Theodor Paleologu - ur. w 1973 r. w Bukareszcie intelektualista, dyplomata, polityk. W Paryżu studiował filozofię i doktoryzował się z politologii. Wykładał w USA i Niemczech. Był ambasadorem Rumunii w Danii, deputowanym i ministrem kultury. Dziś kieruje bukareszteńską Fundacją Paleologu. Syn wybitnego pisarza i polityka Partii Liberalnej Alexandru Paleologu (1919-2005).

Bogumił Luft - ur. w 1955 r. w Warszawie niezależny publicysta, członek rady redakcyjnej „Więzi”. Był stałym korespondentem „Rzeczpospolitej” w Bukareszcie, a także ambasadorem RP w Rumunii, a potem w Republice Mołdawii. Autor książki „Rumun goni za happy endem” (Czarne, 2015) i wyboru rumuńskiej literatury faktu „Łacińska wyspa” (Ośrodek KARTA, 2018).

Bogumił Luft: Rumunia jest w Polsce mało znana, ale wielu Polaków słyszy o niej różne rzeczy. Że jest tam wiele korupcji, że nie radzi sobie z wykorzystywaniem funduszy europejskich, że jej rząd ma - podobnie jak polski - problemy z Brukselą w związku ze zmianami w systemie wymiaru sprawiedliwości niezgodnymi z europejskimi standardami, że pozostaje wciąż nieco zapóźniona w rozwoju.

Pozostało 95% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej