Timothy Snyder – ur. w 1969 r., amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, Człowiek Roku „Wyborczej” 2016. Autor książek „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”, „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” i „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Nakładem Znaku ukazała się właśnie jego nowa głośna książka „Droga do niewolności”

Katarzyna Wężyk: Nierówności, globalizacja, kryzys 2008 roku, imigracja, malejąca mobilność społeczna, niedostatek demokracji – to najpopularniejsza lista przyczyn sukcesów prawicowego populizmu. Pan w „Drodze do niewolności” poszedł w zupełnie inną stronę.

Timothy Snyder: Ta dyskusja toczy się w wiecznej teraźniejszości i przez to nie jesteśmy w stanie szerzej myśleć. A demokracja potrzebuje czasu historycznego: horyzontu obejmującego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dzisiejszych autorytarnych liderów łączy wygodna koncepcja czasu, w której nie ma przyszłości, przeszłość jest źródłem narodowej mitologii, a obywatele żyją w wiecznej teraźniejszości i pod presją ciągłych kryzysów, więc nie są w stanie poważnie myśleć o realnych politycznych opcjach.

Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej