Jakiś czas temu niemiecki dziennikarz Thomas Dudek wziął udział w osobliwym eksperymencie. Przez tydzień oglądał tylko TVP i Telewizję Republika oraz czytał prawicowe portale (wPolityce.pl i Niezalezna.pl) i tygodniki („Do Rzeczy”, „Sieci” i „Gazetę Polską”). Pomysł wyszedł od redaktorów magazynu „Dummy”, którzy przygotowywali numer tematyczny o... głupocie.

Werdykt niemieckiego dziennikarza

Dudek eksperyment przeżył, choć nie obyło się bez skutków ubocznych. W efekcie nie miał pojęcia o tym, co się w owym czasie działo na świecie. Czego się nauczył? Przede wszystkim - żartobliwie rzecz ujmując - łapania się za głowę w trakcie lektury „Sieci” czy „Do Rzeczy”.

W wywiadzie dla magazynu „Press” dziennikarz opowiada, że nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, że prawicowe tygodniki sprzedają dzisiaj czystą propagandę: „Każdy tekst mówi o tym, jak beznadziejnie było za rządów PO, a jak dobrze jest teraz za PiS”. I jeszcze: „Przecież oni głównie koncentrują się na przeszłości, a media powinny przede wszystkim mówić o tym, co jest teraz. Rządy PO skończyły się już trzy lata temu”.

Pozostało 91% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej