzgórze psów” (2017), współautor scenariusza do obu serii serialu „Belfer”.

Wydaje mi się, że wiem dlaczego tak chętnie czytają cię młodzi ludzie. W twoich książkach silnym motywem jest pewna niezgoda na rzeczywistość naszych rodziców. Świat, w którym chodzisz do pracy, słabo zarabiasz, dostajesz tragiczną emeryturę. 

To już nie jest tylko rzeczywistość naszych rodziców, ale też nasza rzeczywistość. Mamy po trzydzieści, trzydzieści kilka, czterdzieści lat. Współtworzymy ten trochę bardziej złożony świat. Nie wszyscy w nim słabo zarabiają czy dostają tragiczną emeryturę. Konflikt, którego doświadczamy, wynika z nierówności, napięć i reguł.

Mikołaj czy Jacek nie buntują się przeciwko starszemu pokoleniu, jakiemuś światu zastanemu. Oni nie chcą go zmieniać, uważają, że to bezcelowe, po prostu próbują go porzucić. Wychodzą poza nawias szeroko pojętego systemu. Pierwszy z nich nie umie się w nim odnaleźć, drugi nie chce.

Pozostało 89% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej