Jerzy Sosnowski – ur. w 1962 r., pisarz, dziennikarz, publicysta, z wykształcenia historyk literatury. Opublikował m.in. „Apokryf Agłai”, „Linię nocną”, „Sen sów”. Członek redakcji kwartalnika „Więź”, były dziennikarz Trójki. Prowadzi blog www.jerzysosnowski.pl, skąd pochodzi publikowany przez nas tekst. Ukazał się on także na stronie „Więzi” – Wiez.pl. Tytuł – „Wyborcza”

1.

Zupełnie mnie nie dziwi, ale szczerze martwi proces, który obserwuję (na razie) w internecie. Oczywiście jest to miejsce bardzo szczególnych obserwacji socjologicznych: próbka jest przesunięta w stronę ludzi raczej młodych niż starych, raczej z większych miast niż z miasteczek i wsi, na dodatek stanowi ten wycinek społeczeństwa, na który składają się dusze jakoś pokrewne obserwatorowi (np. jego znajomi z Facebooka) – słowem, statystyk ma prawo wzruszyć ramionami.

Z drugiej strony akurat moi znajomi to często publicyści, pisarze, społecznicy itd. – innymi słowy tzw. osoby opiniotwórcze. Nie jest to nisza o zerowym wpływie na stan opinii publicznej. Dlatego tego, co się w niej dzieje, nie należy mimo wszystko lekceważyć.

Pozostało 88% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej