Christian Davies – ur. w 1986 r. w Kalifornii, ma polskie i brytyjskie obywatelstwo. Pisze o historii, polityce i stosunkach międzynarodowych. Jest korespondentem prasy zagranicznej w Polsce, swoje teksty publikuje m.in. w „Guardianie” i „Observerze”. Mieszka w Warszawie

Ogromna szkoda, że wielu Polaków zmuszonych do czytania „Lalki” Prusa w szkole nie wraca do niej w wieku dorosłym. Jest to bowiem książka dla czytelników w średnim wieku: dla tych, którzy nie są pewni, czy podjęli w życiu właściwe decyzje, dla tych, którzy żyli wystarczająco długo, by mieć czego żałować, dla tych wreszcie, którzy nie mają złudzeń co do siebie lub własnego kraju i martwią się, że ani oni, ani kraj nie mogą się już zmienić.

Polacy lubią myśleć o sobie – i chcą, by inni tak o nich myśleli – że w głębi duszy są romantykami. Ale w postaci Wokulskiego Prus dużo wnikliwiej portretuje istotę polskości. Romantyzm może i jest fundamentalną częścią polskiej duszy, źródłem optymizmu i radości, ale pisarz przedstawia go jako chorobę, ścieżkę prowadzącą do zawiedzionych nadziei i cierpienia. Wewnętrzna walka między romantycznymi impulsami a świadomością, że prowadzą one do samozniszczenia, sugeruje bardziej ponurą tezę: polską duszę toczy wewnętrzny konflikt.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej