Stefan Karski nie żyje. To On założył Teatr Kubuś

pcg
18.02.2015 14:37
A A A
Nie żyje Stefan Karski. Twórca i pierwszy dyrektor Teatru Lalki i Aktora ?Kubuś? w Kielcach zmarł w środę. Miał 95 lat.
O śmierci Stefana Karskiego poinformowała nas Jolanta Świstak, kierownik literacki Kubusia.

- Nie tylko był twórcą i dyrektorem naszego teatru w latach 1955-1973, ale także reżyserem, aktorem, autorem sztuk i adaptacji scenicznych, pedagogiem i społecznikiem - podkreśla Joanna Świstak.

Stefan Karski urodził się w 1920 roku w Krzemieńcu. Studiował germanistykę i anglistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1955 roku założył w Kielcach Teatr Kubuś. Nazwał go na cześć jedynego zbudowanego przez Polaków wozu pancernego walczącego w Powstaniu Warszawskim. Do 1973 roku był dyrektorem teatru.

- Byłem młody, widziałem świat w różowych barwach, mimo że to była komuna. Na początku cały majątek Kubusia to były tylko walizka i kilka lalek. A ile później było walki, a to z tą knajpą Europa [dawny lokal, który mieścił się w obecnej siedzibie Teatru Kubuś - przyp. red.], a to z milicją. Mieli tam swoich pijaków, donosicieli - opowiadał nam trzy lata temu o początkach Kubusia.

Był przeciwny pomysłowi sprzed trzech lat, by połączyć Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach i stworzenie nowej instytucji o nazwie KLEKS, czyli Kieleckie Laboratorium Edukacji Kulturalnej i Społecznej.

- Ja już niewiele mogę, głos staruszka tu się nie liczy. Ale teraz najwspanialszym prezentem dla mnie jest to, że są ludzie, którzy walczą o Kubusia. Trzymajmy się, nie dajmy się. Serce ma prawa, których rozum pojąć nie może - mówił nam wówczas Stefan Karski.

W poniedziałek pogrzeb Stefana Karskiego

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek o godz. 12 mszą świętą w bazylice katedralnej w Kielcach, po czym kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Stary.

WSPOMNIENIE HELENY NAKSIANOWICZ, WIELOLETNIEJ ARTYSTKI I SCENOGRAFKI KUBUSIA

Nasze artykuły, zdjęcia i filmy znajdziesz też na Twitterze

Jesteśmy również na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.Zobacz także
  • Podziel się