Stanislav Biler - ur. w 1982 r. czeski socjolog, pisarz, dramaturg i eseista. Publikował m.in. w pismach „Hospodarske noviny” i „Respekt”. Tekst ukazał się w specjalnym numerze „zerowym” nowej czeskiej gazety „Denik N”, wydanym z okazji stulecia Czechosłowacji 28 października tego roku. Tytuł - „Wyborcza”

Jądro każdego narodu to dobra historyjka. Zestaw takich historyjek nazywamy historią narodu. Staje się nią wtedy, gdy wszystkie historyjki uda się powiązać w zrozumiałą narrację. Czyli pokazać, że pierwsza opowiastka miała sens, bo prowadziła do następnej, ta do kolejnej, a na końcu tego wszystkiego powstał naród ze swym własnym państwem.

Powszechne panowanie jednej narracji czy jednego mitu to źródło elementarnego zaufania do państwa i do tych, którzy je zamieszkują. Mit tworzy społeczeństwo o wspólnej przeszłości i wspólnej przyszłości. Mit tworzy również zaufanie między ludźmi. Bo jeśli w przeszłości wszyscy zachowywali się odpowiedzialnie i zawsze dbali o interes całego społeczeństwa, to można tego oczekiwać i wymagać również dzisiaj.

Pozostało 93% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej