Stefan Frankiewicz – ur. w 1940 r., w latach 1995-2001 ambasador przy Stolicy Apostolskiej. Działacz katolicki, publicysta, były naczelny „Więzi” i redaktor polskiej edycji „L’Osservatore Romano”

Czytam głośną książkę Frédérica Martela „Sodoma”. Autor na 700 stronach przedstawia wyniki dziennikarskiego śledztwa skoncentrowanego na skandalach obyczajowo-finansowych w Watykanie i niektórych Kościołach lokalnych, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej i USA. Jako zdeklarowanego geja interesuje go zwłaszcza skala homoseksualizmu w Kościele. Obnaża kościelną hipokryzję, podwójne życie i obłudę hierarchów, u których hałaśliwa krucjata w obronie tradycyjnej rodziny i katolickiej wizji seksualności, a także daleka od chrześcijaństwa homofobia skrywają ich własne obyczajowe występki.

Dużo miejsca w książce zajmuje pontyfikat Jana Pawła II, któremu zarzuca się bierność w obliczu seksualnych skandali za Spiżową Bramą i w wielu Kościołach lokalnych, tuszowanie pedofilii wśród kleru czy promowanie w swoim otoczeniu hierarchów o podwójnej moralności. Trzeba tu mocno podkreślić, że Martel nie podziela tych zarzutów. Z uznaniem pisze o Karolu Wojtyle jako gorliwym obrońcy praw człowieka, o jego walce z opresyjnym komunizmem, otwartości wobec świata, o autentycznym życiu wewnętrznym.

Pozostało 84% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej