Zmarł Sławomir Lewandowski, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni

kaf
08.10.2010
A A A
W czwartek wieczorem zmarł Sławomir Lewandowski, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, niezapomniany odtwórca tytułowej roli w plenerowym spektaklu ?Don Kichote?
Sławomir Lewandowski od lat zmagał się z chorobą nowotworową, ale do ostatnich dni pracował w Teatrze Miejskim, z którym był związany od 25 lat. Jeszcze przed dwoma tygodniami uczestniczył w próbach do najnowszej premiery - "Ślubu" Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, który do repertuaru wejdzie 22 października. Lewandowski miał grać Pandulfa.

Sławomir Lewandowski urodził się w 1949 r. Był absolwentem łódzkiej "Filmówki", ale jego życie upłynęło w teatrze. Zadebiutował w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu w 1973 r. Potem występował w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie. W 1976 r. przyjechał do Trójmiasta - w 1976 r. związał się z teatrem Wybrzeże. Potem jeszcze przez sześć sezonów pracował w teatrze im. Horzycy w Toruniu, by w 1985 r. na dobre przenieść się do Gdyni. Przez ostatnie ćwierć wieku oglądaliśmy go w dziesiątkach przedstawień Teatru Miejskiego. Zapamiętamy go przede wszystkim z niezapomnianej roli Błędnego Rycerza w plenerowej inscenizacji Sceny Letniej w Orłowie, ale także jako lekarza w "Wariacie i zakonnicy", Georgesa w musicalu "Klatka wariatek" , Starszego Pana w "Niespodziewanym końcu lata", Stomila w "Tangu" czy burmistrza w "Zorbie".

  • Podziel się