Joanna Hebda (1989) - anglistka i kulturoznawczyni, specjalizuje się w problematyce reprezentacji mniejszości w mediach. Współpracowała m.in. z „Res Publicą Nową” i portalem Gikz.

Jerzy Owsiak doradził posłance Krystynie Pawłowicz, by „spróbowała seksu”, a w obronę wzięła go Ewa Wanat, która w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” powiedziała, że uważa nazywanie wypowiedzi Owsiaka seksistowską za przesadę. Według Wanat wypowiedź nie jest seksistowska, ponieważ Owsiak nie użył sformułowania „niedorżnięta baba”.

To prawda - użył sformułowania elegantszego, mniej wulgarnego, ale sens pozostał ten sam: posłanka Pawłowicz jest agresywna, wydaje się sfrustrowana, więc brakuje jej seksu.

Inni obrońcy Owsiaka pytają, czy gdyby powiedział to o Jarosławie Kaczyńskim, to nie byłby to seksizm. Odpowiedź brzmi: byłby, bo uważanie mężczyzn za funkcjonujących tylko dzięki regularnemu współżyciu jest takim samym patriarchalnym stereotypem jak wszelkie „żarciki” dotyczące seksualności i rozrodczości kobiet. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.